Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Peygamber Efendimizin kabri nerede? Doğduğu ev neresi?

Peygamber Efendimizin kabri nerede? Doğduğu ev neresi?

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ‘in evinin nerede olduğunu merak eden ve hala bilmeyen Müslümanlar ve insanlar için Peygamberimizin evi nerede?,  Peygamberimizin kabri nerede?, Peygamberimizin doğduğu ev nerede?, gibi arama yapan kişiler için çok değerli olan bu bilgileri paylaşmak istedik. 571 senesinde mübarek gecede Amine annemiz Hz. Muhammed (S.a.v.) Efendimiz’i dünyaya getirdi. O gelmeden evvel fakirluk ve kıtlık vardı. O’nun doğduğu gün ise bolluk ve bereket. Amine annemiz o günü bütün mucizeleriyle anlatmış ve günümüze kadar Peygamber Efendimiz’in doğduğu evde olanlar rivayet edilerek gelmiş. İslam dünyasının yol göstericisi Peygamber Efendimiz’in doğduğu ev nerede, şimdi ne durumda detaylar yazımızın içeriğinde.

Mevlit Kandili geldiğinde Peygamber Efendimiz’in doğduğu ev de araştırılan konular arasına giriyor. Bu mübarek günde Mekke’de yer alan Müslümanlar Efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v) ‘in doğduğu eve giderek orada dualarını ediyorlar. Efendimiz’in nail olduğu huzuru kalbinde hisseden Müslümanlar evvellerde mescit olarak tercih edilen bu evde günümüzde kütüphaneden kitaplar da alabiliyor. Peygamber Efendimiz’in Mekke’deki evini görmeyenler videoyu aşağıdan izleyebilir bu eve dair ayrıntılı bilgiye haberimizin detaylarından ulaşabilirler.

Peygamber Efendimiz’in doğduğu ev günümüzde bir Halk Kütüphanesi olarak hizmet veriyor. Suudi Arabistan Yönetimi burayı yakın geçmişte kütüphane olarak inşa ettirdi. Evvellerde bir mescit bulunuyordu ve burada kişiler namaz kılabiliyorlardı. Amine annemiz Efendimiz’i videoda gördüğünüz binanın yerinde yer alan bir evde 571 senesinde dünyaya getirdi. O gün bir dizi mucizeler yaşanmıştı. Sonrasında da Efendimiz’in ilk çocukluk günleri de burada geçti.

İşte bu gördüğünüz yerde Peygamber Efendimiz Büyük Babası’nın yanına gidene kadar yaşadı. Bir rivayete göre ise bu evin yer aldığı arazi Hz. Muhammed’in soyunun dayandığı Haşimoğulları’na aitti. Bu arazi 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar çok iyi muhafaza edildi ve buraya saygı gösterildi. Hacılar Mekke’den Medine’ye geçmeden evvel buraya da mutlaka uğrayarak ziyaret ederlerdi. Daha sonra ise buradaki bütün eski yapılar yıkılarak yerine yeni yapılar inşa edildi. Efendimiz’in doğduğu evin yerine de bir Halk kütüphanesi inşası yapıldı.

Peygamber Efendimiz’in Doğduğu Ev Nerede?

Peygamber Efendimizin doğduğu ev Mekke’dedir. Kabe-i Muazzama’nın Bab’üs-Selam kapısı tarafında Şib-i Ebu caddesindedir. Buraya giden herkes bu alanı da mutlaka ziyaret eder. Hz. Muhammed Miladi 20 Nisan 571 (12 Rebiulevvel) Pazartesi gecesi tan yeri ağarırken bu evde dünyaya gelmiştir.

Peygamber Efendimiz Doğduğu Gece Neler Oldu?

Peygamber Efendimiz’in doğduğu gece gerçekleştiği rivayet edilen bir dizi olaylar var. Bunlar o gece mübarek bir şahsin dünyaya geldiğini haber verir nitelikte olaylar. Bu olaylardan biri de Amine annemizin anlattığı şu olay;

Hazret-i Âmine’nin bildirdiğine göre kendisi, ne hâmileliği ne de doğum esnâsında hiçbir zahmet çekmemiş ve Allâh Rasûlü dünyâya gelirken doğu ile batı arasını aydınlatan bir nûrun kendisinden çıktığını görmüştür. Peygamber -aleyhissalâtü vesselâm- temiz bir biçimde, ellerini yere dayayarak doğmuş ve başını semâya kaldırmıştır.

Bir diğer olay ise Yahudiler arasında birçok âlim vardı. Bunlar, kitaplarında Allah Resûlünün geleceğini görüp, öğrenmişlerdi. Yıldızlardan hüküm çıkarmada da usta sayılırlardı. Efendimizin doğumu gecesinde bir yıldız parlamış ve Yahudî âlimler bu yıldızdan Ahir zaman Peygamberinin dünyaya teşrif ettiklerini anlamışlardı..

Peygamber Efendimiz ne zaman ve nerede vefat etti? Peygamberimizin kabri nerededir? Mekke’de mi, Medine’de mi?

Hz. Muhammed (s.a.v.) Fil Vak‘ası’ndan 50 veya 55 gün sonra 20 Nisan 571 Pazartesi günü (et-Taķvîmü’l-Arabî, s. 33-44) Adnânîler’in ana yurdu kabul edilen Mekke’de dünyaya geldi.

Hicretin 11. senesi, Rebiülevvel ayının on ikisi, Pazartesi günü. Milâdî 632 8 Haziran günü vefat etti.

Peygamber Efendimizin (s.a.v) doğduğu dünyaya teşrif ettiği yer: Mekke- i Mükerreme

PEYGAMBERİMİZİN MEZARI NEREDEDİR?
Peygamber Efendimizin (s.a.v) vefat ettiği ve kabrinin bulunduğu yer ise: Medine-i Münevvere ‘de Ravza-i Mutahhara’dadır (Peygamberimizin (s.a.v) içinde kabrinin bulunduğu yerin ismidir)

PEYGAMBERİMİZİN KABRİ GÖRÜNTÜSÜ

 

Peygamberimizin Doğduğu Ev eski hali

Peygamberimizin evinin eski hali

hz muhammed’in evinde şaşırtan detay

Peygamberimizin kabri nerede

peygamber efendimizin medine’deki evi

Mekke peygamberimizin evi

Peygamber Efendimizin evi

Peygamber Efendimiz nerede oldu

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ