Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Rota virüs nedir bebeklere aşısı ne zaman yapılır 2021 fiyatı

Rota virüs nedir? bebeklere rota virüs aşısı ne zaman yapılır? 2021 rota virüs aşısı fiyatı

Rota virüsü, hayatımızı çepeçevre saran virüs sorunlarıyla mücadele etmeye çalışırken bazı ailelerin yeni tanıdığı, bazılarının ise uzun zamanlardır bildiği bir virüs. Ne yazık ki birçok ailenin bu virüsle ilk tanışma zamanı bebek veya çocuklarının bu virüse yakalanmaları oluyor. Hal böyle olunca da ne yazık ki hiç hatırlamak istemedikleri hatıralarını da rota virüsü ile ediniyorlar.

Bu yazımızın amacı ebeveynlerin rota virüs ile bebek ve çocuklarının hastalanmadan önce tanışmaları ve çocuklarını alacakları önlemlerle rota virüsüne karşı korumaları en azından bebek ve çocukları bu hastalığa yakalansalar bile en az hasarla atlatmalarına katkı sağlamaktır. Bu amaçla yazımızda; rota virüsü nedir? rota virüs nasıl bulaşır? rota virüs aşısı gerekli mi? bebeklerde rota virüs aşısı ne zaman yapılır? rota virüs aşısı kaç doz yapılır? Rota virüs aşısı 2021 fiyatı? ve en son olarak rota virüs aşısı yaptıranlar başlıklarında sorulara yanıt vermeye ve zihinlerdeki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışacağız. Hadi hep birlikte başlayalım.

Rota Virüs Nedir
Rota Virüs Nedir

Rota Virüs Nedir?

Rota virüsün ne yazık ki en önemli özelliklerinden birisi bebek ve çocuklar arasında çok yüksek bulaşıcılığa sahip olmasıdır. Rota virüsü bulaştığı bebek ve çocuklarda bağırsak enfeksiyonuna ve ishale neden olur. Rota virüs dünya genelinde çocukların ishale yakalanmasındaki en önemli etmenlerin başında gelmektedir.

Ayrıca Bakınız.  HES Uygulamasında Yeni Uygulama Başladı - Aşı Kartı Çıkarılabilecek

Rota Virüs Nasıl Bulaşır?

Rota virüs yüksek derecede bulaşıcılık özelliğiyle hemen hemen bebek ve çocuklarımızın bulunduğu tüm ortamlarda bulunur ve tüm çocuklara 3-5 yaşına kadar bulaşır. Yapılan araştırmalar 2003 yılında dünya genelinde 1-5 yaş arasındaki 114 milyon çocuğa rota virüsünün bulaştığını ve enfekte ettiğini göstermektedir.

Rota virüsü özellikle çocuklarımızın kreşe başladığı dönemlerde kapalı ortamlarda kalma süresinin ve temas ettiği kişi sayısının artmasıyla birlikte özellikle daha bulaşıcı bir hale gelmektedir. Ne yazık ki rota virüs çocuklarda ölümlere neden olsa da bu tür sonuçların %90’dan fazlası düşük gelirli ülkelerde ortaya çıkmaktadır. Ülkemizin sağlık sistemi ve hekimlerimizin tecrübesi rota virüs ile yaşanan enfeksiyonların tedavisinde etkin ve etkili çözümler üretebilmektedir.

Rota Virüsü Belirtileri Nedir?

Rota virüsü çocuklar virüs ile temas ettikten iki gün sonra belirti göstermeye başlar. Çocuklarda virüs öncelikle ateş ve kusmaya neden olur ve bu semptomları 3 ile 8 gün süren sulu ishal takip eder. Çocuklar rota virüs hastalığı süresince çok fazla su kaybeder. Bir başka semptom ise karın ağrısıdır. Bu semptomları göstermesi durumunda çocuklarınızın acilen bir hekime görünmesi gerekmektedir. Rota virüsün teşhisi ise dışkı örneği ile ortaya koyulur. Bu semptomlara ek olarak;

Çocuklarda görülen rota virüsü belirtileri arasında, 24 saatten uzun süreli ishal durumu, sık sık kusma, katran gibi bir dışkı, dışkıda kan veya irin bulunması, 40 dereceden yüksek ateş, huzursuzluk, uyuşukluk ya da ağrılı bir durum, ağız kuruluğu varsa, özellikle bebeklerde gözyaşı olmadan ağlama, az idrara çıkma, veya hiç idrara çıkmama, olağan dışı uykululuk veya çevreye tepki vermeme dahil olmak üzere dehidrasyon semptomları vardır.

Kaynak: https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/rota-virusu/#belirtiler

Rota Virüsten Nasıl Korunulur? Rota Virüs Aşısı Gerekli Mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında da olduğu gibi rota virüsten de korunmanın en etkili yöntemi temel hijyen kurallarına uymak ve elleri yıkamaktır. Bir diğer etkili yöntem ise rota virüs aşısı olmaktır.

Ayrıca Bakınız.  Depresyon nedir? Nasıl tedavi edilir?

Rota Virüs Aşısı Nedir?

Rota virüs aşısı bebek ve çocuklarımızı rota virüse karşı yüzde yüz etkili şekilde koruma özelliğine sahip olmamakla birlikte rota virüs aşısı olan çocuklarda enfeksiyonun en az hasarla geçirilmesine katkı sunmaktadır. Yapılan araştırmalar rota virüsü aşısı olanların rota virüsü komplikasyonlarından kaynaklı hastaneye yatırılma oranlarında büyük oranda (%49-92) ve ishal kaynaklı hastaneye oranlarında (% 17- 55) azalttığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte halen ülkemizde ulusal aşı programına dahil edilmeye rota virüs aşısının Dünya Sağlık Örgütü ulusal aşı programlarına dahil edilmesini tavsiye etmektedir.

Rota virüsü aşısı kullanılmaya başlamadan evvel dünya genelinde 5 yaşından küçük çocukların büyük bir bölümünün rota virüsüne en az bir defa bulaşmıştır. Rota virüsü hastalığı belirli dönemlerde ortaya çıkar rota virüsü aşısı uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bu dönemlerde (mevsimlerde) gecikmelerin yaşanmasına hatta tamamen engellenmesine neden olabilmektedir.

Bebeklerde Rota Virüs Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota virüs aşısının bebeklere uygulanma zamanı ne yazık ki belirli dönemlerle sınırlıdır. Bu dönemlerin geçirilmesi durumunda rota virüs aşısının uygulamak mümkün değildir. Bu nedenle ebeveynlerin hatta ebeveyn adaylarının bu konuyla ön bilgiye sahip olması sürecin sağlıklı ilerlemesi ve çocuklarımınız rota virüsten korunması için büyük önem arz etmektedir. Rota virüs aşısı bebeklere ne zaman yapılır? sorusunun yanıtına gelince;

Rota Virüs Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Bebeklerde rota virüs aşısının uygulanması şu şekildedir;

  1. doz 2 aylık
  2. doz 4 aylık
  3. doz gerekmesi halinde bebek 6 aylıkken uygulanmalıdır.

Yukarıdaki takvimin dışında bebeğine rota virüsü aşısının ilk dozunu 15 haftalık olmadan önce, son dozunu ise 32 aylık olana kadar uygulanması gerekmektedir. Uygulamaya ilişkin sürecin bir çocuk doktoruyla birlikte ve denetiminde gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Rota Virüs Aşısı Yan Etkileri Nedir?

Rota virüs aşısı yapıldıktan sonra bebeklerde kusma, huzursuzluk, hafif ve geçici ishal yan etkileri görülebilir. Bazı durumlarda ise daha ağır yan etkiler ortaya çıkabilir. Rota virüs aşısı yapıldıktan sonra bebekler izlenmeli beklenenin dışında yan etkiler görülmesi halinde acilen bir hekime başvurulmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Ayrıca Bakınız.  Maya alerjisi nedir? Cilde alerji yapar mı?

2021 Rota Virüs Aşısı Fiyatı

Rota virüs aşısı ne yazık ki döviz kurundaki değişimlerden etkilenmektedir ve fiyatı yükselmektedir. Son olarak 2021 şubat ayında ilaç fiyatlarında yaşanan artış ile birlikte yükselmiştir. Rota virüs için en bilindik iki aşı bulunmaktadır Rotada ve Rotarix bunların en bilinilenleridir.

  • Rotarix 2021 fiyatı 311 TL
  • Rotarix 2021 fiyatı 214 TL

Rota Virüs Aşısı Yaptıranlar

Rota virüs aşısı yaptıranlara ilişkin görüşlerin tamamı bize aittir. Biz de çocuğumuza rota virüs aşısı yaptırdık ve yaptırmadan önce de epeyce bir süre araştırdık. Son olarak hekimimizin de görüşünü alarak yaptırmaya karar verdik ve uygulattırdık. Uygulama sonrasında yukarıdakiler de dahil olmak üzere herhangi bir yan etkiyi yaşamadık. Yine de karar vermeden önce son olarak sizlere tavsiyemiz araştırma yapmanız ve karar vermenizdir.

Rota Virüs Aşısı Nedir ile ilgili aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Hepinize sağlıklı günler dileriz ve bu bilgilerin tamamının bilgilendirme ve tavsiye amaçlı olduğunu da hatırlatırız.

 

 

 



Cevap bırakın