Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Papaz Büyüsü Nedir Nasıl Yapılır Bozulur Diyanet Yapıldığı Nasıl Anlaşılır 2022

Papaz Büyüsü Nedir Nasıl Yapılır Bozulur Diyanet Yapıldığı Nasıl Anlaşılır 2022

İnsan ilişkilerini düzenlemek için en önemli araç kişilerin karşılıklı özveri göstermesi ve çaba harcamaktır. Ne yazık ki tüm süreç bu kadar kolayken birçok insan dinen de uygun olmayan yollara tevessül etmekte kişilerin ilişkilerini bu yollar üzerinden düzenlemeye, etki altına almaya çalışmaktadır. Doğal olarak bu çaba da kişilerin suistimal edilmesine ortam hazırlamakta ve yanlış yollarda ilerlemelerine, yanlış kişilerle muhatap olmalarına, maddi manevi zarar görmelerine neden olmaktadır. Bu yazımızda da çok sayıda insan tarafından konuşulan ve uygulandığı iddia edilen papaz büyüsünden bahsedeceğiz. Buradaki amaç papaz büyüsünün ne olduğundan veya nasıl yapılacağından ziyade büyü gibi dinen de caiz olmayan yollardan sizleri uzak tutmak ve farkındalığınızı artırmaktır.

Papaz Büyüsü Nedir Nasıl Yapılır Bozulur Diyanet Yapıldığı Nasıl Anlaşılır
Papaz Büyüsü Nedir Nasıl Yapılır Bozulur Diyanet Yapıldığı Nasıl Anlaşılır

Papaz Büyüsü Nedir Nasıl Yapılır?

Sihir veya büyü literatürde el çabukluğu, göz boyama ve yaldızlı sözler söyleme yoluyla gerçekleştirilen hile ve aldatma işi ya da şeytanla yakınlık kurup ondan yardım alma ve nesnelerin şeklini değiştirme iddiası şeklinde tanımlanmıştır. (Bkz. “Sihir”, DİA, XXXVII, 170-172). Sihir faaliyetlerinin, dini değerlerle bir bağlantısı olmadığı gibi bu işlerle uğraşanlar ahlaki bir amaç da gözetmezler. Bu tür uğraşılardaki temel hedef, çıkar sağlamaktır.

İslam dini, büyük günahlar arasında saydığı sihri şiddetle yasaklamış, Kur’an-ı Kerim’de sihir yapanların ahiretten nasibi olmadığı ve bunu yapanların şerrinden Allah’a sığınılması gerektiği vurgulanmıştır (Bakara, 2/102; Felâk, 113/4). Hz. Peygamber (s.a.s.) de sihir yapmayı yedi büyük günah arasında saymıştır (Buhârî, Vesâyâ, 23; Müslim, İman, 145).

Ayrıca Bakınız.  2021 Kadir Gecesi Ne Zaman? Duası? Hangi İbadetler Yapılmalı?

Cahiliye devrinde sihir/büyü çok yaygındı. Cincilik, kâhinlik, yıldızlardan hüküm çıkarmak, fal oklarına başvurmak, iplere düğüm atıp üflemek gibi işlemler yapılırdı. Müşrikler bu durumun da etkisiyle işi, Kur’an’ın bir sihir eseri olduğunu ileri sürmeye kadar vardırmışlardı (Sâd, 38/4; Zârîyât, 51/52).

Büyücülerin her şeyi bildiği, başaramayacakları şeylerin bulunmadığı şeklindeki inançlar İslam’a aykırıdır. Bu yüzden bazı müslüman bilginler, gerçekliği bulunmayan bir aldatmaca ve safsata olduğu gerekçesi ile büyünün gerçekliğini reddetmişlerdir (Bkz. Cassâs, Ahkâmü’l-Kur‘ân, I, 51; Nevevî, Ravda, IX, 129, 346).

Papaz Büyüsü Nasıl Bozulur Yapıldığı Nasıl Anlaşılır?

Sihire ve büyüye karşı en etkili çözüm, Allah’a sığınmak ve ona güvenmektir. Hz. Peygamber (s.a.s.), her şeyin şerrinden Allah’a sığınarak sürekli Felâk ve Nâs sûreleri ile Âyete’l-kürsî’yi okumuştur (Buhârî, Vekâle, 10; Fezâilü’l-Kur’an, 10; Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’an, 3). Ayrıca o, torunları Hz. Hasan ve Hüseyin’i (r.a.) nazar, büyü ve benzeri olumsuzluklardan korumak için şu duayı okumuştur:
أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ ، وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّة
“Her türlü şeytan ve zehirli hayvanlardan ve bütün kem gözlerden Allah’ın eksiksiz kelimelerine sığınırım.” (Buhârî, Ehâdîsu’l-enbiyâ, 10; bkz: İbn Mâce, Tıb, 36).
Bunun yanında büyüye maruz kalan kimsenin, şifayı Allah’tan umarak güvendiği insanlara müracaatla kendisine Kur’an okutması ve dua ettirmesinde bir sakınca yoktur. Din İşleri Yüksek Kurulu 28 Eylül 1979 tarih ve 1883 sayılı kararında, Cenab-ı Hak’tan şifa umarak hastalara Kur’an-ı Kerim ve şifa ile ilgili dualar okumanın câiz, halkı kandırmak ve gaipten haber vermek amacıyla üfürükçülük yapmanın ise dinen yasak olduğunu belirtmiştir.

Papaz Büyüsü Diyanet

Papaz büyüsü ve diğer sihir hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görüşünü belirten videoyu ise aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Ayrıca Bakınız.  Hz. Muhammed (SAV) Yemeğini Nasıl Yerdi? Yemek Duası Okunuşu

Papaz Büyüsü Nihat Hatipoğlu

Papaz büyüsü hakkında ünlü ilahıyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’da bir değerlendirmede bulunmuştur. Kendisine televizyonda yaptığı programda bir izleyicininin papaz büyüsüyle ilgili sorduğu soruya verdiği yanıtı izlemek için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

Büyü hakkında vikipedia üzerinden daha geniş bilgiye ulaşmak için Büyü ziyaret ediniz.

Daha fazla Bilgelik için Aplikasyonumuzu indirebilirsiniz. İndirmek için simgeye tıklayınız.

 Cevap bırakın