Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Rusya koronavirüs aşısı üretti! Koronavirüs aşısı bulundu mu?

Rusya ilk koronavirüs aşısını tescil ettirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konu ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Putin, “Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısı, Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan onay aldı. Rusya’nın koronavirüs aşısının seri üretimine yakın zamanda başlamasını bekliyorum” dedi.

Dünyanın İlk Koronavirüs Aşısı

Rusya’da üretilen bu aşı dünyanın ilk koronavirüs (Covid-19) aşısı olma donanımıni taşıyor.

Putin “Bildiğim kadarıyla bu sabah dünya çapındaki ilk koronavirüs aşısı tescil edildi. oldukça işe yarar olduğunu biliyorum. Bağışıklığı kuvvetlendiriyor. Ve tekrarlıyorum tüm lüzumlu kontrollerden geçti.” diye konuştu.

Klinik Denemeler Tamamlanmıştı

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko daha evvel, Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen ilk koronavirüs (Covid-19) aşısının klinik denemeleri tamamlandığını ve tescillenmesi için çalışmaların başlatıldığını duyurmuştu.

Putin, “Birçok kişide hiç belirti görülmüyor yahut aşı olduktan sonra ateş” diyerek aşı olduktan sonra aşının birçok kişide belirti göstermediğini sözlerine ekledi

Aşı Putin’in Kızına da Yapıldı

Aşı 2 aya yakın insan testlerinin ardından kullanım izni aldı. Aşı Putin’in kızına da yapıldı.

Vladimir Putin “Böylece deneyin bir parçası oldu. Birinci aşıdan sonra ateşi 38’di. Ertesi gün 37 küsüre düştü. İkinci aşıdan sonra ateşi yine biraz çıktı, sonra tamamen kayboldu. Şimdi kendisini iyi hissediyor.” ifadelerini kullandı.

Aşı Dünyaya Dağıtılacak mı?

Vladimir Putin aşının tüm dünyaya servis edilmesi ile ilgili “Umarım yakın zamanda bu aşının toplu üretimine geçebiliriz. Ve kendi istekleri doğrultusunda herkes, bizim bilim kişilerımızın bu başarısından faydalanabilir.” dedi.

Rusya’da şuana dek 897.599 kişi koronavirüse yakalandı ve 15.100’ün üstünde kişi yaşamını yitirdi. Ülkede 703.000’den çok koronavirüs hastası da iyileşti.

Aşı Nerede Geliştirildi?

Sağlık Bakanı Muraşko aşının ilk nerede geliştirildiği ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Ayrıca Bakınız.  2021 Koronavirüs - Covid 19 Aşıları Yan Etkileri Nelerdir? Pıhtılaşma Yapar Mı?


Cevap bırakın