Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Probiyotik nedir? Faydaları nelerdir?

Vücudun enfeksiyonla mücadelesinde en tesirli maddelerden biri olan probiyotikler, Bu sayede bağışıklık sisteminin olmaza olmazlarındandır. uzman kişilerınj sıklıkla ek takviye olarak alınmasını tavsiye ettiği probiyotikler aynı zaman da sindirim sisteminin sıhhatli işleyişi içinde lüzumludir. Peki Probiyotik nedir ve ne işe yarar? Probiyotikler hangi besinlerde bulunur?araştırılanler haberin detayında:

Mikro organizma olan probiyotikler, vücut sağlığı için tesirlidir. Probiyotikler laktik asit bakterileri ve bifidobacterium olarak sınıflandırılır. Besinlerde yer alan bu organizmalar sindirim sistemini düzenler. Özellikle bağırsakların fonksiyonel performansında tesirlidir. Canlı olan bu mikroorganizmalar yoğurt, maya ve soya yoğurdun da bulunur. uzman kişilerında önerdiği probiyotikler bazı kişilerın vücudunda fazla bitirildiğinde yan etkilere neden olabilir. Vücuda alına gıdaların enzimleme işlemi sırasında ihtiyaç duyduğu bu canlı organizmalar aynı zamanda enfeksiyonlara karşı vücut direncini de artırır. İnsan vücudunda cilt ve sindirim sisteminde 2 binden çok bu bakteri türleri olduğu tespit edilmiştir. Doğa da probiyotikler mayalarda bulunur ve ağız yoluyla alınır. Halk arasında özellikle prebiyotikler ve probiyotikler karıştırılır. Lakin bu iki bakteri türü de oldukça farklıdır.

PROBİYOTİKLER NE İŞE YARAR?

Bağırsakların sıhhatli işleyişi için fayda sağlayan probiyotikler, buradaki bakteri oranını dengeler. Tüketilen besinler midede ayrıştıktan sonra bağırsaklara iner. Burada vücuda fayda sağlayacakları yerlere göre enzimlenir. Bazı maddeler kana karışır bazıları ise hücrelere yerleşir. Probiyotik oranı vücutta azalınca bağırsak florasında dengesizlik oluşur. Bu da vücuda lüzumlu vitamin ve minerallerin geçmesi engellenir. İshale ya da kabızlığa yol açar. Probiyortikler aynı zamanda alerji ve egzama hastalıklarını önüne geçer. Misal verilecek olursa kalsiyum, magnezyum ve demir maddelerinin enzimlenmesi için olmazsa olmazı probiyotiktir. Probiyotikler aynı zamanda birçok hastalığın gelişmesini de önüne engel olur. Hormonların daha sıhhatli çalışmasını destekler. Sindirimin yanı sıra dolaylı olarak kas ve kemik sistemine de fayda sağlayarak burada enfeksiyona bağlı gelişen ağrıların riskini azaltır. Vücudun ödem ya da iltihap biriktirmesine izin vermez. lokal kilolar probiyotiklerin eksikliğinden kaynaklı yaşanır.

Ayrıca Bakınız.  Egzama Belirtileri Tedavisi ve Nedenleri

PROBİYOTİKLER HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

en çok yoğurtta yer alan probiyotikler aynı zamanda kefir ve yayık ayranında da bulunur. bu yüzden bağırsak ve sindirim sorunu yaşayanlara uzman kişiler özellikle bu gıdaların tüketilmesini tavsiye eder. Bunun aynı sıra çedar, mozzarella ve gouda peynir çeşitlerinde de bu canlı bakteriler bulunur. Laktik asit bakterilerinin çok olduğu bu besinlerde gıdaların kolayca parçalanmasını sağlar. Özellikle demir eksikliği olan bireylere uzman kişiler ev yoğurdunun tüketimini tavsiye eder.Cevap bırakın