Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Ruşeym nedir? Faydaları ve zararları nelerdir?

Çoğu kimsenin bilmediği ruşeym buğdayın tanesinin içinde bulunur. E vitamini yönünden zengin olan bu bölgeden özel un elde edilerek hamur yapılır. Bazı yörelerde ise ince buğday kıvamına getirilerek tüketilir. Bir ton buğdaydan yalnızca 1 kilo çıkartılabilen ruşeym B vitamini kompleksi kaynağıdır. Peki Ruşeym nedir ve nasıl elde edilir? Ruşeymin yararları nelerdir?

İnsanlık tarihiyle hemen hemen aynı olan buğday besininden elde edilen ruşeyme buğday ruşeymi de denir. Karbonhidrat yönünden zengin olan buğday vücut sağlığı için lüzumludir. Lakin bazı kişilera içerdiği gluten maddesi alerjiye neden olur. Aynı buğdaydaki gibi ruşeymde de yer alana glutenden dolayı uzman kişiler çölyak hastalığı olanların uzak durması gerektiği hakkında uyarıyor. Çoğu insan ruşeymin ne olduğunu bilmiyor. Buğdayın en üst kısmında embiryo gibi görülen ruşeym eski çağlardan beri ayırtılarak tüketilir. Şimdilerde yeniden çok beğenilen olan ruşeym, buğdayın yeşermesi ve çoğalmasını sağlar. Doğru şartlarda toplanması gereken ruşeym hatalı bir toplamada hızla kaybolabilir. Çok ufak olan bu besinin içerisinde protein ve magnezyum ciddi miktarda fazla bulunur. Doyurcu tesiri aracılığıyla bazı diyetisyenler tek öğün programlarda önerir. Buğdayda daha fazla lif içerdiğinden sindirim sisteminin daha sıhhatli çalışmasını sağlar. Bunun yanısıra doymamış yağ asitleri içeren ruşeym kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını önüne engel olur.

RUŞEYMİN YARARLARI NELERDİR?

– E ve B vitaminleri yönünden zengin olan ruşeym cilt sağlığı için inanılmaz faydalar sağlar. Özellikle hücrelerin hızla yenilenmesini destekleyen ruşeym yaşlanmayı geciktirir. Aynı zamanda B vitaminleriyle organlardaki hücreleri de yenileyerek fonksiyonlarını artırır. Hücrelerin mutasyona uğramasını böylece tümör oluşumunu önüne engel olur.

– Kan basıncını ve şekerini dengeleyerek süratli acıkmaların önüne engel olur. Folik asit yönünden zengin olan tatlı gibi aniden gelen krizleri önleyerek kişinin aşırı yemek yemesini önüne geçer.

Ayrıca Bakınız.  Pratik Hamsi Buğulama Tarifi

– Güçlü bir karbonhidrat kaynağı olduğundan vücudun enerji oranını yükseltir. Sürekli enerjik hissetmenizi sağlar. uzman kişiler bu yüzden spor evvelsi tüketilmesi gereken besin olduğunu vurgular.

– İçerdiği zengin minareller aracılığıyla saç dökülmesinin önüne engel olur. Saç köklerini güçlendirdiği gibi tırnakları da güçlendirir. Tırnak ve saç kaybını önüne geçer.

RUŞEYM NASIL TÜKETİLİR?

Buğdaydan ayrıştırıldıktan sonra özellikle ince bulgur gibi öğütülür. Bu yüzden kefir, ev yoğurdu ya da taze sütün içine eklenerek tüketilir. Sabah kahvaltılarında pişirilerek lapa kıvamına getirilerek de tüketimi tercih edilebilir. Lakin en sık biçim de ekmeği yapılır. Bazı diyetisyen uzman kişilerı diyet yapanlar için hazırlanan ekmek yada kurabiyelerin içine eklenebileceğini öneriyor.Cevap bırakın