Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Rinoplasti nedir? ( Burun Ameliyatı)

Op. Dr. Ertan Yıldırım, rinoplastinin buruna estetik ve kalıcı biçim vermek olduğunu, yalnızca yüzde Tamamen doğal ve estetik görünüm oluşturmak değil, solunum yolları deformasyonlarında da rahat nefes almak için de rinoplasti uygulandığını sözlerine ekledi

Yüz yapılarının en ileri geleni ve en belirgin olanının burun olduğunu söyleyen Op. Dr. Ertan Yıldırım, burnun görünüşü diğer yüz yapılarının genel görünümünü de etkilediğini, aynı zamanda burun nefes almada ve alınan havanın akciğerlere ulaşmadan evvel hava akımının ve nemlenmesinin ayarlanmasında da görevli olduğunu sözlerine ekledi Op. Dr. Ertan Yıldırım, “Burun dış görünüm bozuklukları, hava yolu bozukluğu yapan burun içi sorunlarıyla sıklıkla beraber görünür. Burun biçim bozuklukları, daha evvel geçirilmiş kazalara, kalıtımsal yapıdan kaynaklanan bozukluklara yahut diğer bazı nedenlere bağlı gelişebilir. Burun baş yukarı kaldırılıp karşıdan bakıldığında bir üçgene benzetilebilir. Burun yan duvarları üçgenin yan duvarlarını, burun orta bölmesi (burunu iki eşit deliğe ayıran bölme) merkez destek yapısını oluşturur. Burun kırıldığında yahut kazaya uğradığında burnun dış duvarları (burun kemikleri) ve aynı zamanda burun orta destek yapısı (burun orta bölmesi) sıklıkla hasara uğrar. Burun orta bölmesi eğilir ya da kırılırsa burundan hava geçişine engel olur. Burun orta bölmesini düzeltmek için sıklıkla burun dış ve aynı zamanda iç yapılarının da düzeltilmesi gerekir.” dedi.

Rinoplasti ve Septoplasti Nedir?

Burun orta bölmesi anormalliklerini düzeltmek için yapılan cerrahi müdahalelere Septoplasti denildiğini söyleyen Op. Dr. Ertan Yıldırım, “ Septoplasti de amaç burun orta bölme sorunlarını giderip hava yolunu rahatlatmaktır. Burun dış görünüşünü düzeltmek için yapılan ameliyatlara da Rinoplasti (estetik burun cerrahi operasyonu) denir. Burada amaç burun dış görünüşünde diğer yüz yapılarına uygunluk göstermeyen yapıların düzeltilmesi ve estetik dengenin sağlanmasıdır. Rhinoplasty ve septoplasty burun içerisinden ufak kesiler yapılarak gerçekleştirilen ameliyatlardır.” diyen Op. Dr. Yıldırım, rinoplasti burundaki sorunlara göre septoplasti ile beraber yahut tek başına yapılabileceğini sözlerine ekledi

Ayrıca Bakınız.  Bağırsak Kurtlarını Parazitlerini Yok Etmek İçin Bitkisel Çözüm 5 Doğal Besin 2022

Burun Cerrahileri

Burnun yapısal olarak çok karmaşık bir yapı olduğunu, herkese has yapısı ve görünüşü bu sebeple yüz yapısına uygun biçimde cerrahi yapılması gerektiğini önemle vurgulayan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ertan Yıldırım, “mükemmel bir burun tipi yoktur ve aynı burun herkese yapılamaz. Herkesin yüz yapısıyla dengeli olarak yapılabilecek bir burun estetiği vardır. Bariz ve istenmeyen burun karakterlerinin düzeltilmesi amaçlanır. Yani mümkün olan en az cerrahi işlemle amaca ulaşmak hedeflenir. Birincil cerrahi işlemlerden sonra %2-5 hastada ufak düzeltme ameliyatları lüzumlu olabilmektedir. Burun yapıları karakteristik olarak kendilerine hastırlar ve aşırı derecede cerrahi müdahale yapıldığında yeniden düzeltmek çok zordur. Bunun için ilk cerrahide koruyucu davranmak ve gereken en az cerrahi müdahaleyi yapmak çok mühimdir. Burun ameliyattan sonra son şeklini Lakin 6-12 ay sonra almaktadır. Eğer ikincil müdahaleler gerekecekse (bazı özel durumlar hariç çarpma, iltihap…) bu süre beklenmelidir.” dedi.

Kozmetik cerrahinin ise amacının kişinin görünüşünü olabildiğince iyileştirmek olduğunu ifade eden Op. Dr. Ertan Yıldırım, görünümü bozan sorunları yok etmek ve görünümü bozmayanları saklamanın iyi sonuç açısından önemli olduğunu söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti, “Kozmetik cerrahiler sihir değildir. Kozmetik cerrahi neticesinden tatminiyetinizin artması, size göre sorunların ne olduğunu doktorunuza iyi anlatmanız ve doktorunuzun da bunları gidermek için neler yapılabileceğini yahut neler yapılamayacağını size iyi anlatmasıyla olur. Kozmetik cerrahi hem bir sanat hem de bilimdir. Sonuçları etkileyebilecek bazı unsurlar (herkesin yara iyileşme sahip olduğu özellikleri farklıdır) ne sizin ne de doktorunuzun tamamen kontrolü altındadır ve bundan dolayı cerrahinin sonuçlarının yüzde yüz garanti edilmesi söz konusu olamaz. Cerrahi sonuçları birçok etkenden etkilenir. Cildinizin durumu ve karakteri, mevcut yapısal sorunların derecesi, burnun kemik yapısının doğası ve bazı zaman kalıtsal özellikler cerrahi sonucun ortaya çıkmasında mühimdir.”

Rinoplasti Hazırlık Süreci ve Operasyon

Ayrıca Bakınız.  Stres Nedir, Belirtileri, Ne İyi Gelir, Nasıl Başa Çıkılır, Öfke Kontrolü - 2021

Op. Dr. Ertan Yıldırım Rinoplasti gibi operasyonlara karar verilmeden evvel insana, varsa daha evvel geçirdiği kazalar, cerrahi müdahaleler ve alerjik durumlar hakkında sualler sorulup tam öyküsü alındığını söyleyerek, “Hekim ile beraber burundaki sorunlar ve beklentiler tartışılır. Burun muayenesi yapılıp bu konular konuşulduktan sonra ameliyat olmaya karar verilirse burun ameliyat planlamasında kullanılmak üzere resimler çekilir. Ameliyat tarihinden en az 2 hafta evvel aspirin yahut aspirin içeren benzeri ilaçlar kesilmelidir. Bunun yerine parasetemol içeren (parol,tylol…)gibi ilaçları faydalanabilirsiniz. Nikotin damarlarda ve bronşlarda kasılmalara yol açtığundan sigara içimi cerrahiden en az 2 hafta evvel kesilmelidir. Cerrahiden 8 saat evvelsinden yemek ve içecekler kesilmelidir. Ameliyattan evvel başka bir rahatsızlığınız olup olmadığını ve kullandığınız tüm ilaçlar hakkında mutlaka bilgi vermelisiniz.” dedi.

Rhinoplasti yahut septoplasti işlemlerinin lokal (bayıltmadan) yahut genel anestezi (bayıltarak) altında yapılabildiğini söyleyen Op. Dr. Yıldırım, “Muayenenizden sonra hangi biçimde planlanacağı sizinle konuşulacaktır. lüzumlu cerrahi müdahale yapıldıktan sonra amacımız burun içine tampon koymamaktır, ama %10 hastada tampon koymak lüzumlu olabilir. Ameliyat sonrası burundan akıntı ve sızıntı şeklinde kanamalar olabilir ve bunlar burun tıkanıklığına neden olabilir. Bunlar pansumanlarla yavaş yavaş rahatlatılacaktır. Burnunuzun dışına alüminyum yahut alçıdan bir destek konacaktır. özellikle 5-7 gün kadar tutulup sonra çıkarılır.” dedi.

Rinoplasti Operasyonu Sonrası önemle üstünde durulması gerekenler

Dr. Ertan Yıldırım, rinoplasti operasyonu sonrası önemle üstünde durulması gerekenleri şöyle anlattı:

 • Ağrı için ağrı kesiciler ve iltihap gelişimini önlemek için antibiyotik nasıl tedavi edileceği verilecektir. Bunlar hekimin belirttiği biçimde kullanılmalıdır.

 • Yemek olarak ilk başta sıvı gıdalar almalı eğer kusma ve bulantı yapmıyorsa normal yemeklere geçilmelidir.

 • Burundaki şişliklerin az olması için yatakta ilk 3 gün baş yüksekte olacak biçimde yatılmalıdır.

 • Burundan akıntı gelmesi en az 72 saat normal kabul edilir. İlk 24-48 saatte akıntı kırmızı renkli olabilir. Gün geçtikçe azalır.

 • Hekiminizin belirttiği biçimde pansuman yaparsanız bir miktar burnunuzdan hava almanız mümkün olacaktır. Akıntı özellikle burun ucunda toplanır. Hidrojen peroksite (oksijenli su) batırılmış pamuklu çöplerle burnunuzun ucunu temizlemeniz yeterli olacaktır. Pamuklu çubuğun ucundaki pamuk boyundan daha içeri sokmanız sakıncalıdır. Kesi yerlerinde bu işlemi yaparken her halükarda ağrı olabilir. Günde 3-4 defa temizleme gerekebilir daha sonraki günlerde günde bir defa temizlik yeterli olacaktır.

 • Burun üzerine flasterler yapıştırılmış olacaktır. Bunlar burun derisinin yeni oluşturulan yapıya yapışmasında ve sıvı toplanmasının önlenmesinde mühimdir. Flasterler mümkün olduğu kadar kuru tutulmalıdır.

 • Saç yıkarken dikkatli olunmalıdır. Burun kemikleri yeniden düzeltilmişse burun dışına alüminyum ya da alçı tespit materyali konulmuş olacaktır. Flaster ve bu materyaller 5-7 gün kadar burunda tutulacaktır.

 • Burundaki değişiklikleri ameliyattan sonrada fark edebileceğiniz gibi 10. günden sonra daha belirgin olacaktır. Tam iyileşmesi ve dokulardaki ödemin gerilemesi burnun değişik bölgelerine göre farklı olmakla beraber 9-12 ayı bulabilir.

 • Eğer burun kemikleri yeniden biçimlendirildiyse en az 3 hafta gözlük kullanılmamalıdır. 3 hafta sonra gözlük takarken çok dikkatli olarak kullanmanız gerekmektedir. En kalitelisi lens kullanmaktır.

 • Morluklar rinoplastiden sonra özellikle burun kemikleri yeniden biçimlendirildiyse görülür. Kişiden insana değişmekle beraber özellikle 7-10 gün içinde geriler. Bazı burun bölgelerindeki şişlikler 1 yıla kadar gerilemeyebilir.

 • Cerrahiden sonra en az 2 hafta aşırı egzersizler yapılmamalıdır. Amuda kalkma ve ağır yük kaldırma gibi işlerden kaçınılmalıdır. Kanama riskini artırır. Eğer burun kanamalarında ilk 24 saatte artış olursa yahut yüksek ateş olursa ilgili hekime hemen haber verilmelidir.

 • Ameliyat sırasında burun derisi kaldırıldığından ufak sinirler de hasar görmektedir. Bundan dolayı cerrahi sonrası burun derisinde bir kaç hafta süren his kayıpları olabilir. Bu zamanla normale döner. Burun ucunda his kaybı olunca burun ucunu çok büyük hissedebilir. Burun ucu hissinin dönmesi bir kaç ay alabilir.

 • Burun içine konulan dikişler kendiliğinden 2-3 haftada erir. Burun haricindekiler 5- 7.günlerde doktorunuz tarafından alınacaktır.Cevap bırakın