Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Rusya’dan Türkiye’ye çağrı “Ortak helikopter üretimine açığız”

Rusya Helikopterleri Genel Müdürü Andrey Boginskiy, Moskova‘da tertip edilen “Armiya-2020” etkinliğinde, Türkiye ile helikopter teknolojileri ve üretiminde ortaklığıne açık olduklarını sözlerine ekledi. Türkiye’ye yangınla mücadeleye yönelik üç adet Ka-32 helikopteri teslim edildiğine işaret eden Boginskiy, “Aldığımız bilgilere göre oldukça tesirliler. Bu ortaklığınin ilk adımıdır.” diye konuştu.

“TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ”

Türkiye ile Rusya içinde teknoloji ve üretim hakkında da ortaklığı yapılabileceğinin altını çizen Boginskiy, şöyle konuştu:

“Türkiye ile helikopter teknolojileri ve üretiminde ortaklığıne açığız. Konu pazar durumu ve üretilecek ürünlerin geleceğiyle ilgili. Bu alanda ortaklığıni görüşmeye hazırız. Ekonomik veriler üstünde kararlar alarak pazar, hacim konularıyla başlamak gerekiyor.”

TÜRKİYE İLE ORTAK HELİKOPTER ÜRETİMİ İHTİMAL DAHİLİNDE

Boginsky, geçen yıl Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Moskova ziyaretinde gerçekleştirdiği görüşmenin daha sonra AA’ya yaptığı açıklamada, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) üretilen parçaların, Rusya’da kullanılabileceğini vurgulayarak, “Rusya olarak Türkiye ile ortak helikopter üretimini de ihtimal içerisinde göze çarpıyor.” demişti.

“MOTORU GELİŞTİRİLMİŞ BİR HELİKOPTER OLACAK”

Ka-32 helikopterlerinin Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın değişik ülkelerinde de kullanıldığını söyleyen Boginskiy, “Ka-32’lere yönelik talebin artacağını öngöze çarpıyor. Bu helikopterleri güçlendiriyoruz ve 2022’de kapasitesi, havacılık elektroniği ve motoru daha geliştirilmiş bir helikopter olacak. İş birliğimiz açısından bunu umut vaat eden alanlar içinde göze çarpıyor ve diğer alanlara da açığız.” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Bakınız.  Ayliz isminin anlamı nedir? Ayliz ismi Kuran'da geçiyor mu?


Cevap bırakın