Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

PCR Testi Zorunlu Olabilir Mi?

PCR Testi Zorunlu Olabilir Mi?

2021-2022 eğitim-öğretim yılının yüz yüze başlayacağının açıklanmasıyla birlikte karşımıza yeni bir sorun daha çıktı. Aşı olmayan başta öğretmenler olmak üzere okul paydaşlarına PCR Testi yapılması zorunlu olabilir mi? Koronavirüs salgının ülkemize olan etkisi halen devam ediyor ve yeni varyantların da etkisinin artmasıyla bulaşıcılık hızı da artmış görünüyor. Önümüzde de ise sonbahar ayları ve sonrasında da kış mevsimi var. Havaların da soğumasıyla birlikte kapalı mekanlarda geçirilen süreler uzayacak ve daha kötüsü okullarımızda çok sayıda öğrencimiz kapalı sınıflarda ortalama 40 dakika kalmak zorunda kalacak.

Koronavirüs nedeniyle koşulların daha da güçleşeceği de aşikar. Tüm bu senaryoların yaşanması beklenirken bir de koronavirüs aşısı olmayan ve hatta aşı karşıtlığı yapan bir kitle var. Bu kitlenin sosyal medya ve değişik mecralar üzerinden yaptığı propagandalarla birlikte toplumun bir bölümünün zihni daha da karıştı. Buna karşın hükümetin almış olduğu kararla da başta eğitimin paydaşları olmak üzere diğer kişiler için PCR Testi yapılması zorunlu hale getiriliyor. Peki PCR Testi Zorunlu Olabilir Mi?

Covid-19 - Koronavirüs PCR Test
Covid-19 – Koronavirüs PCR Test

PCR Testi Zorunlu Yapılabilir Mi?

PCR Testinin zorunlu olmasına ilişkin dünyada çok sayıda örnek mevcut başta İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesi PCR testini zorunlu hale getirdi. Buna rağmen hukuki zeminde değerlendirildiğinde PCR Testinin zorunlu tutulması hukuka ve anayasaya aykırı. Hatta salgının başladığı 2020 Mart ayından beri uygulanmakta olan kısıtlamalar da hukuka ve anayasaya aykırıdır.

1982 anayasası ‘Temel hak ve özgürlükler sadece olağanüstü dönemlerde, kanun ile kısıtlanabilir’ diyor. Buna göre yapılması gereken içerisinde bulunduğumuz salgın gibi olağanüstü bir duruma ilişkin kanun çıkarılması ve alınacak kararların bu kanun dahilinde alınmasıdır. Ülkemizde uygulanmakta olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dahilinde kullanılan genelge bu uygulama için yeterli görülmemektedir.

Ayrıca Bakınız.  Kalıcı ve sağlıklı kalıcı diyet listesi!

PCR Testinin zorunluluğuna ilişkin görüş bildiren Avukat Mahir Işıkay ve Hukukçu Dr. Rezan Epözdemir konuyla ilgili görüş bildirirken toplumun sağlığının önemli olduğunu fakat Anayasal ve hukuki zeminde PCR Testinin zorunlu tutulmasının değerlendirildiğinde yanlış bir uygulama olduğunu beyan ediyor.

Sonuç

PCR Testinin zorunluluğuna ilişkin toplumun birçok kesiminden farklı sesler duyuluyor. Özellikle sosyal medya alanlarını incelediğinizde kişilerin görüşlerinde farklılıkların olduğu aşikar. Genele ilişkin yoruma gelince toplum sağlığı başta olmak üzere eğitim hakkını korumak ve yaşanan eğitim kayıplarının önüne geçebilmek adına önlem almak ve bunun için gereğinin yapılmasını talep etmek her yurttaşın görevi. Fakat hukuki zeminin de dışarıda bırakılmaması da bir Hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyeti açısından da çok önemli.

PCR Testinin zorunluğuna ilişkin bizim görüşümüzü soracak olursanız kişisel hak ve hürriyetler saklı kalmak kaidesiyle bireyin özgürlüğü bir başka bireyin özgürlüğünün başladığı noktada biter. Kişilerin aşı olmak istememesi çok doğal bir tercih olmakla birlikte aşısız kişilerin aşılanamayacak ve kronik rahatsızlığı olan başta çocuklara ve bireylere vereceğe neden gerekçesiyle PCR Testinin yapılmasının hukuki bir zemine oturtulduktan sonra gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Ülkemizde koronavirüs salgınına ilişkin çalışmaları T.C. Sağlık Bakanlığı’nın eşgüdümünde Bilim Kurulu yürütüyor ve alınan kararlarla istatistiki bilgileri https://covid19.saglik.gov.tr/ adresinden güncel olarak paylaşıyor. Biz de en sağlıklı ve güncel bilgileri bu web sitesi üzerinden takip etmenizi öneriyoruz.

PCR Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Covid-19 – Koronavirüs PCR ve Antikor (IgM) Testi Nedir?

 



Cevap bırakın