Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Potasyum yönünden en zengin besin

Potasyum zengini besin maddesi olan muz, Tropikal meyveler arasında en çok tüketilen muzun insan sağlığına inanılmaz yararları vardır. Özellikle kemik ve kalp hastalıklarını önleyen muz hakkında araştırılan her şeyi sizler için biraraya getirdik. Pek çok çeşide sahip olan muz doğada yer alan en güçlü liftir. Bunun yanısıra potasyum yönünden da zengin olan muz, değerli besinler listesinde ilk beşte yer alır. Peki Muzun yararları nelerdir?

Güneydoğu Asya’da yetişen yeşil, kırmızı ve sarı olmak üzer üç çeşidi yer alan muzun içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Doğada bulunun en besleyici besin olan muz protein, mineral ve aminoasiti yönünden oldukça zengindir. Sindirimi yavaş olan bireylerin muz tüketilmesi tavsiye edilmez. Çünkü muz içerdiği bazı maddeler sebebiyle kabızlığa sebep olabilir. Aynı zamanda muz B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot gibi minerallerde bol miktarda bulunduruyor. Potasyum yönünden en güçlü besin olan muz, terlemeyi artırarak kas ve kemiklerin daha süratli çalışmasını sağlar. Sinirleri yatıştırmada tesirli olan muzu gece yatmadan bir saat evvel bitirildiğinde daha rahat bir uykuya neden olur. Tropikal olmasına karşın, botanik olarak hemen her yerde yetiştirilebilir. Bazı ülkelerde yemek olarak tüketilen muz, ilk kez Papua Yeni Gine’de evcilleştirildi. Dalından koparıldıktan sonra daha süratli olgunlaşan muz, olgunlaşmamış halde bitirildiğinde ishale, çok olgunlaşmışı ise kabızlığa yol açar. Türkiye’ye ilk kez 1750 senesinde getirildiği biliniyor. Süs bitkisi olarak yetiştirilen muz, ileri ki yıllarda tüketim amaçlı üretilmeye başlandı.

MUZ ÇAYI NE İŞE YARAR?

Koronavirüs ile birlikte yükselen uykusuzluk çözümü için uzman kişilerın çoğu muzu öneriyor. İçerdiği güçlü potasyum aracılığıyla sinir hücrelerini yatıştırığ melatonin hormonunu artıran muzlu çayı yatmandan bir saat evvel tüketmekte yarar var. Muz çayı nasıl yapılır? Her iki ucu kesilen muzu kabuklarıyla birlikte bir tencerede kaynatın.İyice kaynadıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra süzüp içine tarçın ekleyerek ya da bal tüketebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  21 gün şekeriz diyeti nedir?

KAÇ ÇEŞİT MUZ VARDIR?

Genellikle sarı renklisi bilinen muzun aslını söylemek gerekirse çeşitleri vardır. Kısa, orta ve uzun gibi çeşitlere sahiptir. Kısa boylu türüne dwarf cavendish denir. Orta boylu çeşitlerine ise granf nain olarak adlandırılır. Şimşek de denilen bu türün tüketimi fazladır. Williams ve azman ise uzun boyu olan muz türüdür. Muz değişikliği kokusuna, renklerine ve şeklinde göre değişir. Tohumlu, tüylü, bulanık ve pembe muz çeşitleridir.

MUZUN YARARLARI NELEDİR?

Muzun içerisinde hem çözünür hem de çözünmez lif bulunur. Bu lif çeşitleri sindirimi yavaşlatarak uzun süreli tok kalmaya neden olur. Kilo vermek talep edenler için gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilen meyvelerin başında gelir. Lakin muzu diyet listenize eklemeden bir uzmana başvurunuz.

Lif yalnızca sindirim için değil aynı zamanda vücuttaki kötü kolesterolü düşürmede de tesirlidir. Kolesterolün düşmesi kalp ve damar sağlığına oldukça iyidir. Özellikle damar tıkanıklığını önüne geçer.

Tatlı ve ekşi tada sahip olan muz, yemek borusundan bu yana mide ve bağırsak sağlığı içinde fayda sağlar. Vücuttaki sıvı oranını artırarak böbrek üstü bezlerin daha rahat çalışmasına zemin hazırlar.

Yüksek potasyum içeren muz kan basıncını dengeliyor. Bu sayede beynin sağlığını koruyarak, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar önüne geçer.

Kan basıncının aynı sıra kan hücrelerini dengeler. Kırmızı kan hücrelerini artırarak demir emilimini artırır. Böylece kansızlığın yaşanma riski azalır.

MUZ KABUĞUNU SAKIN ÇÖPE ATMAYIN!

Muz güçlü bir antiseptik etkiye sahip olduğundan makyaj temizlemede kabuğunu kullanılabilir.

Kabuğundaki sıvıyı tuvalet kağıdına damlatarak tuvaletinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Muz kabuğunu tüm vücudunuza sürerek hem ter kokusunu önlemiş olursunuz hem de vücuttaki yağ oranını dengelersiniz.

Ayrıca Bakınız.  Kimyonun faydaları nelerdir?

Şiddetli baş ağrısı gibi durumlarda bir muz kabuğunu bir saate yakın alnınıza koyarak kısa zamanda ağrının şiddetini azaltabilirsiniz.

Cilt yanıkları anında muz kabuğunu vücudunuza devam ettiğinüzde bu durumun şiddetini azaltmada yararlı olur.

– Antibakteriyel tesiri aracılığıyla diş fırçası niyetine dişlerinize sürebilir. Buradaki enfeksiyonlu hücreleri azaltmanın yanı sıra dişlerin beyazlamasına yardımcı olabilirsiniz.Cevap bırakın