Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Para kazanmak için yapılacak işler

Para kazanmak için yapılacak işler
Kendi işinizin patronu olmak ve çok yüksek bir seviyede para kazanmak istiyorsanız hangi iş alanının daha kuvvetli olduğunu bilmeniz gerekmekte. Eğer inandığınız sevdiğiniz bir iş içlerinden biriyle eş değerse, iş hayatına girme zamanınız gelmiş olabilir.
En süratli büyüyen ufak ölçekli iş fikirlerini incelemeniz, hangi işe başlamak yahut hangi işin parçası olmak istediğinizi anlamanın en kaliteli yoludur. Hangi pazarların eskisinden daha iyi durumda olduğunu düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edin.
Kâr elde edebileceğiniz bir iş kurmak istiyorsanız aşağıda yer alan yatırım fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Kısa zamanda para kazandıran bu işler, yeni iş kurmak isteyen girişimciler için faydalı olacaktır:
1 – Tavuk yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanma
       
Sıhhatli beslenmeye gün geçtikçe daha çok önem veren kişiler kırmızı et yerine beyaz eti tercih etmeye başlamışlardır. Son yirmi yıldır tavuk ve yumurta tüketimi tüm dünya çapında sürekli bir artış trendindedir. Hiç şüphe yok ki bu durum da tavuk yetştiriciliğini en kârlı işlerden biri yapıyor. Türkiye’de son 10 yılda ortalama %200’e yakın büyüyen tavukçuluk sektörünün, gelecek 10 yıl içinde de ivme kazanarak büyümesi bekleniyor.
Tavuk yetiştiriciliği hakkında geniş bir şekilde bilgi almak için tıklayınız.
2 – Çevre dostu inşaat 
Kirlilik seviyesini minimumda tutmayı başararak makine ve bina inşaatı yapan mühendisler ve müteahhitler işlerini inanılmaz derecede büyütebilirler. Küresel ısınma ve çevre kirliliğine ilişkin yerel ve ulusal kaygıler, büyümek isteyen işletmeler için fırsatlar yaratıyor. Buna çevre dostu boya, inşaat malzemeleri yahut güneş paneli üreticileri ve dağıtıcıları da dahildir.
Yeşil bina işine girme hakkında geniş bir şekilde bilgi almak için tıklayınız.
3 – Bebek ürünleri satarak para kazanma
Bebek mamaları, elbiseleri, eşyaları ve oyuncakları üretimi ve satışı en karlı ve en çok para kazandıran işlerden biridir. Türkiye’de 0-5 yaş arası nüfusun 5 milyona yakın olduğu tahmin edilmekte. Nüfus sürekli arttığından, bu tür ürünlere olan talep de gün geçtikçe artıyor. İşinizi stratejik bir biçimde konumlandırabilirseniz çok kârlı bir işe sahip olabilirsiniz.
Bebek ürünleri işi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.
4 – E-ticaret yaparak para
İnternetin gün geçtikçe daha yaygın hale gelmesi ve mobil kullanıcı sayısının da artmasıyla e-ticaret sektörü, en çok para kazandıran sektörler arasında üst sıralara yükselmeye devam etmekte.
2018 senesinde %32 büyümesi öngörülen bu sektöre girme hakkında geniş bir şekilde bilgi almak için tıklayınız.
5 – Metal ürün üretimi yaparak para kazanma
Birçok endüstrinin ufak ve orta ölçekli demir araçlara ihtiyacı vardır. Tarım, inşaat ve maden endüstrileri demir ekipmanların en mühim tüketicileridir. Yerli metal ve çelik üretimi yapan işletmeler ve aynı zamanda duyarlı işlere özgü aygıtların endüstriyel üreticileri büyüme oranları en istikrarlı olan işletmelerdir.
6 – Mobil sağlık hizmetleri 
Günümüzde kişiler sağlıklarına daha fazla dikkat etmeye başladılar ve sağlık durumlarıyla periyodik olarak ilgileniyorlar. Kişilera sağlık, tıp, beslenme ve aynı zamanda değerlendirme metodları ile ilgili hizmetler sunarsanız aylık bazda binlerce dolar kazanırsınız. Mobil cihazlar ve tabletler için kilo verme programları, adet döngüsü hesaplama ve güvenli dönem, günlük ve haftalık enerji kalori alımı yahut vücut geliştirme egzersizleri gibi mobil sağlık uygulamaları/ geliştirirseniz aylık ve yıllık aboneliklerle bir sürü para kazanabilirsiniz.
7 – Özelleştirilmiş gıda dükkanları
Büyük süpermarketler sürekli revaçtadır lakin tüketiciler özelleştirilmiş gıda dükkanlarına da ilgi göstermeye başladılar ve buralara yüklü ödemeler yapmaktan kaçınmıyorlar. Firmasıniz yerli üretime, vegan/vejetaryen, glütensiz, şekersiz yahut en basitinden sıhhatli gıdalara odaklanabilir. Sürekli kendi pazarınıza sahip olmanın hayalini kurduysanız saldırıya geçmenin zamanı gelmiş olabilir.
Diyabetik pastane dükkanı açmak hakkında geniş bir şekilde bilgi almak için tıklayınız.
8 – Sosyal paylaşım sitesi pazarlama işi yaparak para kazanma
Akıllı yatırımcılar sosyal paylaşım sitesi hesaplarından sponsorlu yayınlar, linkler ve tweetler paylaşarak takipçilerini arttırıyorlar ve bir sürü para kazanıyorlar. Hesaplarını büyütmek için zamanı olmayan birçok şirket bu sosyal paylaşım sitesi profillerden bazılarını satın alıyor. Sosyal paylaşım sitesi Sosyal paylaşım sitesi Sosyal Paylaşım Si̇tesi̇ Facebook, Sosyal paylaşım sitesi Sosyal paylaşım sitesi Twitter, G+, Pinterest yahut LinkedIn aracılığıyla paylaşımlar yapabilir ve para kazanabilirsiniz.
Sosyal paylaşım sitesi aracından nasıl para kazanılır öğrenmek için tıklayınız.
9 – Tamamen tamamen doğal bitkiler ve organik gıdalar
Kişiler bir sürü işlemden geçen ve kimyasal malzemelerle korunan fast food yiyecekler ve şişelenmiş içecekler yerine hayvanlardan ve bitkilerden üretilen taze ürünlere meyillenmeye başladı. Değişik hastalıkları ve rahatsızlıkları tedavi etmek maksadıyla tercih edilen bitkiler ilaç ve bitkisel gıda takviyeleri üretmek için harmanlanıyor. Doktorlar kişilerın daha sıhhatli ve dinç olması için taze sebzeler, yumurtalar, et ve meyveler yemelerini tavsiye ediyor. İşte bu nedenle taze meyve ve sebzelere ve aynı zamanda tamamen doğal bitkisel içeceklere olan talep büyük bir hızla artıyor. Bitkisel ürünler üretebilmek ve satabilmek için lüzumlu ruhsat ve izinleri almanız gerektiğini zihninizden çıkarmayın.
Organik gıda dükkanı açmak hakkında geniş bir şekilde bilgi almak için tıklayınız.
10 – Yapı malzemeleri satışı
Her gün yeni binalar yapılıyor. Neyse ki, yeni konut yapılarının birçoğu gelişmekte olan bölgelerde bulunuyor. Gelişmekte olan bölgelerde yapı malzemeleri işine girerek kâr sağlayabilirsiniz. Distribütörlük lisansı almak için yeterli sermayeniz yoksa marangozlar, tesisatçılar, kaynakçılar, tuğla örücüler ve beton tuğla kalıpçıları, alüminyum ve cam ustaları gibi son kullanıcılara malzemeler satabilirsiniz.
Döşeme, çelik çubuklar ve kirişler, çakıl, keskin köşeli kum, ahşap ve kaplama, bağlantı çubuğu, plastik borular, lavabo ve diğer tesisat işleri, çimento, elektrik tesisatları, sürgülü cam pencereler ve kapılar, demir kapılar ve güvenlik kapıları, mobilya teçhizatları, endüstriyel tuğlalar, demir ince levhalar, asbest çatı kaplamaları, emülsiyon boya ve gözalıcı boya üreticisi, toptancısı yahut distribütörü olarak süratli satışlar uygulayabilirsiniz ve iyi kâr elde edebilirsiniz.
11- Danışmanlık
İster güvenlik, ister SEO, ister pazarlama, isterseniz de insan kaynaklarında uzmanlaşmış olun bu sektör 2014 senesinde %11.4 büyüme kaydetti ve büyümenin uzun bir süre yavaşlaması beklenmiyor. Değişen kanunlar, arama motoru optimizasyonuna olan ihtiyaç ve aynı zamanda evrim geçiren her türlü mobil cihazla kendilerini temsil etme lüzumluliği, işletmelerin problemlerle karşılaşmalarına neden oluyor. İşletmelerin yardıma ihtiyacı var ve bunun için ödeme yapmaya hazırlar. Bu tür bir uzmanlık sunabilirseniz iyi paralar kazanabilirsiniz.
Danışmanlık işi kurmak hakkında geniş bir şekilde bilgi almak için tıklayınız.
12 – Bilgi işlem destek hizmetleri
Evet, genel anlamda bilgisayar teknolojisi kuşkusuz biçimde çok para kazandıran iş alanlarında biri lakin bilgi işlem hizmetleri çok daha iyi performans gösteriyor. İster yerinde yönetim sistemleri olsun, ister sistem tasarlama olsun bu alandaki satış büyümesi geçen yıla göre %15 arttı. Sanal suçlar ve DDOS saldırıları yükselişe geçtiğinden şirketlerin veri korumaya, ihlallere ve güvenliğe yönelik kaygıleri gün geçtikçe artıyor. Bu nedenle şirketlerin bilgi işlem destek şirketlerine akın etmesi hiç de şaşırtıcı değil.
13- Muhasebe hizmetleri
Muhasebe resesyondan etkilenmeyen sektörlerden biridir. Mümkünse güvendiğiniz ve sizi şahsen tanıyan kişilerla iyi iş ilişkileri kurun. Muhasebe alanında deneyim sahibi olmanız avantaj sağlasa da, muhasebe firması açmak için birine gereksiniminiz yoktur. Hatalı işler yapmak yerine lisanslı bir profesyoneli işe alabilirsiniz. Lakin yine de çok fazla sorumluluk almanız gerekeceğinden, bulanık sulara dikkatli bir biçimde dalmanız gerektiğini zihninizden çıkarmayın.
14 – Mimarlık firmaları
İster inanın ister inanmayın, birkaç sene evvelsine kadar dibe vuran bu sektör süratli bir geri dönüş yaptı. Bu sektör geçtiğimiz 12 ay içinde peyzaj mimarlığından etüde, haritacılıktan teknik resim hizmetlerine kadar hiçbir yavaşlama işareti göstermeden %14 büyüdü. Mimarların yardımıyla kendine gelen gayrimenkul piyasasının bu artıştaki tesiri çok büyük.
15- Akıllı ev sistemleri
Mobil cihazlarla beraber akıllı ürünlerin yaşamımızı istilası hız kazandı. Akıllı ev sistemleri de akıllı ürünler pazarında büyük bir pay sahibi. Çok para kazanmak istiyorum diyenlerin gözardı etmemesi gereken bir alan.
Akıllı ev sistemleri işi hakkında geniş bir şekilde bilgi almak için tıklayınız.
16- Tasarruf cihazları
Teknolojinin gelişimine bağlı olarak enerji ihtiyacı da gün geçtikçe artıyor. Enerji ihtiyacına paralel olarak enerji üretimi artmadığında ise enerji daha pahalılaşıyor. Faturaların kabarık gelmesi de kişilerı tasarrufa yönlendiriyor. Bu sebeple enerji tasarruf cihazları sektörü iş kurmak talep edenler için büyük bir cazibe merkezi konumunda. Bazı zaman bazı bayilik veren firmalar çok cazip fiyatlarla ve yüksek kârlarla iş fırsatı sunuyor.
Günümüzde Yapılacak Yenilikçi İşler
Yenilikçi fikirler arayan bir girişimci misiniz? O Halde bu yazı size hitap ediyor. Paylaşacağımız 15 iş fikri, başarılı ve karlı işler kurmanıza yarayabilir.
Bu liste rastgele bir araya getirilmiş fikirlerden değil, günümüz piyasa şartlarında değerlendirilmiş ve daha evvel denenmemiş yenilikçi adımlardan biraraya geliyor.
Bu yenilikçi fikirlerden herhangi birini şimdi hayata geçirmeniz, piyasa doyuma ulaşmadan başarı sağlamanız için mühim bir adım olacaktır. Listede iş hayatınızda gereksiniminiz olabilecek ve herkese hitap eden bir başlık bulunuyor.
Aşağıda, internet satışından, dükkan açmaya ya da mobil bir yemek işi kurmaya kadar herhangi bir alanda işinize yarayabilecek bir fikir bulacaksınız:
17- Abonelik Kutuları
Şuana dek abonelik kutuları ile ilgili hiçbir şey duymadıysanız büyük bir olasılıkla mağarada yaşıyorsunuz.
Özetle: Müşteri sizin servisinize üye oluyor ve siz de farklı ürünleri toplayarak genelde aylık olarak müşteriye gönderiyorsunuz. Bu yöntem genelde oyunlar, kırtasiye ya da şekerleme alanlarında kullanılıyor ve her kutunun içeriği sürpriz olarak kalıyor. Oldukça keyifli bir konsept ve bu nedenle de popülerliği gün geçtikçe artıyor.
Bu iş fikri yeni başlayan girişimciler için oldukça ideal. Hala kullanılmamış çok fazla ürün çeşidi var. Piyasadaki boşlukları araştırıp abonelik sistemini faydalanabilirsiniz.
18- Yemek Servisi
Uzun saatler çalışan ve sağlıklarına önem veren insan sayısının artmasıyla yemek servis hizmeti yükseliş trendinde. Hazır yemek değişikliği, yeni girişimcilere sıkıntı yaşatmayacak kadar fazla. Diğerlerinin arasından sıyrılmak için doğru tercihi yapmak önemli.
İşte bu hususta değerlendirebileceğiniz birkaç fikir:
Vegan Beslenme
Glütensiz Gıdalar
Sporcular arasında ünlü Paleo diyeti
Yerli Üretim Ürünler
Çiğ Gıdalar
Yüksek Proteinli Yiyecekler
Diyetisyenler Trafından Tavsiye edilen Öğünler
Bu servisler genel olarak üyelik usulü çalışıyor ve düzenli getiri sağlıyor.
19- Sanal Gerçeklik Aksesuarları
Sanal gerçeklik günümüzdeki en ileri oyun teknolojisi ve bu alana girip aksesuarlarını satmak için en ideal zamanlardayız. Sanal gerçekli ürünleri zaten piyasada oldukça popüler. Sanal gerçeklik aksesuarları ise halen büyüyor. Bu alanda başarılı olmak için de teknoloji dehası olmanıza gerek yok. Farklı dizaynlara sahip koruyucu kaplar ya da sanal gerçeklik gözlükleri için çıkartmalar tasarlamanız yeterli.
20- Online Eğitim
Yalnızca dil öğrenme uygulamaları ya da online derslere baktığınızda bile bu alanın son yıllarda devasa bir büyüme yaşadığını görebilirsiniz.
Hala girilmemiş ve talep olan bir alan bulmanız halinde hem kişilerın eğitimine destek olabilir hem de para kazanabilirsiniz.
21- Sağlıklı Evcil Hayvan Mamaları
Yenilikçi iş fikirleri denilince evcil hayvan mamaları büyük bir olasılıkla aklınızın ucundan bile geçmemiştir. Çoğumuzun evcil hayvanı var ve bu hayvanların tamamı beslenmeli. Yani evcil hayvan maması çok büyük bir endüstri. Peki bu kadar fazla ve büyük mama üreticisi varken siz nasıl aradan sıyrılabilirsiniz?
Kişiler arasından popülerleşen beslenme biçimleri, bir süre sonra hayvanlar için de popüler hale geliyor. Yani hali hazırda kişilerın ilgilendiği Paleo diyeti, sıhhatli beslenme gibi modaları hayvanlara uyarlayabilirsiniz. Kendinizi belirli bir çevreye pazarlamaya, genele yayılmamaya dikkat etmeniz önemli.
22- Etik Makyaj
Ünlü makyaj malzemesi markalarının etik anlayışları gün geçtikçe daha fazla sorgulanıyor ve birçoğu, hayvanlar üstünde test yaptıkları için boykot ediliyor.
Kaliteli ve etik değerlere sahip bir üretim metodu kullanmanız, başarıyı da birlikteinde getirecektir. Kişiler artık yalnızca gıda ürünlerinde ahlaki yaklaşım aramıyor. Bunun yanısıra, bu alana ne kadar erken girerseniz büyük şirketlerle rekabet riskiniz o kadar azalır.
23- Rahat Ev Mobilyaları
Eğer Pinterest kullanıcısıysanız, hygge terimini duymuşsunuzdur. Hygge, Danimarka tarzı rahat ve kaliteli mobilyalar için tercih edilen Danca bir tabir. Fazla bilinmeyen “Hygge” tabirinin İnternet’te aratılması sonucu kolayca müşterilerinize erişebileceğiniz bu sektöre, hala keşfedilmemişken girmek akıllıca olacaktır.
Kişilerı rahat hissettirecek mum, battaniye, banyo köpüğü, yatak, koltuk, hamak vb. her şeyi satabilirsiniz.
24- Nostaljik Lokantalar
Geçmişe özlem ve nostalji şu anda oldukça revaçta. Her gün internette karşımıza çıkan şakalar vb. bile bunun göstergesi. Bu herkesin sevdiği ve özlediği şeyi alıp eşsiz ve karlı bir lokantaya çevirmek mantıklı bir girişim. Bir dönem, yıl ya da tema belirleyip menüden dekora ve mekanda çalacak müziklere kadar her şeyi planlayın.
Misal verilecek olursa 90’lı senelerin oyunları temalı bir yer açıp piksel görünümlü duvarlar ve klasik oyun müzikleri ile kişilerı kendinize çekebilirsiniz.
Nostalji, araştırma yapıp yaratıcı olmanız gereken lakin yeni girişimler için oldukça verimli bir alan.
25- Fitness Teknolojisi
Bu başlık günümüzün en çok beğenilen iki eğilimini içerisinde içerisinde yer alıyor: Spor ve teknoloji. Konu spor teknolojisi olduğunda seçenekler hemen hemen sonsuz ve bu büyüklükteki bir alanda araştırma yapmak yorucu olabilir.
Var olan tüm teknoloji ve spor tekniklerini bir araya getirecek farklı farklı yollar mevcut ve bu nedenle Amerika’yı tekrar keşfetmenize gerek yok. Yoga öğreten bir mobil cihaz uygulaması yapabilir, akıllı saatleri spor eğitimi için dizayn edebilir ya da giyilebilir bir fitness teknolojisi tasarlayabilirsiniz.
Hali hazırda piyasada yer alan bir fikri alıp değiştirerek de eşsiz bir ürün elde edebilirsiniz. Misal olarak ise; engelliler için spor uygulaması ya da çocuklara yönelik fitness saatleri gösterilebilir. Belirli bir grup için spor hakkında yardımcı olabilirse iş fikriniz başarıya ulaşacaktır.
26- Glütensiz Tatlı
Herkes tatlı sever. Lakin ne yazık ki glüten duyarlıiyeti sebebiyle bazı kişiler bizim gibi bu keyfi tadamıyor. Tam bu noktada siz devreye giriyorsunuz. Glütensiz tatlılarda uzmanlaşmış bir pastane oldukça özel bir hizmet alanı. Bu özel alerji durumuna karşı gösterdiğiniz duyarlıiyet, bir aç tane glütensiz ürün satan pastanelerin arasından sıyrılmanızı sağlayıp, müşterilerin sizi seçmesine yol açacaktır. Glütensiz gıda sektörü gün geçtikçe büyüyor. Bu sektöre girmek için geç kalınmamalı.
27- Veganlar İçin Alternatif Et ve Süt Ürünleri
Özel beslenme biçimleri arasında veganlığın nasıl yayıldığını gözlemlemişsinizdir. Vegan beslenme alanı, yapay ürün olarak büyük potansiyele sahip eşsiz bir pazar. Hali hazırdaki girişimlerin çoğu gelişigüzel. Vegan peynirler ve ete alternatif gıdalar bir arada.
Eğer bu tatlara alternatif üretebilirseniz başarı şansınız oldukça yüksek olacaktır. Güzelce eriyen vegan peynirler, tadı damağınızda kalacak vegan burgerler ya da kahveye dökünce kesilmeyen vegan sütler aranabilecek ürünler arasında.
28- Bunamaya Karşı Ürünler
Kişiler yaşlandıkça bunama başta olmak üzere birçok problemle yüzleşiyorlar. Bunamayla karşı karşıya kalan kişilera ve onların ailelerine yol gösterecek ürünler üretmeniz durumunda hem para kazanabilir hem de kişilerın hayatlarını kolaylaştırabilirsiniz.
Hafıza kuvvetlendiricilere, bunama durumuyla başa çıkmaya yardımcı teknolojilere, beyni çalıştıran basit oyunlara ve aktivitelere ya da bunayan kişilerın güvenliğini artıracak cihazlara odaklanabilirsiniz.
Piyasada, tek tuşla çalışan müzik çalarlar, hava durumunu ve gece mi gündüz mü olduğunu gösteren saatler gibi ürünler hali hazırda mevcut. Daha birçok ürün bunama ya da unutkanlığa yol gösterecek biçimde yeniden dizayn edilebilir.
29- Sıhhatli Yemek Arabası
Yemek arabası denilince aklınıza ne geliyor? Yağlı dönerler, köfteler vb. Yenilikçi bir durum söz konusu değil gibi. Lakin tüm bunlar eskide kaldı. Yeni akım, sıhhatli ve kaliteli yemek servisi yapan seyyar satıcılar.
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kendinize evvellikle vegan, glütensiz ya da paleo diyeti gibi özel bir alan belirlemelisiniz. Zaten çok beğenilen olan gıdaların alternatiflerini sunmak sizi başarıya götürecek bir stratejidir. Misal verilecek olursa; sıhhatli glütensiz, vegan dondurma.
Seyyar çalışma oldukça esnek bir yöntemdir ve kolayca büyüyebilirsiniz.
30- Tekrar Kullanılabilen Malzemeler
Atıkları azaltmak için seferberlik sürüyor. Kişiler artık tek kullanımlık eşyalardan uzak durmak ve uzun süre kullanabilecekleri alternatif ürünlere ulaşabilmek istiyor. Tekrar tercih edilen bebek bezleri, diş fırçaları vb. ürünler uzun zamandır piyasada ve çok tutuluyor.
Uzun süre kullanılacak duruma getirilebilecek tek kullanımlık bir eşya bulmanız, piyasada göz önüne çıkmanıza yol gösterecektır. Tüm bunların yanında, müşterilerinizin önem verdiği biçimde etik, çevreye duyarlı ve minimum atıkla üretim yapmanız da faydalı olacaktır.
Gelecekte Para Kazandıracak İşler
Kar getiren bir işe atılmak istiyor, hangi işi seçmeniz gerektiğini bulamıyor musunuz? Geleceğe damgasını vuracak bir iş fikrine mi gereksiniminiz var? Yanıtınız evetse, sizler için hazırladığımız gelecek vaat eden iş fikirlerine bir göz atmanızı öneririz.
Her sene dünya çapında pek çok girişimci milyonlarca ufak işletme açıyor. Peki, açılan 10 işletmeden 8’inin başarısız olup kapandığını biliyor muydunuz?
Girişimlerdeki bu başarısızlığının ardında pek çok sebep olabilir; fon yetersizliği yahut rekabet avantajına sahip olamamak gibi. Lakin asıl gerçek şu ki, yeni bir işe atılırken genel olarak sektördeki son eğilimleri takip etmeyi ihmal ediyoruz. Geleceğe yönelik bir yaklaşım sergilemiyoruz ve belki de en çok bu nedenden başarısız girişimcilerin ardı arkası kesilmiyor. Eğer ciddi anlamda sürdürülebilir ve karlı bir işe imza atmak istiyorsanız, son on yılın ve günümüzün iş trendlerini derinlemesine incelemelisiniz. Kişilerın hem şimdi, hem de gelecek günlerde karşı karşıya kalabilecekleri problemleri iyi analiz etmeli; bu sorunları çözebilecek nitelikte, eşsiz ve masrafları herkesçe karşılanabilir fikirler bulmalısınız.
Geleceğe dönük bir yaklaşım sergiliyor olmak ışık hızıyla gerçekleşecek bir şey değil. Bu nedenle yapacağınız şey, son iş trendlerini incelerken başarı oranı düşmüş, popülerliğini yitirmiş iş fikirlerini olduğu kadar, süratli gelişim gösterenleri de incelemek olmalı.
2016 yılının başlarında, Dünya Ekonomik Forumu iş dünyasının gidişatını tümden değiştirecek bir rapor yayınlandı. Raporda bazı sosyo-ekonomik noktalar, nüfus dağılımı verileri ve teknolojik sürüm ile ilgili son eğilimler bulunuyor.
Atılacağınız işte başarıyı yakalamanız adına, geleceğin en gözalıcı iş fikirlerini sizler için listeledik. Unutmayın, bu işlerin gerektirdiği sermaye miktarı beklediğinizden çok daha fazla olabilir.
31- Dış Kaynak Kullanımı
Araştırmalar gelecekte iş fikirleri ile beraber iş mekanlarının da değişeceğini söylüyor. Geleceğin parlayan yıldızları arasında dış kaynak kullanıma ilişkin işler de var.
Forbes, birçok ülkede bireylerin %50’sinin bağımsız uğraştığını ve kendi ufak işletmelerinden para elde ettiklerinı ortaya koydu.Lakin, bu işin bir de kötü tarafı var; yerli çalışanlar kullanıldığında yüksek işletme giderleri sebebiyle iyi bir kar geliri elde edilemiyor. Başlangıç masraflarını azaltmak ve maksimum kar sağlamak için işletmeler, projelerini hayata geçirirken gelişmekte olan ülkelerdeki kişilerdan yararlanma, yani dış kaynak kullanma yoluna gidiyorlar. Çünkü söz konusu ülkelerde operasyonel masraflar ve üretim giderleri nispeten daha düşük. Çin ve Hindistan bu hususta iyi bir örnek teşkil ediyor.
Aynı zamanda gelişmekte olan Pakistan, Hindistan, Çin ve Filipinler gibi ülkelerden kişiler freelance çalışarak da hatırı sayılır paralar kazanıyorlar. Bu tarz bireyler hizmetlerini çevrim içi olarak sunuyor ve iş hacimlerini gün geçtikçe geliştiriyorlar. Misal verilecek olursa, bazı şirketler çağrı merkezi hizmetlerini gelişmekte olan ülkeler aracılığıyla dış kaynaklandırıyorlar. Bugün Hindistan çağrı merkezi sektörünün kalbi olarak kabul ediliyor. Bunun anlamı şu, Hindistan’da freelance işler de geleceğin en kaliteli iş fikirlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
uzman kişiler dış kaynaklandırmanın da, freelance işlerin de düşük sermaye ile başlatılabilecek geleceğin en kaliteli iş fikirleri arasında olduğu hakkında hem fikirler. Bu işe girişmek için ihtiyaç duyacağınız iki şey var; internet bağlantısı ve sahip olduğunuz özel yetenek.
32- Nesnelerin İnterneti(IOT)
IOT, Nesnelerin İnterneti, kişiler tarafından tercih edilen her nesnenin internet bağlantısına sahip olup veri alımı ve gönderimi yapabilmesi anlamına geliyor.
Araştırmacılar, bu endüstrinin 2025 yılına kadar 4 trilyon dolar ile 11 trilyon dolar arasında değişen değerde bir iş potansiyeli yaratacağı iddiasında. İster inanın ister inanmayın, gelecek senelerin en kaliteli ve en çok kazanıdıracak internet tabanlı iş fikirlerinden biri bu.
Son yıllarda teknolojide süratli gelişmeler belirtildiğini gözlemliyoruz, özellikle de mobil cihazlar ve mobil uygulama dünyasında! Ofisinize mi gitmek istiyorsunuz, UBER yahut LYFT kullanarak taksi çağırabilirsiniz. Hava durumunu mu merak ettiniz? Gelecek günlerin hava tahminlerini içeren mobil uygulamalara bakıp olası hava koşulları için önlem alabilmeniz mümkün. Bir diğer örnek ise giyilebilir fitness cihazları ve akıllı termostat uygulamaları. Özetle, kişiler kişisel rahatlık ve konforlarını sağlamada teknolojinin nimetlerinden sıklıkla yararlanıyorlar.
Eğer bilgisayar programcısı ya da yazılım geliştirme uzmanı iseniz, geleceğin icat fikirlerine bir göz atmalı ve kişilera günlük rutinlerinde yol gösterecek yeni mobil cihaz uygulamaları yaratmaya çalışmalısınız.
33- 3D Baskı
3D baskıya ilişkin iş fikirleri son günlerin en karlı işlerinden. Bazı zaman son birkaç yıldır, dünya çapında bir üne kavuştu; çünkü prototip üretim sektörünü yeniden canlandırdı.
Sektörün popülerliği, 3D baskı makinelerine duyulan ihtiyacı da artırdı. Bu sebeple, bu cihazların satışı da geçmiş yıllara oranla artmış durumda.
İlk etapta3D baskı işi son derece pahalıydı ve pek çok girişimci bu masrafı karşılamakta zorlanıyordu. Zaman geçtikçe fiyatlar az da olsa düştü, lakin 3D baskı bir grup insan için halen daha erişilmez bir şey olma donanımıni koruyor.
Siz de bu işe atılmak istiyorsanız, biraz yüksek bir yatırımla, pek çok iş fikrine ve fırsatlara ulaşabilmeniz mümkün.
Şuanda 3D baskı makinesi fiyat aralıkları 2000 ile 15.000 dolar arasında değişiyor. Bu fiyat makinelerin sahip olduğu özellik ve niteliklere göre belirleniyor. Eğer üstün donanımlara sahip bir cihaz almak istiyorsanız, fiyatın otomatik olarak yükseleceğini unutmayın.
Bu iş fikrini hayata geçirmek için yapmanız gereken, teçhizatınızı alıp bir mağaza açmak ve reklamınızı iyi yapıp gelir düzeyi yüksek müşteriler kazanmaya çalışmak olmalı.
34- Ortak İş Alanı Kullanımı
Geleceğin ofis trendleri de değişiyor. Yüksek kira masrafları sebebiyle ufak ölçekli bir işletme için ayrı bir ofisin masraflarını karşılayabilmek oldukça zor. Bu nedenle günümüzde kişiler paylaşımlı ofis alanlarında çalışma fikrine daha sıcak bakıyorlar. Bu hem işletmelerin kira masraflarını azaltıyor, hem de onlara uzmanlık alanlarını, bilgi birikimlerini ve sahip oldukları becerileri paylaşma olanağı sunuyor.
Uygun bir mekâna sahipseniz burayı ortak iş alanı kullanımına açmak düşük bir sermaye ile başlatabileceğiniz, kar oranı yüksek bir iş fikri olacaktır.
35- Gayrı Menkul/Emlak Sektörü
Şehirleşme oranındaki süratli artış, her sene binlerce insanın şehirlere akın etmesine sebep oluyor. Bu göçün perde arkasında iş bulabilmek yahut hayat herkes tarafından bilinenlarını yükseltmek gibi pek çok sebep mevcut. Bu eğilim sebebiyle, masrafı karşılanabilir evler bulma ihtiyacı da gün geçtikçe artıyor.
Emlak sektörü bu alanda hizmet sunup komisyon alan emlakçılar, brokerler(simsarlar) ve inşaat şirketleri için de harika iş fırsatları sunuyor. Emlak ofisi açmak geleceğin kazandıran işlerinden biri olabilir. Bu işe atılmak istiyorsanız işe ilişkin belli bir deneyime ve bölgenizde iş yapabilmek adına bir izin yahut lisans belgesine sahip olmanız şart.
36-Tüketim Ürün ve Hizmetleri Sektörü
uzman kişiler, 2030 yılına kadar orta sınıf nüfusunun 3 milyarı bulacağını iddia ediyor. Orta sınıf nüfusunun gün geçtikçe arttığı ülkeler ‘yükselen ekonomi pazarları’ olarak anılıyor.
Orta sınıfın nüfusundaki bu süratli artış tüketim malları ve hizmetlerinin de hızla tüketileceği anlamına geliyor. Böylece, bu sektöre atılıp ufak ya da büyük ölçekli bir işletme açma niyetinde olanlarınız için bulunmaz bir iş fırsatı oluşmuş oluyor.
Bu iş fikrini hayata geçirdiğinizde; mağaza zinciri oluşturmak, ürünleri ithal yahut ihraç etmek gibi farklı pek çok yöntemle ufak bir girişimci olmaktan çıkıp işleri ilerletebilmeniz mümkün.
37- Sağlık Bakım Hizmetleri
Sağlık bakım endüstrisi de geleceğin parlayan yıldızlarından. Gelecekte koruyucu ilaç üretimi hızla artarken, genel sağlık hizmetleri uygulamalarının yerini kişisel sağlık hizmeti uygulamalarına bırakacağı öngörülüyor.
Yapılan araştırmalar, geleceği gözalıcı her 20 iş fikrinin en az 10 tanesinin sağlık bakım hizmetleriyle ilgili olduğunu ortaya koydu. Sektörün yakın gelecekte milyonlarca yeni iş alanı yaratacağı söyleniyor. Sağlığa yönelik bu eğilim, nüfustaki süratli artışın birlikteinde getirdiği bir sonuç. İşte bu yeni iş eğilimi, sağlık bakım endüstrisini de aynı oranda etkileyecek. Bu sektöre atılanların, yaptıkları yatırımı kat be kat oldukça fazla geri alacağı kesin.
38- Danışmanlık Hizmeti Sunmak
Danışmanlık hizmeti sektörü, profesyonellere ve uzman kişilera son derece makul iş fırsatları sunuyor. Önümüzdeki yıllarda pek çok farklı etkenden ötürü tavan yapacağına inanılan sektöre ilişkin olası değişikliklerin bazılarının olumlu, bazılarının ise işsizlik oranındaki artış, yüksek enflasyon yahut girişimcilik eğilimindeki artış gibi ters sebepler olacağı bilgisi yer alıyor.
Bu sektöre atılarak kişilera problemlerini çözmek hakkında yardımcı olabileceksiniz. Üstelik pek çok alanda danışmanlık hizmeti sunabilmeniz mümkün: Eğitim, iş bulma, kariyer ve müşteri danışmanlığı hizmetleri verebileceğimiz örnekler arasında bulunuyor.
39- Katılımcı Ekonomi İş Fikirleri
Katılımcı ekonomi serisini temel alan iş fikirlerinin gelecek yıllarda büyük bir başarıya ulaşacağı tahmin ediliyor. Airbnb, UBER, Udemy ve Yemek Sepeti bu tarz iş fikirlerinin en canlı emsallerini oluşturuyor. Bu tarz işler, yalnızca müşterilere yardımcı olmakla kalmıyor, hizmet sağlayıcılarına da destek oluyor; karşılığında da komisyonlarını alarak hizmetlerini sunmayı başarıyorlar.
Katılımcı ekonomiye yönelik bir iş fikrine sahip olanların bu işin iyi bir planlama ve yatırım gerektireceği gerçeğini unutmamaları gerekiyor.
40- Yenilenebilir Enerji Malzemeleri
Dünyanın ne denli büyük bir hızla geliştiği ortada. Lakin, halen daha pek çok sorunla uğraşıyoruz. Bu sorunların en büyüğü ise enerji üretimi. Enerji üretimi pek çok ülkenin baş sorunu, özellikle de yükselen pazar değerine sahip ülkelerde. Enerji üretebilmek için bazı Asya ülkeleri halen daha hidroelektrik, nükleer yahut termal enerji santrallerine güveniyor. Halbuki bu santrallerden elde edilen enerjinin çevreye zararının büyük olduğu gerçeği uzman kişilerın dilinden bir an olsun düşmüyor.
Bilim adamları da yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelip çevremizi korumamız gerektiğini vurguluyorlar. Anlayacağınız, orta ölçekli bir işe atılmak talep edenleriniz için bu sektör bulunmaz bir fırsat. “Yeşil iş fikirleri” başlığı altında toplayabileceğimiz pek çok iş fırsatı mevcut. En düşük bütçeyi ve deneyimi gerektirecek, doğru iş fikrini seçin ve bir an evvel işe koyulun.
41- Yaşlılar için Ev Bakım Hizmeti
Yaşlılık tek kelimeyle altın çağdır. Nüfus artışı sebebiyle ev bakım hizmetleri sektörü gelecek vaat eden iş fikirlerinden birine dönüşmüş durumda. Söz konusu servisler; ev hemşireliği, ev temizliği yahut ev arkadaşlığı gibi hizmetlerden biraraya geliyor.
Bu işin en mühim avantaj ise, nüfus dağılımıyla ilgili. 2050 yılına kadar yaşlı nüfusunda %10 yahut %20 oranında bir artış yaşanacağı bilgisi yer alıyor. Bu da yaşlılara ev bakım hizmetine doğacak talepte ciddi bir artış olacağının göstergesi.
Tabii bir de bu işe atılmadan evvel dikkat etmeniz gerekenler var. Bunların ilki kültürel etkenler. Bazı kültürlerde yaşlılarla ilgilenmek her çocuğun görevi olarak kabul ediliyor. Bir yabancının sizin yaşlılarınıza bakması, sevgiden yoksun çocuklara sahip olduğunuz yahut çocuklarınızın “ kötü tohum”lar olarak görülebileceği anlamına geliyor. Bu inanç Çin, Kore, Hindistan ve bizim ülkemiz de dâhil pek çok Asya ülkesi için geçerli.
Sektörün bir de zamanlamaya ilişkin bir sorunu var. Kişiler sizin hizmetlerinize başvuruyor, çünkü yaşlıları ile ilgilenecek zaman bulmakta zorlanıyorlar. Bu nedenle, çalışanlarınız her daim dakik olmak zorunda, yaşanacak ufacık bir gecikme dahi size müşteri kaybettirebilir. Bu denli dakik bir personeli bir araya getirmekse başlı başına bir sorun demek!
42- Araba Şarj İstasyonu
Saydığımız iş fikirlerinin çoğu gibi araba şarj istasyonu açmak da geleceğin işlerinden biri olma potansiyeline sahip. Bunun bir sebebi kişilerın gün geçtikçe daha fazla çevreye duyarlılığı geliştirmesi, diğeri ise elektrikle çalışan araçların düşen fiyat aralıkları. 2050 yılına kadar araba satışlarının %65’inin elektrikle çalışan arabalar olacağı, yani elektrikli arabaların benzinle çalışan araçları geride bırakacağı bilgisi yer alıyor.
Otomobil satışları nasıl benzin istasyonlarının sayısında ciddi bir artışa yol açtıysa, elektrikli araba satışları da aynı avantajdan yararlanacak. Audi, BMW, Nissan, Tesla gibi sektörün öncü araba markaları 2018 senesinde elektrikli arabalar piyasaya sürüyor; anlayacağınız araba şarj istasyonu açmak hakkında bundan daha iyi bir zamanlama olamazdı!
Bu iş için ortalama 50.000 dolarlık bir sermayeye sahip olmanız gerekiyor, iki saatlik bir şarj işlemi için ise alacağınız ücret 8.50 dolar civarında olacak.
Bu iş fikrinin avantajları arasında marka değeri oluşturmak var. Müşterilerinize hizmetinizden yararlanmanın çevreye ne denli olumlu bir katkı sağlayacağını söyleyebilmek, marka kıymetinizi arttıracaktır.
Devlet desteği sağlanıyor oluşu da bir diğer sevindirici haber! Başlangıç masrafları için dert edenleriniz varsa, derin bir nefes alabilirler.
Üstelik bu iş fikriyle işletmeniz için ek gelir sağlayabilmeniz de mümkün. Aynı benzin istasyonları gibi reklam, market vb. ekstra işlerle gelir elde edebilirsiniz. Kişilerın arabalarının şarj olmasını bekleyecekleri süreyi bir düşünsenize! Onları şımartmak için yeterince zamanınız olacak.
Her yeni iş fikri gibi bu işin de bazı dezavantajları var. Bekleme zamanınin uzunluğu gibi. Elektrikli arabaları şarj etmek en az 20-25 dakika alıyor. Bu süreyi azaltmak hakkında çalışmalar yapılsa da, bu hususta benzin istasyonları ile yarışmak şimdilik imkânsız.
Bir diğer sıkıntı da işletmenizin konumuyla ilgili. İstasyonların elektrik sağlama odalarına yakın bir noktada konumlandırılmaları gerekiyor. Bu durum, elektrikli araba kullanıcılarına uygun bir yer bulabilmeyi engelliyor. Arabasını şarj edecek bir nokta bulamama korkusunun müşterilerin güvenini ne denli sarsacağını bir düşünsenize!
43- Evcil Hayvan Pansiyonları
Evcil hayvan bakımı yaygın hale gelmiş olsa da, hayvan sahipleri için hayvanlarını her türlü seyahatte yanlarında götürmeleri gibi bir durum söz konusu değil. Bu nedenle kişiler bu tarz durumlarda hayvanlara özel pansiyonlardan yararlanıp yokluklarında onlara iyi bakılacağından emin olmak istiyorlar. Evci hayvanlar aileden biri olarak görüldüğünden, onların refahı için para harcamaktan kaçınılmıyor.
Bu işin neden karlı bir iş olabileceğini kanıtlayan belli başlı noktalardan söz edelim. Hayvan sahipleri yılda 5.4 milyar doları bulan bir harcama yapıyor; önümüzdeki yıllarda bu oranın 96 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Sayıların da net bir biçimde gösterdiği gibi, bu iş fikri gelecek vaat ediyor.
Bu iş fikri için başlangıç masrafınız 50.000 ile 300.000 TL arasında değişebilir. Bu, seçeceğiniz konuma, işletmenizin boyutuna ve yasal düzenleme masraflarına bağlı. Elde edeceğiniz gelir ise bir hayvan başına günlük 60 – 120 TL civarında olacak.
Bu işin avantajlı yanı hayvan sevginizi gösterebileceğiniz yeni bir ortam yaratması. Sevdiğiniz işi yapıp bunun üstünden para kazanıyor olacaksınız, fena mı! Bu da size işinizi geliştirme hakkında lüzumlu motivasyonu sağlayacak.
Bunun yanı sıra bu iş sürekliliği olan bir işe dönüşebilir de. Bu noktada güven devreye giriyor. Müşterinin güvenini bir kez kazandınız mı, işlerin ardı arkası kesilmeyecektir.
Lakin unutmayın, bu işi kurmak için ciddi bir yatırıma gereksiniminiz var. İlk etaptamasraflar altında ezilebilirsiniz. Yeni ve modern bir bina inşa etmek, sigorta, hayvan bakım ürünleri elde etme ve yiyecek sağlama masrafları oldukça ağır olacaktır.
Tabi bir de hayvan bakımı hakkında bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Yalnızca hayvanları seviyor olmak bu işe atılmanız için yeterli değil. Hayvan biyolojisi ve psikolojisi hakkında derin bir bilgi birikimi şart. Bu da profesyonel bir eğitim almanızı gerektireceğinden, başlangıç masraflarınıza bir şey daha eklemiş olacak.
Bu iş pahalı bir müşteri desteği sistemi de gerektiriyor. Müşteriler evcil hayvanları ile ilgili en güncel bilgiyi talep edeceklerdir her daim. Anlayacağınız, çok fazla temsilci çalıştırmanız yahut pahalı yardım masası yazılımları yükletmeniz gerekebilir ki bu durum yeni bir firması finansal açıdan yıkama uğratabilir.
Dördüncü Sanayi Devrimine Hazır Mısınız?
Pek çok uzmana göre, Dünya 4. Sanayi devrimini yaşamaya doğru gidiyor. Bu devrimin biyolojik, dijital ve fiziksel boyutu olacak. Başka bir deyişle siber-fiziksel bir sistem geliyor.
Büyük çok uluslu şirketler Nanoteknoloji, Biyoteknoloji ve Genetik Bilim, Yapay Zeka, Makine Öğrenme, Nesnelerin İnterneti ve 3D baskıya fahiş yatırımlar yapıyor. Çünkü bu sektörlerin gelecekte pek çok farklı iş fırsatının kapılarını aralayacağı öngörülüyor.
Son olarak şunu altını çizelim. Geleceğin iş fikirlerini ya da iş trendlerini kesin olarak tahmin etmek zor. Lakin daha evvelki veriler ve bugünü kıyasladığınızda gelecekte hangi işlerin yıldızının parlayacağını kolayca tahmin edebilir; buna göre yeni iş fikirlerine varabilirsiniz. Şimdiden bol kârlar !
Bonus: İnternetten Yatırım
Yalnızca internetten finansal piyasalara yatırım yaparak hatırı sayılır kârlar elde edebilirsiniz. Bunun hakkında geniş bir şekilde bilgi almak için ” Viop Nedir? ” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ticarette en çok para kazandıran işler

Ayrıca Bakınız.  Evde yapılabilecek doğal temizlik malzemeleri

İlginç işler yapılabilecek işler

Alıcısı hazır işler

Dünyada en çok para kazandıran işler

Türkiye’de en çok para kazandıran işler

Orta sermaye ile yapılacak işler

Evde para KAZANDIRAN işler

Kısa sürede para kazandıran işler

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ