Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Orkide çiçeklerinin sevmediği 5 şey

Evde, ofiste muhteşem görüntüsüyle her yere yakışan orkideler aynı zamanda yer aldığı ortamın havasını değiştiriyor. Orkideler bunun yanısıra evin, ofis odalarının dekorasyonu bütünleyen parçalar arasında bulunuyor. Bakımının çok özel olması gereken orkide eğer evinizde orkide bakmak ve uzun süre yaşamasını istiyorsanız orkidelerin hoşlanmadı 5 şeyi sizlerle paylaşıyoruz. Tüm suallerın yanıtı yazımızda.

Orkide çiçeği dünya çapında yer alan bütün çiçekler arasında en değerli çiçeklerinden biri de orkidelerdir. Dünya çapında en çok yayılıma ve en geniş familyaya sahip çiçek türlerinden biri olan orkide çiçeği, ekonomik değeri ise diğer çiçeklere kıyasla bir miktar fazladır. Yapılan araştırmalara göre orkide dünya çapında en sevilen çiçekler arasında birinci, en çok satılanlar arasında ise ikinci sırada bulunmaktadır. Her sene düzenli olarak çiçek açan bu bitki bazı durumlarda ise yılda iki üç kez çiçek açabilir. Salepgiller familyasına ait çiçekli bir bitki olan orkide evde özenle bakılması gerekiyor. Narin, kırılgan yapısına göre oldukça dayanıklı ve kalıcı bir bitkidir. Kendine has duruşu şıklığı ve mis kokusu ile bizi kendine hayran bırakan, zarif güzelliği ile gönlümüze taht kuran, özel günlerimizin vazgeçilmez çiçeği orkide bakımına dair sevmediği tüm detayları ayrıntılarıyla yazımızda bulabilirsiniz.

ORKİDELERİN SEVMEDİĞİ 5 ŞEY

1- Geniş ve kalın saksılar

Orkide çiçekleri genelde şeffaf ve minik saksılarda büyümesi daha güzel olur ve ufak saksılar daha çok severler. Orkideler eğer büyük ve geniş saksılara koyulursa çok kısa zamanda köklerinin çürümesine neden olabilir.

2- Sulama yapılması

Orkideleri ne zaman sulanacağı çok mühimdir. Çünkü orkideler fazla suyu sevmezler. Ortalama 4 ya da 7 günde bir sulanması gerekir. Yer aldığınuz mevsime göre de sulama zamanını ayarlayabilirsiniz.

3- Boynu bükük orkide

Ayrıca Bakınız.  İslamiyete göre evliliğin önemi ve kuralları!

Orkideler susuz bırakılmamasına rağmen ya da çok sulanmamasına rağmen bazı farklı zamanlarda içerisinde boynunu bükebilir. Eğer böyle bir şey olursa kök kısımlarına birkaç kalıp buz yerleştirmeniz orkidenize canlandıracaktır.

4- Budama zamanı

Yılda birkaç kez çiçek açan bir bitki olduğu için orkide zaman içerisinde budama yapılması gerekiyor. Ama budama işlemini yapmak için dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır. Bunlar:

Sap kısımlarında sararma varsa
Bütün çiçeklerini dökmüş ise
Üstünde tomurcuk yoksa orkidenizi budama uygulayabilirsiniz. Orkidenin sap kısmında yer alan boğumlara dikkat edin, boğumları inceleyin. Kökten bu yana boğumları sayın. Alttan üçüncü boğum, budama boğumu olacaktır. budama boğumunun bir parmak üstünden, budama makasıyla kesmeniz gerekir. Büyük ihtimalle orkidenizin sapı küçücük kalacak ve bu durum sizi korkutacaktır. Lakin doğru sulama ve gün ışığı ile orkideniz bu kısa alandan büyüyüp uzamaya devam edecek ve çiçek açacaktır.

5- En mühimsi: Yer aldığı yer

Orkide koyduğunuz ortamda tam anlamıyla nerede durduğuna dikkat eder. Bu alan ya orkidenin çok güzel gelişmesine ya da kısa zamanda bozulup ölmesine neden sebep olabilir. Orkidenin bakılacağı oda ferah, hava alan, ışık alan ama direkt güneş ışığı görmeyen, 20 ile 25 dereceye sahip olan yer olması gerekiyor.Cevap bırakın