Romatoid Artrit nedir? Belirtileri ve evreleri nelerdir?

0

Romatoid artrit nedeni hala tam anlamıyla bilinmemekle beraber genetik ve çevresel etkenlerin işin içine girdiği çok nedenli bir hastalıktır …

Romatoid artrit nedeni hala tam anlamıyla bilinmemekle beraber genetik ve çevresel etkenlerin işin içine girdiği çok nedenli bir hastalıktır.

Romatoid artrit (RA) el ve ayak ufak eklemlerinde ağrı, şişlik, katılık ve fonksiyon kaybına neden olabilen iltihabi bir hastalıktır. Genel olarak kronik bir durumdur, uyuma ve alevlenme dönemleri olan sürekli ilaç kullanılması gereken bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklerden daha fazladır. Sık görülen bir iltihaplı romatizma tipidir, ülkemizde erişkin nüfusta 1000 kişinin 5’inde romatoid artrit görülme ihtimali vardır.

Romatoid Artrit; genetik olarak yatkın bireylerde, çevresel etkenlerin tetiği çekmesiyle bağışıklık sisteminin normalden farklı çalışması ve vücudun eklemlerinde ve diğer dokularına karşı yanıt vererek bu dokuları hasara uğratması neticesinde ortaya çıkar. Romatoid Artrit bulaşıcı bir hastalık değildir.

Hastalık el, el bileği ve ayak, ayak bileğinin ufak eklemlerini, daha az olarak da diz ve dirsek eklemlerini etkiler, genelde çift taraflı tutulum vardır. Tutulan eklemde ağrı, şişlik ve hareket kaybı olur. Sabahlar ve uzun süreli hareketsizlikten sonra eklemlerde 30-60 dakika süren tutukluk (katılık/sertlik) görülür. Uzun süreli ve tedaviye iyi yanıt vermeyen hastalığı olan yahut düzensiz ve/yahut tedaviyi kesen bireylerde el ve ayak parmaklarında biçim bozuklukları (deformiteler) gelişebilir.

Romatoid Artrit’te bazı hastalarda eklem haricinde kalp, akciğer, göz gibi diğer organlarda da etkilenme olabilir. Deri belirtisi olarak en sık görülen bulgu cilt altındaki ağrısız şişlikler (Romatoid nodül) dir. Bu nodüller en çok dirsek yakınında bulunur lakin topuk, el eklemleri üstü gibi pek çok değişik bölgede de ortaya çıkabilirler. Kalbi ve akciğer çevresini saran zarda iltihaplanma sonrası sıvı toplanması olabilir. Eklemlerde oluşan şişliklerin sinirlere bası yapması ve boyun omurlarında oluşabilen kayma sonucu sinir dokusunda hasar meydana gelebilir. Bazı zaman sinir dokusunda iltihap tesiri ile hasar oluşabilir. Bu durum en sık olarak ellerde uyuşukluklara neden olabilir. Ağız kuruluğu ve göz kuruluğu ile beraber olan Sjögren sendromu Romatoid Artrite eşlik edebilir.

Ayrıca Bakınız.  Seks sonrası vajinada neden ağrı olur?

Tedavide hastalık aktivitesini azaltmak ve eklem zararını önlemek için ilk olarak ilaç nasıl tedavi edileceği ile başlanır. Dönemsel yapılan kontrollerin sonrasında ek tedavilere geçilebilir. Bunun yanısıra düzenli egzersizlerle hem eklem açıklığının muhafaza edilmesi, hem de kas gücü korunmalıdır. Hastaya kendi kendine yapabileceği egzersizler öğretilmeli ve bunları hasta bağımsız olarak yapabilmelidir. Yeterince tedavi alamamış ve çok ileri deformiteleri gelişmiş bazı olgularda düzeltici ameliyatlar yapılabilir.


Cevap bırakın