Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Rezene çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Eski çağlardan beridir alternatif tıpta tercih edilen rezene çayı, uyku ve göz kuruluğuna iyi gelir. Bunun yanısıra yemeklerde baharat olarak tercih edilen rezene tohumları yemekler sonrası görülen gaz sıkışması gibi sağlık sorunlarını gidermede fayda sağlar. Özellikle emziren annelerin sütü artırılsın diye de bunun yanısıra önerilir. Peki Rezenenin yararları nelerdir? Rezene çayı nasıl yapılır ne işe yarar?

Hoş kokusu ve lezzeti ile yemeklerin vazgeçilmezi olan rezene eski çağlarda bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Sodyum, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi faydalı minerallerin haricinde bolca A ve C vitaminleri yönünden bir hayli zengindir. Rezene yapraklarından çay yapılır. Tohumu ise kabızlık ve gaz gidermek için kullanılır. Bunun yanısıra bu tohumdan yağ, sabun, merhem ve şurup yapılır. Flavonlar ve uçucu yağlar aracılığıyla birçok bitkisel ilacın ham maddesidir. Anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu olan rezene, yaprakları da tohumları da kurutularak kullanılır. Rezene tohumları protein yönünden bir hayli zengindir. Kayalık ve kurak yerlerde yetişir. Yöresel olarak bazı yerlerde ekmek yapımına eklenir. Rezene bitkisinin en mühim faydası anne sütü yapmasıdır. Tohumu yetişince soğana benzer bir meyve ortaya çıkar.

REZENENİN YARARLARI NELERDİR?

Yapılan bir araştırmada çiğ çiğnenen rezene tohumu tükürükteki nitrit maddesini artırır. Bu madde kana karıştığında kan basıncını düzenleyerek tansiyonu dengede tutar. Aynı zamanda potasyum yönünden zengin olduğundan vücuttaki sıvı bileşenlerini çoğaltır.

Toksinler vücuttan atılmadığında böbreklerde, bağırsaklarda ve idrar yolunda birikir. Bu birikim taş, kum ve iltihaplanmalara neden olur. Rezene bu birikimi ters etkileyen en tamamen doğal ilaçlardandır.

Esansiyel yağlar yönünden zengin olduğundan kandaki toksinlenmeyi azaltmada etkilidir. Bu toksinlenme kandaki hücre sayısını azaltarak kan basıncının yanı sıra demir eksikliği ile yaşanan anemi hastalığına da sebep verir. Tamamen tamamen doğal yollarla rezene kansızlığı da önüne geçer.

Ayrıca Bakınız.  Gün gün koronavirüs belirtileri nelerdir?

Sürekli bilgisayar başında çalışanlar için uzman kişilerın önerdiği ve göz sağlığını korumda etkisini gösteren gıdaların başında rezene gelir. A vitamini aracılığıyla göz tansiyonu ve kuruluğu gibi hastalıkları önüne geçer. Bir su bardağı kaynar suya bir tatlı kaşığı rezene tohumu koyun demlenmesini bekleyin. Ilıyan suya ped pamuk batırarak gözlerinizi temizleyiniz.

Vücuttaki hormonları dengelemek için oksijen miktarının yeterli düzeyde olması gerekir. Bu dengeleme içinde selenyum maddesi yüksek bir besinle hücreler desteklenmelidir. Bu sayede sivilce ve akne gibi cilt rahatsızlıklarının yanı sıra diğer hastalıklara da iyi gelir.

Gün içerisinde bir bardak tüketilen rezene çayı gün boyu tokluk hissi verir. Bu sayede çay zayıflamak isteyenler için idealdir. Aynı zamanda mide asidini dengeleyerek ülser ve reflü gibi ciddi mide hastalıklarının da riskini azaltır.

Adet sırasında yaşanan kramplı sancılar içinde tüketilebilir.

İltihap kurutucu tesiri aracılığıyla ağız ve dişlerdeki enfeksiyonlu bakterileri azaltır. Ağız kokusunu gidererek balgamla boğazdaki iltihabı temizler.

Anne adaylarının süt oranını artırır.

Sinir hücrelerinin sayısını azaltarak melatonin hormonunu artırıp rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

REZENE ÇAYI NASILI YAPILIR?

Kaynar bir bardak suyun içerisine dövülmüş rezene tohumlarını ekleyiniz. 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp tüketiniz. Dilerseniz içerisine bir kaç damla limon da ekleyebilirsiniz.

DİKKAT: Fazla gaz yaparak şiddetli sancılara neden olabilir. Bundan dolayı uzman kontrolünde tüketilmelidir.Cevap bırakın