Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Rank Math “Power Words” Nedir – 2022

Rank Math “Power Words” Nedir?

Rank Math eklentisi çok sayıda wordpress gibi içerik yönetim sistemi (Content Management System) kullanan webmaster yada web site sahibinin kullandığı SEO eklentilerinden birisi. Birçok SEO özelliğini içerisinde barındıran Rank Math eklentisi web sayfanız için oluşturduğunu içeriği oluşturmanızla eş zamanlı olarak test eden ve SEO’ya uyumluluğunu 100 üzerinden puanlayan bir eklenti. Çok sayıda SEO özelliğini kontrol eden bu eklentiye son güncelleme ile “Power Words” kontrolü de eklendi.

Rank Math Eklentisi Nasıl Kullanılır?

Rank Math Power Words nedir? İşin açıkçası ben de bu yazıyı yazmadan önce Power Words’ün ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını bilmiyordum. Hal öyle olunca da şöyle bir Google’layayım dedim ve neymiş bakayım dedim. Ne yazık ki karşıma doyurucu bir yanıt gelmedi. Ben de Rank Math SEO eklentisinin Tutorial’inden çevirerek ne olduğunu öğrendim ve sizler de benim gibi uğraşmayın diye hemen siteme ekledim. Hepinize iyi okumalar.

Rank Math "Power Words"
Rank Math “Power Words”

Power words, akıllı metin yazarlarının (pazarlamacıların yanı sıra) psikolojik veya duygusal bir tepkiyi tetiklemek için kullandığı güçlü anlamlara sahip kelimelerdir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, güçlü kelimeler olarak kabul edilirler, çünkü insanları harekete geçmeye iten ikna edici kelimelerdir – bu, ürünlerinizi satın almak, e-posta listenize katılmak, sizinle iletişim kurmak veya SERP’lerde başlığınıza tıklamak olsun.

Ayrıca Bakınız.  iOS 15 Canlı Metin Nedir Nasıl Kullanılır 2021 - 2022

Rank Math Eklentisi Ne İşe Yarar?

Bazılarınız tek bir kelimenin bile bu kadar büyük bir etki yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanmakta zorlanabilir, ancak endişelenmeyin – bu, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde ele alacağımız bir şeydir. Tekil güç sözcüklerine ek olarak, güç sözcük öbekleri de bulunduğunu not etmek önemlidir – böyle bir örnek, “parmak kaldırmadan”, “hayatı değiştiren” ve “göz açıcı” ifadeleri olabilir.

Rank Math “Power Words” Ne İşe Yarar

Özel kullanım durumlarını ve bu yazının ilerleyen bölümlerinde güçlü sözcükleri nerede kullanmaya başlamanız gerektiğini ele alacağız, ancak blog yazarlarının ve pazarlamacıların bunları yıllardır kullandığı birkaç örnek:

E-posta Pazarlama: açık oranları artırmak için e-posta konu satırları gibi.
Açılış Sayfaları: Bu, satış sayfalarında olabilir ve fiyatlandırma sayfaları, potansiyel alıcıları satın almaya ikna etmeye (dönüşümleri artırma) yardımcı olabilir.
Sosyal Medya: Bu, sosyal ağlarının beslemelerinde gezinen insanların dikkatini çekmeye yardımcı olur.
İçerik Pazarlama: Herhangi bir içerik pazarlama stratejisinde, özellikle başlıklarda büyük bir yere sahip olduklarını söylemeye gerek yok çünkü (e-posta konu satırlarında olduğu gibi), tıklama oranlarını ve dönüşüm oranlarını artırıyorlar.

3 Çeşit Power Words

Power words sınıflandırmanın birçok yolu vardır, ancak bizim bakış açımıza göre üç tür Power words vardır.

  • Baştan Çıkarıcı Güç Sözleri
  • Duygusal Güç Kelimeleri
  • Duyusal (veya görsel)

Size bu güçlü kelimelerin kullanılabileceğini ve kullanılabileceğini farklı şekillerde anlatalım.

Baştan Çıkarıcı Güçlü Sözler

Bu kelimelerin sihirli güçleri var. Bunları kopyanızda kullanarak müşterileriniz mantıksız bir şekilde harekete geçer. Tıpkı baştan çıkarılmak gibi, bu güçlü kelimeler mantıksal akıl yürütmeyi geçersiz kılar ve kullanıcıları niyet ettiğiniz şeyi yapmaya zorlar. İşte baştan çıkarıcı güç sözlerine bazı örnekler.

Power words olarak “Yeni”

Çoğu insanın zihninde “yeni”, “daha iyi” anlamına gelir. Yeni bir model, yeni bir rota, yeni bir gönderi – bunların hepsi dikkat çekmenin ve onu elde tutmanın yollarıdır. Sadece kaç şirketin reklamlarında veya web sitesi metinlerinde “yeni” kelimesini kullandığına dikkat edin.

Ayrıca Bakınız.  Sütaş ineği buzu yapımı - Amigurumi

Apple yapar.

Samsung’da da öyle.

Aramaya başladığınızda, her yerde “Yeni”nin kullanıldığını göreceksiniz.

Power Words olarak Bedava – Ücretsiz

Bedava kelimesi insanların beyinlerinde diğer kelimelerden farklı şekilde çalışır. Ücretsiz bir şey sunarak, insanları çok daha az dirençle harekete geçmeye zorlayabilirsiniz. Bazen insanlar sadece ücretsiz bir şey aldıkları için daha iyi teklifleri görmezden gelirler. E-ticaret şirketleri bu taktiği her zaman kullanır. Bu örneği düşünün.

Teklif 1: $3 Ürün + $1 Nakliye

Teklif 2: $5 Ürün + Ücretsiz Kargo

Hangi teklifin daha iyi satış yaptığını düşünüyorsunuz?

Ayrıca gerçek dünyadan bir örnek var. Amazon ücretsiz kargo hizmetini sunduğunda, bunu Fransa’da yapmadılar. Bunun yerine, nakliye masrafları sadece 1 Frangıydı, bu da 20 sente eşdeğerdi.

Fransa, çarpıcı bir satış artışı elde eden ülkeler listesinde değildi. Sonunda, nakliye maliyetini düşürdüler ve ücretsiz hale getirdiler.

Beklediğiniz gibi, müşteriler memnun kaldı ve bunu satışlarda bir artış izledi.

Power Words olarak “Çünkü”

İnsanlara Bir Neden Verin

Bazen, kopyalamayı etkili kılmak için tek yapmanız gereken, kullanıcıların neden harekete geçmesi gerektiğini belirtmektir. Bunun en iyi örneği Kopyalama Makinesi Çalışmasıdır.

1977’de psikolog Ellen Langer ve ekibi basit bir deney yaptı. Amaç? Fotokopi makinesinde sıraya girmek için.

Deneyi yapmak için bir araştırmacı, hattı kesmek amacıyla fotokopi makinesine giderdi. Bunun için öndeki kişiye 3 sorudan birini sordular. Onlar:

“Afedersiniz, beş sayfam var. Xerox makinesini kullanabilir miyim?”
“Afedersiniz, beş sayfam var. Acelem olduğu için Xerox makinesini kullanabilir miyim?”
“Affedersiniz, beş sayfam var. Kopyalama yapmak zorunda olduğum için Xerox makinesini kullanabilir miyim?”

Şunları fark edeceksiniz:

  • İlk soru sadece bir istek.
  • İkinci soru, kişinin neden onları geçmesine izin vermesi gerektiğine dair gerçek bir neden verir.
  • Üçüncü soru, o kadar da iyi olmayan bir sebep veriyor ki bu hiç bir sebep olmayabilir.
Ayrıca Bakınız.  2021 Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor Nedir Kotam Neden Çabuk Bitiyor

Ve bu deneyin sonuçları şöyleydi:

  • Versiyon 1: İnsanların %60’ı araştırmacının satırı atlamasına izin veriyor.
  • Versiyon 2: İnsanların %94’ü araştırmacının satırı atlamasına izin veriyor.
  • Versiyon 3: İnsanların %93’ü araştırmacının satırı atlamasına izin veriyor.

Bir sebep vermek sadece satırı atlama olasılığını %50 arttırmakla kalmadı, aynı zamanda sürüm 3’te görebileceğiniz gibi asıl sebep önemli değildi.

Bu yüzden not alın ve bu taktiği kopyanızda kullanmaya başlayın çünkü size daha iyi sonuçlar verecektir.

Power Words olarak “Nasıl”

Pratik bilgi, kullanıcıları harekete geçmeye ve aynı zamanda içeriğinizi paylaşmaya zorlamanın harika bir yoludur ve nasıl yapılırları kullanmak pratik bilgileri göstermenin en iyi yoludur. Bir dahaki sefere Google araması yaptığınızda, kaç blogun gönderilerine nasıl yapılır kelimesiyle başladığına dikkat edin.

Nasıl yapılır’ı kullanmak, paylaşım için de harikadır. En çok retweet edilen 20 kelimeden biri.

Ama unutulmaması gereken önemli bir şey var. Kopyanızda nasıl yapılır’ı kullanırken, içeriğinizin vaadi yerine getirdiğinden emin olun, aksi takdirde strateji geri tepebilir.

Biraz İngilizcenize güveniyorsanız daha fazla bilgi için https://rankmath.com/blog/power-words/ adresini ziyaret edebilirsiniz.Cevap bırakın