Proloterapi Nedir?

0

Proloterapi, kelime olarak proliferatif (hücre çoğalması, hücre ve doku yenilenmesi) tedavi olduğunu ifade etmektedir. Proloterapinin en mühim …

Proloterapi, kelime olarak proliferatif (hücre çoğalması, hücre ve doku yenilenmesi) tedavi olduğunu ifade etmektedir. Proloterapinin en mühim donanımı yalnızca ağrıyı kesmeye yönelik değil, zayıflamış, aşınmış, yıpranmış, gevşemiş ve gücünü kaybetmiş tendon, ligament, kıkırdak ve eklemlere proliferatif solüsyonların enjeksiyonu ile bu dokularda kasıtlı inflamasyon oluşturularak kan akımı artışı, hücre göçü, hücre çoğalması, tamir edici etkenlerin salınımı ve hasarlı yapıların tamir edilmesi sağlanır. Yani vücudun kendi tamir mekanizması tetiklenmekte ve bu süreç aylarca devam etmektedir.

Neden Proloterapi?

Eklem kireçlenmesi, bel ve boyun fıtığı, menüsküs yırtığı gibi geçmeyen kronik kas iskelet sistemi ağrıları yıpranmış, zedelenmiş dokulardan kaynaklanmaktadır. Güçlü eklem bağları ve tendonlar disk ve menisküs gibi eklem arası kıkırdak yapılara gelen yük ve sürtünme kuvvetlerini absorbe eden ve minimalize eden yapılardır. Gevşek, yıpranmış gücünü kaybetmiş eklem bağları ve tendonlar ekleme arası kıkırdağa ekstra yük ve sürtünmeye böylece kıkırdak, disk, menisküs gibi yapılarda yıpranmaya ve kireçlenmeye sebep olarak kronik eklem ağrılarının temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle çoğu kas-iskelet sistemi şikâyetlerle gelen hastaya değişik tetkiklerle tanı koyan hekimin için proloterapi ile kalıcı bir tedavi mümkün olabilmektedir. Çünkü Vücutta bozulmuş olan mekanik yapıyı bağları onararak tamir eder, gücünü kaybeden dokular eski sağlığına kavuşur. Proloterapi kortizon vb. ilaç içermez. Ameliyatsız bir tedavi metodudir, yatış gerektirmez, hasta gündelik yaşamına devam eder.

Proloterapinin uygulanabileceği hastalıklar şöyle sıralanabilir:

Eklem gevşeklikleri ve güç kaybı

Tendon ve ligament hasarları

Artroz (eklem kıkırdak yıpranması, kireçlenmeler)

Baş ağrıları

Omuz ağrıları, kas yırtıkları, donuk omuz, omuz çıkığı vb.

Boyun, sırt, bel ağrıları, fıtık ve kireçlenme vb.

Ayak ağrıları; Topuk dikeni, aşil tendon sorunları, plantar fasit, burkulmalar vb.

Ayrıca Bakınız.  Isırgan otu nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?

Dirsek ağrıları; Tenis ve golfçü dirseği vb.

El bilek ağrıları; Tendinit, sinir sıkışması, kireçlenme, burkulmalar vb.

Kuyruk sokumu ağrısı

Diz ağrıları; menisküs, çapraz bağ yırtıkları, kireçlenme vb.

Kalça ağrıları; impingement, kireçlenme, avasküler nekroz vb.

Proloterapi Nasıl Uygulanır:

Tedavi planlanan hasta tedaviden en az 3 gün evvel ve tedaviden sonra anti inflamatuar grubu ağrı kesici ilaç kullanımını bırakmalıdır. Kanama eğilimine neden olabilen kan sulandırıcı ilaçlar da işlemden belli bir süre evvel doktor kontrolünde kesilebilir.

Uygulama evvelsi uygulama yapılacak noktalar tespit edilir, enjeksiyon yapılacak alan sterilize edilir, lokal anestezi ile uygulama yapılacak bölge uyuşturulur.

Daha sonra uygulama yapılacak olan noktalara hazırlanan solüsyonlar enjekte edilir. Uygulama yapılacak alanın genişliğine göre enjeksiyon 10-30 dk. sürmektedir.

Tedavi iyileşme durumuna göre 3-6 seans uygulanır. Seans aralıkları 3-4 haftadır.

Bazı hastalarda ilk birkaç seans da düzelme gözlenirken, bazı hastalarda (ileri yaş, kronik hastalık, sigara, alkol kullanımı ve sağlıksız beslenme vb.) tamir süreci gecikebilmektedir. Bu nedenle nadiren 8-10 seanslık uygulamalar gerekebilmektedir.

Proloterapi sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Enjeksiyonlardan sonra ilk 3 gün spor gibi aşırı fizik aktivitelerden kaçınılması gerekir.

Yan tesiri var mıdır?

Uygulama bölgesinde hücre yenilenmesine bağlı olarak geçici bir ağrı, şişlik olabilir, lakin ağrılar yalnızca 1-5 gün sürer ve daha sonra iyileşme başlar. Enjeksiyona bağlı olarak uygulama alanında geçici morluklar görülebilir. Tüm girişimsel tedavilerde olduğu gibi sinir hasarı ve enfeksiyon yönünden uygulama anında dikkatli olunmalıdır.

Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

Aktif iltihabi romatizmal hastalığı olanlara, kanama bozukluğu olanlara, ciddi bir enfeksiyonu yahut sistemik hastalığı olanlara ve kortizon, anti inflamatuar ilaç kullanmakta olanlara uygulanmaz.


Cevap bırakın