Saçkıran nedir? Nasıl Tedavi edilir?

0

Kadın ya da erkek ayrımı yapmadan birçok insanda görülen bu rahatsızlık bölgedeki saçların dökülmesine neden olmaktadır. Birçok insanın …

Kadın ya da erkek ayrımı yapmadan birçok insanda görülen bu rahatsızlık bölgedeki saçların dökülmesine neden olmaktadır. Birçok insanın kabusunu oluşturan saçkıran neden olur? Nasıl tedavi edilir? Bu gibi suallerın yanıtlarını sizler için biraraya getirdik .İşte saç kıran hakkında tüm araştırılanler!

Saçkıran nedir?

Belirtileri çok fazla belli olmayan bu sinsi hastalık mantarların yol açtığu bir cilt hastalığıdır. Saç kıran adı altında olsa bile bu hastalık tırnak aralarında ve ayak parmaklarındaki mantarların enfeksiyona neden olması ile oluşan bir hastalıktır. Saç kıran 2 dişi-erkek saçkıran biçimde incelenmektedir. Dişi saçkıran erkek saçkırana oranla yayılması daha süratli ve daha güçlüdür. Saçın her bölgesine kolaylıkla ulaşabilen dişi saçkıran kalıcı olabiliyor. Erkek saçkıran ise dişiye göre daha yavaş yayılmayı sürdürüyor ve önlemini almak daha kolay olmaktadır.

Saçkıran nasıl tedavi edileceği nasıl olur?

Nasıl tedavi edileceği mümkün olan bu hastalıkta ilk aşama saçkırana neden olan enfeksiyonu yok etmektir. Sonrasında mantar ilacı gibi toz, tablet yahut krem gibi ilaçlar yardımı ile saçkıranın önüne geçilebilmektedir.

Stres ve sinirsel etkenler başlıca sebebi!

Saçkıran rahatsızlığının oluşumunda rol oynayan değişik sebepler bulunur. Bu sebepler içerisinde bağışıklık sistemi, genetik özellikler, stres ve sinirsel etkenler başlıca yer alır. Herhangi bir belirtiye bağlı kalmaksızın aniden yaşanan bir rahatsızlıktır ve oluştuğu andan bu yana doktora görünmek lüzumludir. Ailenizde saçkıran olan biri varsa bu en etkili sebeplerden biridir. Aynı zamanda streste saç kıranın oluşmasına neden olmaktadır. Bazı zaman belkide saçkıranın oluşmasının en etkili sebebi strestir. Stres, üzüntü ve moral bozukluğu gibi duygusal çöküntüler bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bağışıklık sistemi zayıflayan bir vücut, saçkıran rahatsızlığına da temel hazıramaktadır. Sınav zamanı yüksek stres halinde olan bir öğrencide yahut mühim bir iş üstünde çalışan bir kişide bu rahatsızlığın görülmesi muhtemeldir.

Ayrıca Bakınız.  Bağırsakları temizleyen tarçın kürü ibrahim saraçoğlu

Cevap bırakın