Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Ormanlar kralı Aslan mı? Yoksa Kaplan mı?

Aslanlar ovaların kralıdır. Kaplanlar ormanı yönetir. Ama yüz yüze, hangisi kazanır?

Smithsonianmag’da yer alan enteresan haberde bu problemin peşine düşülmüş. İşte haberdeki yorumlar:

“Kaplanlar daha ağırdır lakin iki kedinin boyutları o kadar da farklı değildir. Aşağıdaki görselde iki kedigilin ortalama vücutları art arda yerleştirilmiştir.

Kas, Yağdan Ağırdır

Lise döneminden kalma bilgilerle, kas kütlesinin yağdan daha ağır olduğunu hatırlayabilirsiniz, bu da kaplanın fazla kilosunu açıklamaya yararlı olur. Öyleyse, kaplanın aslana göre fiziksel bir avantajı olacak gibi görünüyor.

Genel olarak Kaplan Kazanıyordu

Lakin bu varsayıma ekleyeceğimiz bazı tarihsel verilerimiz de var. Antik Roma’da, kaplan-aslan yüzleşmesi nadir değildi. 1959’da bir okuyucu Spokesman-Review’e bu soruyu sordu ve gazete de Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki yayınların küratörü William Bridges’e sordu. Bridges, “Roma Kolezyumu zamanında, genel olarak kaplanın kazanacağı düşünülürdü” dedi. Sonuçlarla alakalı net bir verimiz olmasa da, olayla alakalı eski görseller genel olarak kaplanın kazandığını gösteriyordu.

Aslan Kazandı

1800’lerin sonlarında, Hintli bir hükümdar olan Gaekwad of Baroda, iki güçlü canlı arasında bir kavga düzenledi. Dövüş başlamadan evvel bahisçiler, kaplanın kazanacağı olasılığını 1 ila 37.000 olarak belirledi ve Gaekwad 37.000 rupi kaybetti.

2011 Senesinde Kaplan Aslanı Tek Pençe Darbesi ile Öldürdü

Kaplanlar Daha Agresif Olabiliyor

Craig Saffoe Smithsonian hayvanat bahçesinde bir biyolog, “Genellikle, kaplan daha agresif görünmektedir; boğaza yani öldürmeye gidiyorlar. Aslanlar ise daha çok, ‘Sana vurup oynayacağım diyor.”

Lakin bir arenada ve bazı zaman bir hayvanat bahçesinde savaşmak, vahşi doğada savaşmaktan bir hayli farklı. Bir kaplan, bir aslanla kafessiz bir ortamda yahut çığlık atan hayranların olduğu bir alanda karşılaşırsa ne olur? Bu aslını söylemek gerekirse şu anda bazı çevrecilerin cevaplamakta zorlandığı bir soru.

Ayrıca Bakınız.  Mirketler Engerek Yılanına Karşı

Vahşi Doğada Durum Değişiyor

Misal verilecek olursa bazı Asya aslanlarını Gir ormanından kaplanların yer aldığı Kuno Palpur’a taşımak için bir plan vardı. Lakin Minessota Üniversitesi’nin Aslan Araştırma Merkezi, yerli kaplanların aslanları öldüreceğinden korktuğu için planın ertelendiğini söylüyor. Vahşi doğada, kaplanların ve aslanların bir hayli farklı dövüştüğünü söylüyorlar:

Erkek aslan koalisyonları genel olarak lokal rakiplere karşı bir grup olarak savaşırlar, bu nedenle bir kaplan için bire bir karşılaşmada bir kaplanın avantajı olabilir, çünkü bu bir kaplan için tipik bir savaş şeklidir. Bu sayede, 2-3 erkekten oluşan bir aslan koalisyonunun, yalnız bir kaplana göre açık bir avantajı olacaktır. 2-4 dişi aslandan oluşan bir grup, yalnız bir kaplana göre benzer bir avantaja sahip olacaktır.

Sonuç Olarak

Bir kaplan bire bir dövüşte aslanı kesinlikle yener. Vahşi doğada ise aslan yalnız bir kaplanı yenebilir”

  • Hayvanlar hakkında garip inanışlar
  • Uykudaki karakteriniz hangisi?


Cevap bırakın