Plank nedir? En etkili plank hareketleri

0

Spor egzersizleri arasında popüler hareketlerden biri olan Plank hareketi, maalesef bazı kimseler tarafından yanlış yapılarak sakatlanmalara …

Spor egzersizleri arasında popüler hareketlerden biri olan Plank hareketi, maalesef bazı kimseler tarafından yanlış yapılarak sakatlanmalara sebep olabiliyor. Karın kası çalıştırmada ve göbek eritmede etkisini gösteren plank hareketi evde nasıl yapılır? Plank hareketi ne işe yarar? Plank nedir, yararları neler? Evde yapılabilecek en etkili yan plank ve dirsekte plan egzersizi…

Spor yapmaya yeni başlayan kimselerin belkide adını ilk defa duyacağı plank egzersizi, resimlerde görüldüğü gibi çok da basit değildir. Evvellikle şunu söylemeliyiz ki özellikle de bu hareketi ilk defa uygulayacak olan bireyler, başlangıç aşamasında epey zorlanacaktır. Lakin, vücut bu hareketi yapmaya alıştıkça hareketin vermiş olduğu kaslardaki ağrılar kendiliğinden ortadan kaybolacağı için kolaylıkla zayıflama yoluna gidilebilir. Bu yüzden başta zor gelse de daha sonra kolaylaşacaktır. Modern spor egzersizleri arasında trend olan hareketlerin başını çeken plank, alet gerektirmeden fiziksel güç ile yapılabilecek olan en etkili ve işe yarar egzersiz türüdür. Yan, çapraz ve düz karın kaslarının aktif rolde çalışmasını sağlayacak olan plank hareketinde omurgaya herhangi bir yük bindirmeden yalnızca sırt kaslarını güçlendirerek yapılır. Günlük düzenli biçimde yapılan plank hareketi metabolizmanın süratli bir biçimde çalışmasına da katkı sağlar. Süratli bir metabolizma ise daha kolay kalori yakmanıza yardımcı olarak istediğiniz forma daha kolay girmenizi sağlayacak. Peki plank egzersizi ne işe yarar? İşte Plank hareketi ile alakalı bilinmesi gerekenler…

PLANK NEDİR, PLANK HAREKETİ NASIL YAPILIR?

Evvellikle karın kaslarını çalıştırmaya yarayan daha sonra da göğüs ve bacaktaki kasları geliştiren Plank, yere 45 derece mesafe ile yapılan spor türüdür. Kalorilerin süratlica gitmesini sağlayan Plank hareketinde duruş ve boyun kasları güçlenir. Vücudunuz zemine bakacak biçimde yere uzanın. Dirsekler 90 derece duracak gibi yerden destek alın.

Ayrıca Bakınız.  Diş çıkaran bebeğe ne iyi gelir?

Bu esnada omuzları da aynı hizada tutun. Baş bölgesinden topuklara kadar vücudu düz tutun. Yalnızca dirsek ve parmak uçlarından destek alın. Bu harekette önemle üstünde durulması gereken mühim duruş şeklinden biri de dirseklerin omuz altında durmasıdır.

DOĞRU PLANK DURUŞU NASIL YAPILIR? EVDE PLANK POZİSYON BİÇİMLERİ

EVDE DOĞRU PLANK İÇİN YAPILABİLECEK PLANK ÇEŞİTLERİ

1- YAN PLANK HAREKETİ NASIL YAPILIR?

Yandaki karın kasların aktif çalışmasını sağlayacak bu harekette matın üzerine yan yatılır. Sonrasında sağ ayak ve sağ dirsekten desteklenip havada tutulmaya çalışılır. Vücudun sabit tutularak en az 15-20 saniye beklenmesi sağlanır. Hareket sağlandıktan sonra 1 dakikalık dinlenilerek sol kısımda da aynı işlem yapılır.

2- TEK DİRSEK ÜSTÜNDE PLANK NASIL YAPILIR?

Yine yan biçimde yatılır ve sağ dirsek ile ayak havada tutulur. Yere paralel sabit tutulur ve daha sonra boşta kalan kol yukarı kaldırılır. Ayaklar birbirine bitişik biçimde tutulur ve vücut şeklinde bozulma olmadan en az 15 sn. beklenir.

PLANK İLE MEKİK ARASINDA NE FARK VAR? PLANK MI MEKİK Mİ?

Yapılışı en zor spor hareketlerinden biri olan karın kası hareketlerinden en zoru yapıla tekrarlar ve bu tekrarların sıklaşmasıyla yaşanan sakatlanmalardır. Dinamik bir egzersiz çeşidi olan mekik hareketinin haricinde plank da statik egzersiz sağlanır. Mekik hareketine alternatif olarak yapılabilecek olan plank egzersizi daha yoğun bir fiziksel gücü gerektirdiği bilinmelidir, aralarındaki en büyük farkta budur.

PLANK HAREKETİ NE İŞE YARAR? PLANK EGZERSİZİNİN YARARLARI

Karın kaslarını güçlendirme hakkında bir hayli etkili bir harekettir.

Kalça kaslarını sıkılaştırarak fit bir görüntüye neden olur.

Sakatlanma riskini azaltır:

Bel ve boyundaki ağrıları azaltır.

Metabolizmayı hızlandırır.

Vücudunuz bir yay gibi esner.

Ayrıca Bakınız.  Temizlik hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Cevap bırakın