Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Philips 325E1 Monitör incelemesi

  • Geniş ve iyi görünen ekran
  • QHD çözünürlük
  • Güzel görüntü sağlıyor
  • FreeSync desteği
  • Kavisli tasarım
  • Hoparlör yok
  • USB girişi yok
  • Plastik malzeme

Bu incelememizde, büyükçe ekranlı bir monitör arıyorsanız, güzel bir alternatif olarak değerlendirebileceğiniz bir modele yakın zamandan inceleyeceğiz. Philips’in E-line serisinde yeralan monitörlerinden Philips 325E1, inceleme masamızdaki yerini aldı. Bir süredir bu monitörü kullanıyoruz ve bu süre içinde genel ofis işlerinde olsun, gerek eğlence amaçlı kullanım olsun, pek çok yönüyle monitörü değerlendirdik.

Philips 325E Ekran Özellikleri

İlk olarak söylemek lazım ki, bu modelin ekranı oldukça büyük ve aşağı yukarı bir televizyon ölçüsünde. Bu anlamda geniş görüntüye gereksiniminiz varsa, zaten bunu yekten karşılıyor. Bunun yanı sıra QHD çözünürlüğü desteklemesi, yani 2560×1440 piksel çözünürlüğünde olması, ekrana daha fazla detay sığdırabileceğiniz anlamına geliyor.

Monitörün tazeleme hızı 75Hz, görüntüleme oranı 16:9, paneli ise VA LCD. Griden griye 4 ms tepki zamanı sunan monitörün gözalıcılık değeri 250 kandela, kontrast oranı ise 3000:1 seviyesinde. Bu teknik donanımlarle bu alandaki rakipleriyle benzer bazı zaman yer alan Philips 325E1, bunun yanısıra aynı fiyattaki bazı modellere kıyasla daha fazla çözünürlük gösteriyor, bunu da söylemek lazım.

Philips 325E1 Özellikleri Neler?

Monitörün teknik tarafında Aslını söylemek gerekirse arkada daha pek çok teknolojinin adı geçiyor. daha kapsamlı bir şekilde siyah ayrıntıları için SmartContrast, daha az göz yorgunluğu için Flicker-free ve LowBlue modu ve oyuncular için optimize edilmiş SmartImage gibi donanımlarıyla beraber hem kullanım alanını genişletiyor, hem de karşısına geçtiğinizde sizi rahat ettiriyor. Bu noktada şu iki donanımıne de dikkat çekmek isteriz:

Philips 325E1, kavisli bir monitör. Hafif bir kavis ile ekranı daraltmadan, karşısına geçtiğinizde nispeten sarmalayıcı bir görüntü sağlayan monitör, bu anlamda keyif veriyor. Lakin bu monitör Philips’in E serisinde olduğundan geniş ergonomik sahip olduğu özellikleri yok.

Ayrıca Bakınız.  Android Cihazlarda FaceTime Nasıl Kullanılır Yüklenilir 2021 - 2022

Philips 325E Monitör Ekranı Ne Kadar Eğilebiliyor?

Biliyorsunuz, Philips’in incelediğimiz pek çok monitöründe yükseklik ayarı olsun, ekranı döndürme ve çevirme donanımı olsun, geniş ergonomik yetenekler içeren monitörleri var. Lakin bu onlardan biri değil. Ekran yalnızca öne ve arkaya doğru hafif eğilebiliyor. Öne 5 derece, arkaya ise 20 derece yatabilen monitör, Böylece ekran başındayken ekranı mümkün mertebe oturma şeklinize göre ayarlamanıza imkan tanıyor.

Philips 325E1 Kimlere Göre?

Şimdi monitörün sahip olduğu detaylarından devam edelim. Bu monitör büyüklüğü ile daha çok ofis kullanımlarına uygun diye düşünebilirsiniz. Zira geniş ekranda çoklu ekran kullanımına oldukça uygun. Bunun yanı sıra multimedya kullanımı için de oldukça uygun yapıda. Zira bir televizyon şeklinde de kullanılabilir ve film ve videolarda bir televizyon görünümü elde edebilirsiniz.

Philips 325E İle Oyun Oynanabilir mi?

bunun yanısıra her ne kadar niş bir oyun monitörü olmasa da, oyunlar için nispeten uygun yapıda dizayn edilmiş. Zira AMD FreeSync desteği bu monitörde mevcut durumda. Böylece oyunlarda da keyif alabiliyorsunuz ki, biz de kullandığımız süre içinde özellikle PUBG‘de oldukça zaman geçirdik. Lakin monitörde dahili hoparlörler yer almıyor; ses için hoparlörlerinizi bağlayabileceğiniz bir ses çıkışı ise var.

Philips 325E Ofiste Kullanılabilir mi?

Bu monitörün kullanım biçimlerinden biri de tabii ki gibi ofis çalışmaları olacak. Özellikle video işleme işleriyle uğraşıyorsanız geniş ekranı ve yüksek çözünürlüğü aracılığıyla montaj yapmak için geniş bir alan sağlıyor. Eğer grafik işleriyle uğraşıyorsanız ise, sRGB renk gamutunun yüzde 123’ünü karşılaması da bir itici kuvvet. Lakin profesyonel işler için daha profesyonel modeller de var.

Philips 325E1 Tasarımı Nasıl?

Monitörün tasarımından da bahsedecek olursak, arka yüzün tırtırlı plastik malzemeye sahip olması kimileri tarafından beğenilmeyebilir. Zira çok çekici durmuyor. Lakin standıyla beraber masa üstünde dengeli durduğunu aktarabiliriz.

Ayrıca Bakınız.  iPhone Telefonların Çok Az Bilinen Özellikleri 2021-2022

3 yandan inceltilmiş kenar çerçevelerine sahip olan ekranın arkada yeralan bağlantılarına incelediğimizde da burada HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 ve VGA girişlerinin olduğunu göze çarpıyor. bunun yanısıra dediğimiz gibi ses çıkışı da burada bulunuyor. Lakin monitörde USB girişleri yok.

Bitirmeden evvel, monitörün menü kontrollerinin de ekranın sağ kenarına yerleştirildiğini altını çizelim.

Özetle

Philips 325E1, ofisler için kullanılabileceği gibi evler için de uygun bir alternatif oluyor. Özellikle geniş bir ekran istiyor, kavisli bazı zaman ısrar ediyor ve 2K çözünürlüğü sizin için yeterli olduğunu kafanızı yoruyorsanız bu modele bakmanızda yarar var.

Fiyat olarak 2400 TL civarında bir etiketle bulunabilen monitör, görüntü performansı hakkında segmentin gereksinimini karşılıyor, rakipleriyle dengede duruyor. Bu kısımda benzer özellikli daha düşük fiyatlı başka modeller de var, Lakin baktığınızda bu monitörün 2K çözünürlüğünde olması avantaj sağlıyor, zira daha düşük fiyatlı alternatiflerde Full HD çözünürlük mevcut.

Kimler Almalı

Monitör arayışınızda ev yahut ofiste temel kullanımları gözetsin, ekranı kavisli olsun, FreeSync desteği ile QHD çözünürlük bulunsun istiyorsanız Philips 325E1 serisini tercih edebilirsiniz.

Philips 325E1 Teknik Özellikleri
Ürün ModeliPhilips 325E1
Ürün TürüMonitör
CHIP Online Notu80
ÜreticiPhilips
FirmaPhilips (216) 522 18 25
Ekran31.5 inç
Çözünürlük2560×1440 piksel
Tarama Hızı75 Hz
Görüntüleme Oranı16:9
PanelVA LCD
Tepki zamanı4 ms
gözalıcılık250 kandela
Kontrast (Tipik)3000:1
Görüş Açısı178/178 derece
VGAVar
DisplayPort 1.21 adet
HDMI 1.41 adet
KulaklıkVar
HoparlörYok
Boyutlar709 x 523 x 281 mm
Ağırlık7.34 kg.

Satın Al

Alternatifleri

Philips 325E1’e alternatif olarak Full HD çözünürlüklü Samsung LC32R500FHMXUF modeli de değerlendirilebilir. Eğer daha yüksek tepki zamanı isteniyorsa o halde BenQ EX3200R de düşünülebilir.

Ayrıca Bakınız.  TCL 10 Plus Özellikleri ve FiyatıCevap bırakın