Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Panik Atak Nasıl Yenilir?

Panik atak, kişiin içinde yer aldığı stresli ve kaygılı durumdan dolayı beynin kendini koruması için oluşturduğu savunma mekanizması olarak tanımlanabilir. Panik atak ani korku nöbetleri ile ortaya çıkmaktadır. Büyük oranda fiziksel semptomlar ortaya çıkmaktadır. En yaygın semptomlar ise; daralma hissi, kalp çarpıntısı, astım krizinde hissetme gibi durumlardır. Bireyler atak sırasında öleceğini ve ya delirdiğini düşünebilmektedir. Panik bozukluk yaşayan bireyler genelde kendilerinde fizyolojik bir problem olduğunu düşünse de bu ciddi nöbetler tamamen psikolojiktir. Bu ciddiye alınması gereken durumun tabiki nasıl tedavi edileceği mümkündür. Bireyler bu tedavi metodlarıni uygulayarak ve en mühimsi panik atak problemi yaşadıklarının farkına vararak bu rahatsızlığı yenebilmektedir. Peki bu yöntemler nelerdir panik atak nasıl yenilir?

Evvellikle panik atak yaşıyorsanız kesinlikle bir psikolog ile görüşmeli ve bu probleminiz ile yüzleşip üstüne gitmelisiniz. Ataklarınızın boyutuna göre doktorunuz size bir ilaç verecektir bu ilaçlar panik atak krizleri üstünde tabi ki etki sağlamaktadır lakin tek başına yeterli olmayacaktır. Bireyler bu ataklarını kabullenmeli, bir süre sonra geçeceğinin bilincinde olmalıdırlar. Panik bozukluk yaşayan kişilerın en büyük sıkıntıları kaygılı ve stresli olmalarıdır. Kendileri tehlikeli bir durum ile karşı karşıya olmasalar bile kafalarından kurdukları düşünceler ile atağı tetikleyebilmektedirler. Bu durumda kişiin yapması gereken en mühim şey bu düşüncelerin kendi kafasında gerçekleşen düşüncelerden ibaret olduğunu kanıksamasıdır. Bu süreci yaşayan bireylerin yalnızca ilaca sığınmaları doğru değildir. İlaç her zaman tek başına bir çözüm olmayabilir. İlaçla beraber yürütülen TMS tedavileri de ilaçla uyumu arttırdığı, süreci hızlandırdığı için çok olumlu yanıtlar vermektedir. Tüm bu metodların yanında nefes egzersizleri de çok etkili bir yöntem olabilmektedir. Bunlara ek olarak yalnız olmadığınızı kendinize hatırlatmak, panik atak geçiren başka bireylerle tanışıp dostluk kurmak, panik atak geçirdiğiniz yerden kaçmamak, atak sırasında gözlerinizi kapatıp bir şeye odaklanmak, spor yapmak, uyku düzenine dikkat etmek, beslenmenize dikkat etmek gibi önlemler de panik atak probleminu yenmenizde yol gösterecektır.

Ayrıca Bakınız.  2021 Dijital Detoks Nedir Nasıl Yapılır Yarışması Başvuru Nasıl Yapılır

Panik Atak Krizi Sırasında Yapılması Gerekenler

1. Derin Nefes Alın:

Nefes egzersizleri aracılığıyla panik atak şiddetin azaltabilirsiniz. Derin biçimde nefes almaya odaklanın havanın vücudunuzu tamamen doldurduğunu hissedin sonra nefesinizi yavaşça verin, bu işlemi yaparken içinizden 5 e kadar sayın.

2. Panik Atak Geçirdiğinizin Farkında Olun:

Atak geçirirken bunun kalp krizi olmadığını idrak etmek gerekir. Şu an içinde yer aldığım durum geçici, bana herhangi bir şey olmayacak diye kendi kendimizi sakinleştirmeye çalışmalıyız. Durumun geçici olduğunu idrak ederek korlu semptomunu yenmiş oluruz.

3. Panik Atak Krizinin Başladığını Hissettiğiniz an 3-3-3 Kuralını Uygulayın: Etrafınıza bakınarak gözünüze çarpan üç şeyin ismini söyleyin. Hemen sonrasında işittiğiniz üç sesi söyleyin. Son olarak da vücudunuzda üç bölümü oynatın parmaklar, bilekler ve kol gibi. Bu yaptığımız işlem aklınızde dönen ters düşünceleri bertaraf etmenize yol gösterecektır.

4. Zihninizden Geçen Düşüncelerin Doğruluğunu Kontrol Edin:

Panik atak krizi yaşayan bireyler o an yalnızca en ters düşüncelere odaklanırlar. Odaklanarak bu düşüncelerimizin ne kadar gerçekçi olduğunu kontrol etmek ve yeniden değerlendirmek kriz anında bize çok yol gösterecektır.

5. Kendinizi Meşgul Edin:

Ufak bir yürüyüşe çıkmak, ayağa kalkmak ve ya herhangi bir fiziksel aktivite de bulunmak aklınızde ki ters düşünceleri dağıtmak için çok faydalı olacaktır.

6. İçinde yer aldığınuz duruma odaklanın:

Panik atak krizi zihinsen bir süreç olduğundan dolayı biraz sonra neler olacak diye kaygılanmak yerine, içinde yer aldığın an’ a odaklanıp, kendinize kaygılanmanın boşa olduğunu hatırlatacak, şu an güvende miyim?, tam anlamıyla ne oluyor?, tam anlamıyla ne yapmam gerekiyor?, gibi sualler yöneltin. Bu sayede kaygılanacak ve korkacak bir durum olmadığını idrak edin.

7. Çkainatizdeki kişilerdan farklı fikirler alın:

Ayrıca Bakınız.  Potasyum yönünden en zengin besin

Dostlarınızı ve ya ailenizi arayarak sizi zorlayan ve panik yapmanıza neden olan düşüncelerinizi onlarla da paylaşın. Düşüncelerini paylaşmak size anlatırken yeniden değerlendirme şansı sunacaktır. Bu sayede düşüncelerinize yeniden değişik bir bakış açısı geliştirebilir ve değerlendirebilirsiniz.

8. Gülünç videolar seyredin:

Atağınızın başlayacağını hissettiğiniz anda sizi güldürebilecek bir uğraş bulmak, hem zihninizdeki kaygılı düşünceleri dağıtmanıza yol gösterecek, hem de gülmenizi sağlayacaktır. Bu sayede rahatlamış bir biçimde kaygılı düşüncelerinizi aklınızden uzaklaştırabilirsiniz.Cevap bırakın