Ormanya nerede? Ormanya Ya nasıl gidilir?

0

Kocaeli’de yer alan Ormanya, Avrupa’nın en gelişmiş doğal yaşam parkı olarak anılmaktadır. Koronavirüs salgını nedeniyle 2 ay kapalı kalan lakin …

Kocaeli’de yer alan Ormanya, Avrupa’nın en gelişmiş doğal yaşam parkı olarak anılmaktadır. Koronavirüs salgını nedeniyle 2 ay kapalı kalan lakin buna karşın 5 milyon ziyaretçi sayısına ulaşan Ormanya, hakkında en fazla incelenen yerler arasında yer almaktadır. Peki Ormanya’ya nasıl gidilir? Ormanya’da görülmesi gerekenler nelerdir? Sizler için bir araya getirdik.

Avrupa’nın en büyük doğa parkı olarak kabul edilen Ormanya Kamp Alanı, Türkiye’nin Kocaeli’nde bulunuyor. Yalnızca bu yıl 5 milyon kişiyi ağırlayan kamp alanı, pandemi nedeniyle 2 ay da kapalı kalmak zorunda kalmıştı. İçerisinde kamp yapılabilen, zengin bir hayvan değişikliğine sahip olan Ormanya ya nasıl gidilir ve yeri nerededir şeklindeki suallerle sıklıkla aratılıyor. Çevresinde 2 bin dönümlük bir tamamen doğal yaşam alanına sahip olan Ormanya’da; meşe, akçağaç, kayın, ıhlamur ve gürgen gibi bitkiler bulunuyor. Ormanya’da yaban hayatı, en tamamen doğal haliyle ziyaretçilere sunuluyor. İçerisinde 26 kilometrelik parkuru yer alan Ormanya’da, yürüyüş ve ve bisiklet sürüşü gerçekleştirilebiliyor. Park alanları yer alan bu yerde yer alan çadır kamp ile karavan alanlarında sıcak su, elektrik ve güvenlik hizmeti 24 saat süresince sağlanabiliyor. Ormanya ile alakalı en fazla incelenen, ‘nasıl gidilir, giriş fiyatı ne kadar ve hangi hayvanlar var’ suallerının yanıtları, haberimizin devamında.

# 1 ORMANYA NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Ormanya Kamp Alanı’nın açık adresi: Uzuntarla Mahallesi, 309. Sokak, No: 99, 41150, Kartepe – Kocaeli’dir. Ormanya’ya gidebilmek için, Kocaeli-Sakarya D100 Karayolu’nu kullanmanız gereklidir. Sakarya’ya doğru giderken Özdilek’i ve Cengiz Topel Havaalanı’nı geçiyorsunuz. Daha sonra ortalama 5 km. ileride Ormanya tabelasını görmeye başlarsınız. Tabelaları takip ederek D100 karayolundan çıkıp köprünün altından yolun karşısına geçersiniz. Böylece Ormanya’ya varabilirsiniz.

# 2 ORMANYA’DA HANGİ HAYVANLAR VAR?

2 bin dönümlük bir araziye sahip olan Ormanya içerisinde Çocuk Hayvanat Bahçesi bulunuyor. Burada kızıl geyik, karaca ve ceylan, yılkı atı gibi yaban hayvanları görülebiliyor. Yaban Yaşam Alanı içerisinde şu anda toplamda 154 yaban hayvanı bulunuyor.

Ayrıca Bakınız.  En iyi bilim kurgu filmleri listesi!

# 3 ORMANYA GİRİŞ FİYATI

Ormanya Kamp Anlanı’na girişler ücretsizdir. Girişte herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.


Cevap bırakın