Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Saç Dökülmesi Nedeni, Neden Olur, Nedenleri – Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç Dökülmesi Nedeni, Neden Olur, Nedenleri – Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç dökülmesi başlığını yada konusunu görmek bile kadın erkek fark etmeksizin herkesi rahatsız ediyor. Günümüz yaşam koşullarının değişmesi, mevsimler, stres, genetik faktörler ve yatkınlıklar gibi daha sayamayacağımız birçok nedenden dolayı insanların saçı dökülüyor. Hatta bağırsak parazitleri, B12, magnezyum, çinko ve demir eksikliği de saç dökülmesine neden oluyor. Bu durum özellikle de kişileri psikolojik olarak etkiliyor. Görünüme olan direk etkisi bazılarımız için ise yönetilemez bir hal alıyor.

Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi ile ilgili yanlış bilinenler

İnsanların saçların dökülmesi aslında sağlıklı bir saç için çok önemlidir. Gücünü kaybeden saç dökülür ve yerine daha sağlıklı olanları çıkar. Burada bahsedilen dökülme oranını belli bir düzeyde kalması önemlidir. Bütün saçın yüzde onundan fazlasının dökülmesi bu durumun sağlıksız bir dökülme olduğuna işarettir ve bir dermatoloğa görünmek gereklidir.

Saç dökülmesini engellemek için ne yapmalıyız? Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Aslında temel düzeyde alacağınız önlemler saç dökülmesinin önüne geçmek için yeterli olabilir. Saç köklerinin hava alması, günlük bakımının yapılması saç sağlığı açısından çok önemlidir. Bu nedenle saçınızı ve doğal olarak saçınızla beraber kafa derinizi belirli aralıklarla yıkamalısınız. Saçınızı yıkarken de dikkatli olmalısınız. Yumuşak hareketlerle, saçınıza ve derisine zarar vermeden yıkamalı, saçınızın ve derisinin daima temiz kalmasını sağlamalısınız. Burada en önemli konu saçınızı yıkamak için kullandığınız ürünün ne olduğudur.

Ayrıca Bakınız.  Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği
Saç Dökülmesi Nedenleri
Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç Dökülmesine Hangi Şampuan İyi Gelir?

Saç dökülmesindeki en önemli nedenlerden birisi de kullandığınız üründür. Tercih ettiğiniz sabun yada şampuanın saçınıza ve saç derinize zarar vermesi saç dökülmesinin başlıca nedenlerindendir. Şampuanların içerisinde bulunan ve köpürmesini sağlayan maddeler saç derisini bozar ve saç derisine zarar verir. Bu nedenle tercih ettiğiniz ürünün saçınıza ve derisine uygun olmasına dikkat etmelisin. Kişisel tecrübem; çok parfümlü ve ucuz ürünler saça ve derisine zarar veriyor. Bunun yerine kokusuz, doğal ve pH (5.5) değeriyle teninize uygun bir ürünü seçmeniz fayda sağlayacaktır. Ben zeytinyağlı doğal sabun kullanmayı tüm bilindik ürünlere tercih ediyorum. Faydasını da gördüğümü söyleyebilirim. Yine de şunu belirtmeden geçmemek lazım bu konuyla ilgili karar yine kullanıcıya bağlıdır. Size ürünü tercih ederken dikkat etmenizi önerdiğimiz bazı özellikleri tavsiye ettik. Buna rağmen bazı okuyucularımızın illa ki ürün ismi aradığını bilerek dermoeczanem.com sitesinin önerilerini sizlerle paylaşıyoruz.

Saç Dökülmesi Şampuanı
Saç Dökülmesi Şampuanı

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan – Saç Dökülme Karşıtı Şampuan

  • Vichy Dercos Energising Saç Dökülmesine Karşı Şampuan
  • Ducray Anaphase + Plus Saç Dökülmesine Karşı Şampuan
  • Babe Energising Canlandırıcı Şampuan
  • Phyto Phytocyane Saç Dökülmesine Karşı Şampuan
  • Hair 360 Intensive Saç Dökülmesine Karşı Şampuan
  • Bioxcin Forte Saç Dökülmesine Karşı Bakım Şampuanı
  • Cystiphane Biorga Saç Dökülmesine Karşı Şampuan
  • Revox Saç Dökülmesine Karşı At Kuyruğu Şampuanı
  • Zigavus Forte Ultra Clinical Saç Dökülmesine Karşı Bakım Şampuanı
  • Prozinc Plus Saç Dökülmesine Karşı Etkili Şampuan

Yukarıda ismi yazılı şampuanlar bizim tarafımızdan önerilmemekle birlikte kullanma ve satın alma tercihi siz değerli okuyucularımızdadır.

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Yöntemler Nelerdir?

Saç dökülmesi için evinizde de çok basit uygulamalar yaparak önlemler alabilirsiniz. Öncelikle kendi yöntemimden bahsedeyim; aldığım yarım litre sarı kantaron yağının içerisine 1 diş sarımsağı döverek kattım. Yaklaşık bir hafta fermente olduktan sonra bu yağı saçıma uyguladım. Her gün uyguladığım bu karışımı bir saat beklettikten sonra yıkadım. Bunun dışında;

Ayrıca Bakınız.  Glokoma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Saç Dökülmesine Karşı Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı birçoğumuz tarafından bilinen ve evlerimizde kullanılan bir ürün. Hindistan cevizi yağının bir faydası da saçın dökülmesine karşı etkisi. Saçınızın uzunluğuna göre 1 ya da 2 kaşık hindistan cevizi yağını eritip, saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saat (30 dakika) bekledikten sonra yıkayın. Haftada 2 kez uygulamanız gerekmektedir.

Saç Dökülmesine Karşı Zeytinyağı ve Yumurta Kürü

Haftada 1 kez, 1 yumurta beyazı ve 1,5 kaşık zeytinyağı ile kürünü hazırla. Özellikle saç kökleri olmak üzere tüm saça sür ve 15 dakika sonra ılık su ile yıka. Hem güçlenecek hem de parlamaya başlayacaktır.

Saç Dökülmesine Karşı Soğan

1 adet büyük soğan ile 1 yemek kaşığı zeytinyağını blenderdan geçir ve elde ettiğin o kokulu karışımı 30 dakika boyunca masaj yaparak dökülen saç bölgesine sür. Etkisini görmek için haftada 2-3 kez uygulanması gerekiyor.

Saç Dökülmesine Karşı Elma Sirkesi

Sağlık, hijyen, salatalar derken şimdi de saçlara fayda sağlayan elma sirkesi evinden eksik olmasın. Sirkeyi ister sev ister sevme ama sonucu görünce sirkeden vazgeçemeyeceksin. Her duştan sonra 1 kova durulanma suyu hazırlayıp içine 2-3 yemek kaşığı sirke ekleyerek saçını bu karışım ile durula. 1 ay kullanım sonrasında değişimi sizler de gözlemleyebileceksiniz.

Son olarak saç dökülmesinin sadece bize ait bir sorun olmadığını da göstermek için BBC’nin videosunu paylaşıyorum.Cevap bırakın