Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Papatya çayı nasıl kurutulur?

Saflığı, masumiyeti ve sevginin simgesi olarak anılan papatya muhteşem kokusu aracılığıyla en çok sevilen çiçekler arasında bulunuyor. Şifalı bitkiler arasında yer alan papatya sakinleştirici donanımı aracılığıyla tüm dünya çapında en çok tanınan çiçeklerden biri. Faydaları saymakla bitmeyen bunun yanısıra uykusuzluk problemlerini yok eden papatya çayı evde nasıl kurutulur? Detaylar haberimizde…

Geçmiş zamandan günümüze kadar tercih edilen ve yararları saymakla bitmeyen papatya çayı, ağrıları, uykusuzluğu ve birçok hastalığı yok etmede çok tesirlidir. Şifa kaynağı olan ve ilk defa Mısır’da tercih edilen papatya çayı, papatyagiller familyasına ait bir bitki türüdür. Birkaç tür papatya çeşidi bulunsa da günümüzde bunlardan en çok iki tanesi çay için kullanılıyor. en çok tercih edilen bu iki tür Roma papatyası ve Alman papatyasıdır. Alman papatyasının tadı roma papatyasına göre daha tatlıdır ve içimi daha basittir. Bütün dünya çapında sıklıkla tercih edilen bir bitki olan papatya çayı, bu popülerliğini sahip olduğu birçok faydaya borçludur. Çok eski zamanlardan beri hastalıkların nasıl tedavi edileceği, uyku problemleri ile başa çıkmak, sakinleşmek ve rahatlamak için papatya çayının önemli etkileri bulunuyor. Her derde deva olan papatya çayını evde kurutmak için bazı püf noktaları bulunuyor. İşte yanıtlar:

EVDE PAPATYA ÇAYI NASIL KURUTULUR?

Papatya Çiçeği Nasıl Kurutulur?

1.Yöntem

Papatyaları her mevsimde toplayarak kurutma işlemini uygulayabilirsiniz. Papatyaları topladıktan sonra ilk olarak bütün papatyaları iyice yıkayıp ayıklayın. Çünkü çay olarak içileceği için bütün tozlardan kirlerden arındırılması gerekiyor.

Güzelce temizledikten sonra temiz bir bezin üzerine ya da bir tepsinin içerisinde ayrık bir biçimde serin. Bütün papatyaları serdikten sonra güneş gören bir yere serin.

Eğer papatyaları tepsiye serdikten sonra tozlanmalarını istemiyorsanız ince bir tülbent ile üstlerini örtebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Üzüm nasıl kurutulur? Üzüm Kurutma Yöntemleri!

2.Yöntem

İkinci yöntem ise yalnızca birkaç dal kurutmak isterseniz bir papatyaları yıkadıktan sonra peçeteyle kurutun. Daha sonra bir kitabın içine koyup kurutma işlemini uygulayabilirsiniz.

3.Yöntem Mikrodalga metodu

Bir diğer yöntem ise papatyaları yıkadıktan sonra mikrodalga fırının içine bir tabakta dizin. Daha sonra fırını 3-4 dakika çalıştırın. Süre bittikten sonra kontrol edin kuruma işlemi gerçekleşmediyse tekrar ayarlayıp birkaç dakika daha çalıştırabilirsiniz. Kolayca kuruduğunu göreceksiniz.

4.Yöntem Asarak Kurutma

En son yöntem ise papatyaları asarak kurutma işlemidir. Topladığınız papatyaları yıkayıp direk sap kısımlarından baş aşağı olacak biçimde asın. Astıktan sonra kuruması için güneş alan bir yere koyun. Bu teknikle de papatyaların çok süratli bir biçimde kuruduğunu göreceksiniz.

Papatyaları kuruttuktan sonra kuru ve hava almayan bir yerde muhafaza ederseniz 1 yıl süresince bozulmadan tüketebilirsiniz. Papatyaların daha uzun ömürlü olmalarını istiyorsanız ağzı kapalı bir biçimde cam kavanozun içinde saklamanız tavsiye edilir.

PAPATYA ÇAYININ FAYDALARI

► bayanların menopoz döneminde rahatlamasını sağlar.

► Birçok insanın sıklıkla yaşadığı uyku problemlerini ve uykuya geçmede sorun yaşayanlara yararlı olur.

► Regl döneminde ağrıları hafifletir.

Soğuk algınlığına ve boğaz ağrılarına iyi gelir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

► Papatya çayının sakinleştirici ve rahatlatıcı tesiri bulunur.

Mide bulantılarını dindirmeye mide kramplarını rahatlatıcı tesiri bulunur.

► Papatya çayı kasları gevşetir, bel ve sırt ağrılarını büyük ölçüde azaltır.

► Romatizma rahatsızlıklarından kaynaklanan ağrıları azaltmaya yararlı olur.Cevap bırakın