Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Saç nezlesi nedir? Belirtileri nelerdir?

Son zamanda popüler bir biçimde gündeme gelen saç nezlesi, saç derisinde devamlı kaşınma ve yanma hissi oluşturuyor. Şimdilerde aşağı yukarı tüm bayanların başına gelebilen saç nezlesi, belirtileri nelerdir? Saç nezlesi kaç gün sürer? Saç nezlesi nasıl geçer? Saç nezlesine ne iyi gelir? İşte tüm bu soruların yanıtlarını siz değerli okurlarımız için inceledik…

Toplumumuzda saç nezlesi olarak adlandırılan saç derisinde kaşıntı, yanma ve iğne batması şeklinde ağrılara neden olan bu hastalığın nedenlerinden en başta geleni saçların çok sıkı biçimde toplanarak bağlanmasıdır. Saç nezlesinin ana nedeni bilinmemektedir. En çok kabul gören hipotezler psikolojik nedenler ve beslenme noksanlıkleridir. Besin etkenleri saçı doğrudan etkiler. Özellikle demir, D ve B12 vitamini, ferritin, çinko eksikliği olanların saç nezlesine daha yatkın olduğu gözlemlenmiştir. Kadınlarda menopoz zamanında daha sık rastlanmasına rağmen menopozla alakalı olduğu hipotezini doğrulamak için ispat düzeyi çok düşüktür. Bunun yanı sıra saç boyasına alerjisi olan bireyler bu hastalıktan muzdarip olabilirler.

SAÇ NEZLESİ KAÇ GÜN SÜRER?

Eğer hastalık oldukça önemli boyuta gelirse mutlaka tedavi yöntemini uygulamak gerekir. Saç nezlesi 1 hafta sürebilir lakin 1 aydan yüksek ise bu durumda dikkatli olmak gerekir.

SAÇ NEZLESİ BELİRTİLERİ VE NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ VAR MIDIR?

Saç nezlesi olarak adlandırılan rahatsızlığın öne çıkan en belirgin donanımı, kıl köklerinde ve saç derisinde yanma ve ağrı hissi vermesidir. Fark edildiği zaman önlemi alınmadığı taktirde ileride saç diplerinde yaraya ve şiddetli saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Tıp literatüründe hastalık olarak adlandırılmayan bu rahatsızlığın maalesef belirli bir nasıl tedavi edileceği bulunmamaktadır. Bu rahatsızlığı önlemek ve nasıl tedavi edileceğini yapabilmek için ilk olarak neden olan etkenleri belirlemek ve ortadan kaldırmak gerekmektedir. Sebeplerin ortadan kaldırıldığında bile sorun devam etmektesa, daha vahim sonuçlarla karşılaşmamak için hemen doktora görünmekte yarar mevcuttur.

Ayrıca Bakınız.  Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Saç nezlesi hastalığına yakalanmamak için kesinlikle saç bakımına maksimum özenin gösterilmesi gerekir. Banyo yapıldıktan sonra saçlar havluyla kurutulmalı ve imkan içerisindeyse de 2-3 saat kadar dışarıya çıkılmamalıdır. Şayet dışarı çıkılması gerekliyse, önce havlu ile sonra da uzaktan fön makinesi ile iyice kurutulması mühimdir. Yinelemek gerekirse; bayanlar kullandıkları saç modellerinde saç derisini sıkacak ve gerecek modellerden ziyade daha rahat tarzı benimsemeli, erkekler de jöle ve biçimlendirici sprey gibi kozmetik ürünlerin kullanımı en aza indirmelidir.

SAÇ NEZLESİNDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPILIR?

Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamamalı, saç donanımınize göre tamamen doğal şampuanları tercih etmeli, saçınızı sıkı at kuyruğu biçimde bağlamaktan kaçınmalısınız. (saç çok sıkı bağlandığında, kafa derisinin nefes alması zorlaşır ve bu da saçlı deride kasılma ve saç dökülmesine neden olur.) Saçlarınızı sert biçimde kaşımaktan kaçınıp, saçlarınızı durularken de tırnaklarınızı kullanılmak yerine parmak uçlarınızla nazikçe masaj yapılmalısınız.

Banyodan sonra saçların iyice kurulanması bir hayli mühimdir. Duştan 2-3 saat sonra dışarı çıkılmamasına, özellikle soğuk ise ekstra dikkat gösterilmelidir. Dengeli beslenme ve düzenli yemek alışkanlığı mühimdir. Yumurta, balık, et ve süt gibi protein ve vitamin açısından zengin gıdalar yemeli, sert ve süratli diyetlerden kaçınılmalıdır. Böylece saçlar daha güçlü hale gelebilir.


Saç nezlesi Suna Dumankaya,

Erkeklerde saç nezlesi,

Saç nezlesi için şampuan,

Saç nezlesi saç döker mı,

Saç nezlesi Kadınlar Kulübü,

Saç nezlesi İbrahim Saraçoğlu,

Saç nezlesi tedavisi ekşi,

Saç nezlesi için maske,Cevap bırakın