Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Razer Ornata V2 klavye incelemesi

Etkili performans RGB ışıklandırma Kutu içeriği Brown anahtarlar Kablo yönetimi Enter tuşu çok ufak Razer, ne yapıyorsa kaliteli yapıyor …

Razer Ornata V2 klavye incelemesi
  • Etkili performans
  • RGB ışıklandırma
  • Kutu içeriği
  • Brown anahtarlar
  • Kablo yönetimi
  • Enter tuşu çok ufak

Razer, ne yapıyorsa kaliteli yapıyor. Firmasın daha evvel pek çok ürünün inceledik ve aklımızda kalan bazı önemli ürünleri var. Razer Basilisk faresi, Razer Karaken kulaklıkları ve tabiki klavye serisi. Bunlardan Razer Ornata Chroma‘yı daha evvel detaylarına bakmıştık, bu kez ise elimizde yeni sürüm Ornata V2 oyuncu klavyesi bulunuyor.

Razer Ornata V2, hem profesyonel kullanımda hem günlük kullanımda kolaylıkla kullanılabilecek oldukça fazla ergonomik modellerden biri. Klavyede yayvan yapılar yerine daha derli toplu bir görünümün peşinde olan, lakin bilek yastığı olmazsa da olmaz diyenlerin kalemi.

Razer, bu klavyesinde Mecha-Membrane tasarımına geri dönüyor. Bu tarzı 2016 senesinde tanıtan ve böylece Membran lastik kuvvet (rubber dome) tasarımının en beğenilen karakteristiklerini mekanik klavye teknolojisinin avantajlarıyla bir araya getirmeyi başaran Razer, Ornata V2 ile de aynı anda hem yumuşak ve rahat dokunuş hissini hem de süratli ve dokunsal klik sesini her bir tuşta vermeyi bir kez daha başarmış.

Zaten anahtarlarıyla ünlü olan Razer, Hybrid Mecha-Membrane Switch sistemi ile bu klavyede de hem oyuncuya hem uzun süreli yazı yazana ayrı keyif sağlamasını bilmiş. Sağ tarafta sonsuz kaydırma tekerleği entegrasyonu ile ses kontrolünü kolaylaştırması beğendiğimiz yanlarından olurken, klavyede bunun yanısıra 3 medya tuşu da bulunuyor ve bununla birlikte özel medya kontrolleri sunuyor. Bunlarla ilgili ayarlamaları ve makro atamaları gibi klavye ile ilgili daha fazla ayarlamayı Razer Synapse 3 yazılımı ile programlayabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra klavyede tabii ki RGB ışıklandırma söz konusu. RGB ışık ve desenlerle klavyeyi donatabiliyorsunuz. Bazı zaman oyuna özel profillerle ışıklandırmanız da mümkün. Bunun için yine Synapse 3 yazılımına başvurmanız gerekecek. Yazılım üstünden Apex Legends ve Fortnine gibi popüler oyunlara özel profiller hazırlayabiliyorsunuz.

Razer Ornata V2’nin elimizdeki modeli İngilizce Q şeklindeydi, lakin Razer’dan aldığımız bilgiye göre tabiki Türkiye’de bu cihazı Türkçe Q dil seçeneği ile de bulabileceksiniz. Lakin her 2’sinde de Enter tuşunun ufak olacağı bilgisini verelim. Eğer bizim gibi büyük Enter tuşuna alıştıysanız, bu sizi bir alışma yolculuğuna çıkaracak minik bir sorun, lakin bunun haricinde klavyenin tatmin kalmayacağınız bir yanı olacağını düşünmüyoruz lakin tabiki bu ne istediğinize bağlı olarak değişebilir. Belki mesela takılabileceğiniz noktalardan biri, Caps Lock ve Num Lock bildirim ışıklandırmalarının, alıştığımız yeriyle numerik tuş takımı üzerine değil de, ok tuşlarının üzerine konumlandırılması olabilir.

Bunun yanı sıra bir diğer ufak bilgi: Klavyede güzel bir kablo yönetimi kullanılmış. Böylece klavyenin kablosunu masanın sağından mı, solundan mı, yoksa monitörün altından mı geçirdiğinize bağlı olarak, kablo kanallarından birini seçerek dağınıklığı minimize edebiliyorsunuz.

Özetle

Sonuç olarak Razer Ornata V2, hem günlük hayatta hem oyunlarda severek kullanabileceğiniz bir klavye olabilir. Tabiki daktilo benzeri tıkır tıkır bir mekanik klavye arıyorsanız sizi mutlu etmeyecektir, zira dediğimiz gibi bu klavye hibrit bir sistemi gözetiyor ve yumuşak bir yazı yazma deneyimi ile süratli performansı aynı potada eritiyor. Lakin bu türde bir klavye arayanların tam kalemi olduğunu tekrar edebiliriz. Razer Ornata V2’nin fiyatı ise 840 TL dolaylarında. Farklı sitelerde kampanyalar da yakalayabilirsiniz.

Razer Ornata V2 Teknik Sahip olduğu özellikleri
Ürün ModeliRazer Ornata V2
Ürün TürüKlavye ve Mouse
CHIP Online Notu90
ÜreticiRazer
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ