Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Pandemide Göz Sağlığını Korumanın En Etkili 7 Yolu

Pandemide Göz Sağlığını Korumanın En Etkili 7 Yolu

Pandemi tüm yaşantımızı ve yaşam pratiklerimizi derinden etkiledi. Birçok alışkanlığımız ve yaşam biçimimizi farklılaştırmak zorunda kaldık. Pandemi aynı zamanda başta solunum sistemimiz olmak üzere gözlerimizi de etkiledi. Göz bakımı yapmak, uzun süre sağlıklı görmek için en etkili yöntemlerdendir. Gözlerinizi uyanık olduğunuz tüm süre boyunca kullandmanız ona göstereceğiniz özeni ve bakımı zorunlu kılıyor. Koronavirüs salgını ise bu bakımı daha zorunlu ve kaçınılmaz bir hale getiriyor.

Gündelik kişisel bakımımız içerisinde ne yazık ki göz bakımı birçok kişi açısından bir yer tutmuyor. Ancak dikkatli olmaz ve gözlerinize bakmazsanız, geçici görme kayıpları veya ciddi görme hasarı yaşayabilirsiniz. Gözlerinizi bakım yapmak düşünüldüğü gibi karmaşık ve zor bir uygulama değildir.

Salgında Gözlerinize Bakım Yapmanın En İyi 7 Yöntemi
Salgında Gözlerinize Bakım Yapmanın En İyi 7 Yöntemi

Salgında Gözlerinize Bakım Yapmanın En İyi 7 Yöntemi

Ekran Karşısında Geçirdiğiniz Süreleri Kısaltın ve Molalar Verin

Gözleriniz uyanık olduğunuz her saniye çalışıyor. Gözlerinizi yorulmaması için sık sık molaya ihtiyaçları olduğunu söylememize gerek yok galiba.

İster saatlerce kitap okuyor olun, ister dizüstü bilgisayarınızda durmaksızın çalışıyor olun bu durum gözünüzün çok fazlasıyla yorulmasına neden olacaktır. Ara vermeden uzun saatler boyunca yakındaki nesnelere odaklanmak, zamanla miyop veya miyopluğa neden olabilir.

Ekran başında kalma alışkanlıklarınızdan dolayı göz yorgunluğu hissetmeye başladıysanız, bir göz doktoruna danışın ve ve hekimizinin uygun görmesi durumunda gözünüze zarar verecek ışınları kıran ve gözünüze ulaşmasını engelleyen koruyucu bir gözlük takmaya başlayın. Bu gözlükler gözlerinize rahatlatacak ve miyopi olasılığını azaltacaklar.

Ayrıca Bakınız.  Labioplasti Nedir?

Rutin Göz Muayeneleri Yaptırın

Gözlerimizde yaşanan görme kayıpları zaman zaman fark edemeyeceğiniz bir düzeyde gerçekleşebilir. Bu nedenle görme kayıplarınızı fark edemez ve nasıl gördüğünüze ilişkin net bir kanaat üretemezsiniz.

Kapsamlı bir göz muayenesi için her yıl bir göz doktorunu ziyaret etmek görmenizdeki olası sorunları tespit etmenize yardımcı olacaktır. Ve en iyi yanı ise bir sağlık güvenceniz varsa bu testler ücretsiz olarak sunulduğundan herhangi bir ödeme yapmaksızın muayene olabilirsiniz.

Kontak Lens Kullanımında Ekstra Hassasiyet Gösterin

Kontakt lens kullanıcıları salgın sürecinde lens kullanırken ekstra dikkatli olmalıdır. Tohumların ve polenlerin zirvede olduğu bir alerji mevsimi olsa bile, kontakt lensleriniz sorunu daha da kötüleştirebilir. Salgının seyri özellikle bulaş riskinin yüksekliği ve gözlerden de koronavirüsün bulaşabilmesi nedeniyle de lens kullanımında ve değişiminde ellerinizin temiz ve steril olduğundan emin olmalısınız. Bunun için ellerinizi günlük rutininiz olan el yıkama biçiminize uygun olarak lens değiştirmeden önce yıkamalısınız.

Kontakt lens için iyi bir aday değilseniz, gözlük takın. Lensler gözlerinizi UV ışığından koruyamaz ama gözlüklerin koruyucu özelliği bulunmaktadır.

Göz Damlası Kullanın

Yaşadığımız dijital çağda hepimiz zamanımızın çoğunu akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya tabletimizin mavi ışıkla dolu ekranlarına bakarak geçiriyoruz. Mavi ışığa maruz kalmanın yalnızca göz yorgunluğuna yol açtığını düşünüyorsanız, ekran başında geçirilen zamandan kaynaklanan en yaygın sorunlardan birinin göz kuruluğu olduğunu bilmiyorsunuzdur.

Gözleriniz ekrandan dolayı kurumuş veya güneş altında çok fazla zaman geçirmiş olsun, göz damlası kullanın. Bu durum gözlerinizin olması gerektiği düzeyde nemli kalmasına neden olacaktır ve olası hasarların önüne geçecektir. Tabi ki bir göz damlası kullanmadan önce göz doktoruyla görüşmeli ve onun da onayını alarak hangi göz damlasını kullanacağınıza ve nasıl kullanacağınıza karar vermelisiniz.

Ayrıca Bakınız.  Koronavirüsü gripten ayıran en önemli özelliği

Güneş Gözlüğü Takmak

Dışarısı güneşli veya yağmurlu olsun, güneş gözlüğü olmadan evden çıkmamalısınız. UV ışınları cildinize zarar verir ancak gözleriniz için de iyi değildir. Uzun süreli UV maruziyeti korneanızı yakabilir ve bu da sulu gözler veya bulanık görme gibi geçici görme semptomlara neden olabilir.

Gözlerinize Dokunmayın

Kaşıntı hissettiğimizde gözlerimize dokunmak veya ovmak gibi bir alışkanlığımız var. Ancak sağlık uzmanları, koronavirüsün bulaşmasını önlemek istiyorsanız gözlerinize veya yüzünüze dokunmamanızı tavsiye ediyor.

Gözünüze bir şey kaçarsa ve ona dokunmanız gerekirse, ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Sürtünmenin yanı sıra, içindeki kir veya kalıntıları temizlemek için gözlerinizi de yıkayabilirsiniz.

Egzersiz Yapmak

Göz sağlığınızı iyileştirebilecek bazı yapılması kolay egzersizler vardır. Oküler kaslarınızı esnek ve iyi durumda tutmak için odak değiştirme egzersizleri veya göz yogası yapın.

Özellikle aynı mesafeye odaklanarak uzun saatler geçiriyorsanız, gözünüzdeki kristal merceğin katılaşmaması için bu egzersizleri yapmanız gerekir.

Aşağıdaki kaynakları da okumanızı tavsiye ederiz.

Göz Sağlığını Korumak için Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Göz sağlığını korumak içni yapılması gerekenleri T.C. Sağlık Bakanlığı bir video ile anlatmış. Sizler için katkı sunacağına inandığımız videoyu aşağıda paylaşıyoruz.1 yorum
  1. […] Göz sağlığı ile ilgili olarak incelenen bir diğer B vitamini ise riboflavindir (B2 vitamini). Bir antioksidan olarak riboflavin, gözleriniz dahil olmak üzere vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltma potansiyeline sahiptir (18). […]

Cevap bırakın