Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Oynanması keyifli 5 puzzle önerisi

Dünya üstünde oldukça popüler olan puzzle dilimizde yapboz olarak da söylenmektedir. Bilinmeyeni çözmek için çaba sarfetmek ve başka bir deyişle bir bulmaca oyunu olan puzzle bir çok parçadan bir araya gelmektedir.

Tamamında yer alan bir görseli bir araya getirmek için doğru parçaları birleştirmek üzerine kurulan puzzle; farklı görseller, ebatlar ve parça sayılarından meydana gelmektedir. Başlarda zor gibi gelen ama hobi haline gelip sürekli yapıldığında bir bağımlılığa dönüşen bu keyifli aktiviteden vazgeçmek istemeyeceksiniz. Siz de tek başınıza yahut sevdiklerinizle bu keyifli aktivitenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Puzzle (Yapboz)Tarihçesi

Bazılarına göre hiç akıl karı olmayan bazılarınınsa bir meditasyon olarak gördüğü puzzle; 1760 senesinde gravür ve harita uzmanı olan John Spilsbury tarafından aslında tamamen bir rastlantı eseri keşfedilmiştir. Harita üstündeki ülke sınırlarını üstünde çalışırken bunun bir öğrenme yolu olabileceğini keşfeden Spilsbury, hem eğitici hem de keyifli bir oyunun başlamasına vesile olmuştur. Günümüzde çeşitliliği hakkında tanea uçsuz bucaksız okyanusları andıran puzzle birçok araştırma için tez konusu haline gelmiş ve bireylerin çözüm yolları geliştirmesi hakkında kabiliyetlerini geliştirmelerine yardımcı olduğu belirlenmiştir.

Puzzle Yapmanın faydaları

 1. Tamamlandığı zaman ortaya oldukça güzel resimler ve tablolar yaşanan puzzle yapımının hem zihne hem de vücuda oldukça fazla katkı sağladığını aktarabiliriz.
 2. Puzzle evvellikle oldukça fazla sabır gerektiren bir hobi. Bu durum özellikle parça sayısı oldukça fazla olan puzzle türleri için oldukça fazla geçerlidir. Büyük bir resmi bir araya getirirken minik parçaları doğur bir biçimde birleştirme çabası size hem sorumluluk hem de sabır hakkında oldukça iyi dersler verecektir.
 3. Burada puzzle parçalarını birleştirirken bir sonraki adımı hayal etmek sağ ve sol beynin ikisinin de aynı anda çalışmasını sağlayacaktır. Çünkü yaratıcı işlerle ilgilenen sağ beyin ve analitik konuları üstlenen sol beyin bir arada çalışmalı ki resmin bütününü görebilsin.
 4. Başka bir faydası ise sürekli düşünmeyi ve parçaların yerini hatırlamaya çalışarak geçirdiğiniz sürenin Alzheimer, demans gibi rahatsızlıkların önüne geçmede oldukça yardımcı olduğu biliniyor. Unutkanlık sorunları yaşayan bireylerin de puzzle yapması denemeye değer bir çözüm olacaktır.
 5. oldukça keyifli olan puzzle yapmak; sakinleşmeni sağlar, kalp atışını ve nefes alışverişini düzenler bunun yanısıra zevkinize uygun tablolar oluşturarak evinizi dekore ederken kullanmanıza yararlı olur.
Ayrıca Bakınız.  Baldur's Gate Oyun Serisinin Hikayesi 2

Puzzle Nasıl Yapılır ve Püf Noktaları Nelerdir?

Puzzle aslında o ilk parçayı elinize aldığınız anda son parçayı yerleştirmeye doğru ilerlediğiniz tutkulu bir yolculuktur. Burada önemle üstünde durulması gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle eğer puzzle yapmaya yeni başlayan biriyseniz çok fazla parçası olan bir model seçmek yerine daha az parçalı ve görsel karmaşıklığı daha az olan bir model seçmeniz yararınıza olacaktır. Puzzle yapmanın püf noktaları ise;

 1. Yeni başlayanlar için puzzle kutuların üstünde yazan uzunluk ölçülerine dikkat etmeleri mühimdir. Çünkü az parçalı gibi gözükse de ölçüler tahmininizden daha büyük olabilir.
 2. Sonrasında puzzle yapımına başlarken renk ayrımı yapmanızı öneririz. pek çok puzzle belli ana renkler ve bu renklerin tonlarından oluşur. Renk tonları içindeki keskin ve silik geçişlere dikkat ederek ayrımı buna göre yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.
 3. Köşe ve kenar parçalarını seçilmesi ile evvellikli olarak bu parçaları yerleştirmek işinizi kolaylaştıracaktır. Kenarlardaki desen ve renklerden yardım alarak orta kısımları daha rahat doldurabilirsiniz.
 4. Renk ayırmak istediğiniz kadar size yardımcı olmadıysa ayırdığınız her renk grubunu parça şekline göre de düzenleyebilirsiniz. Eğer seçtiğiniz puzzle düz renkli bölümlerden biraraya geliyorsa bu yöntem oldukça işe yaracaktır.
 5. Her puzzle’ın kendine göre bir şekli düzeni olduğundan geometrik olarak sistemsel bir mantıkta ilerlemesi gerekir. Parçaları ayırmak bu sistemi çözmenize yol gösterecektır.

Bu öneriler dışında puzzle yapmak öğrenilen bir süreçtir ve her yaptığınız puzzle sonrasında kendi metodlarınizle gelişeceğinizi unutmamalısınız. Puzzle hakkında iki boyutlu puzzle beni kesmez ben üç boyutlu bir mücadele istiyorum diyorsanız üç boyutlu puzzle’lar tam size göre. Evinizin ortasında sevdiğiniz bir biçim ya da sevdiğiniz bir şehrin sembolü olsun istiyorsanız bu tarz puzzle denemeleri sizi oldukça mutlu edecektir.

Ayrıca Bakınız.  Epic’e Fortnite davasında Facebook desteği geliyor!

Puzzle Hakkında İlginç Bilgiler

Hemen hemen herkesin evinde olan ve en az bir kerede olsa yapmayı denediği puzzle hakkında belki de hiç duymadığınız bilgiler vardır. Bunlardan bazıları:

 • El yapımı ahşap puzzle yapımı sırasında üst seviye yetenekli bir usta saatte 100 parça kesebilir Lakin bu işin normali saatte 25-50 parça kesimidir.
 • Tarihte İlk puzzle’ların mobilyacılıkta tercih edilen testere ile kesilmiştir ve ardından pedallı testerenin icismiyle “jigsaw puzzle” olarak anılmaya başlanmıştır.
 • dünya çapında ilk en zor puzzle biz ürettik diye iddia eden meşhur Amerikan firması Springbok’dur. Bu zor puzzle’ın adını merak edenler için ismi: “Convergence”
 • Şu anda Guinness rekorlar kitabına kayıtlı dünyanın en büyük puzzle’ ı 5.5 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğindedir. Ambalajlı kutu ağırlı 17 kg olan bu puzzle’ın sanatçısı meşhur grafiti ressamı Keith Haring’in “Double Retrospect” dir. Puzlle 32 farklı resmin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.
 • dünya çapında en çok satan puzzle Van Gogh’un Teras Cafe (Terrasse de Cafe) isimli tablosundan biraraya getirilen resmidir.

oldukça keyifli bir aktivite olan puzzle, hem beyni düşünmeye sevk eden hem de sevdiklerinizle beraber oldukça keyifli vakit geçirmenizi sağlar.Cevap bırakın