Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Salda Gölü nerede? Salda Gölüne nasıl gidilir?

son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, doğası ve denizin görüntüsüyle büyüleyen Salda Gölü binlerce turist ağırlıyor. Salda ve Yeşilova mevkiinde çok fazla konaklama seçeneğiniz yok. En ideali, Burdur’da kalıp buraya araçla gelmeniz. Peki Salda Gölü nerede, orada neler yapılır ve konaklama var mıdır? İşte Salda Gölü hakkında tüm detaylar…

Yeşil ve mavinin buluştuğu aynı zamanda beyaz kumlarla buluşan denizin eşsiz denizin görüntüsü, haftanın tüm stresini alacak güzel bir hafta sonu tatili yapmak talep edenler için bugünkü rotamızda Salda Gölü var. Turistlerin gözdesi olan ve muhteşem resimler çekilebileceğiniz Salda Gölü’nün nerede olduğunu, orada neler yapılacağını ve akıllara takılan tüm suallerı yanıtlayacak bir yazı bir araya getirdik. Burdur Valiliği’nin internet sitesi üstünden yayınladığı basın açıklamasında, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığı duyuruldu. Plana göre göl kıyısına turizm faaliyetlerinden kaynaklı otel ve bungalov yapılaşma baskılarının ortadan kaldırılması maksadıyla kıyıda bu yönde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmedi. Planla beraber köy pansiyonculuğu ve kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köy yerleşimleri (Salda Köyü, Doğanbaba Köyü ve Kayadibi) içerisine yönlendirilmesi ve kırsal kalkınmanın sağlanması hedefleniyor.

Hadi gelin beraber öğrenelim…

SALDA GÖLÜ NEREDE ve NASIL GİDİLİR?

Burdur’un Yeşilova beldesinde yer alan Salda Gölü, merkeze tam 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul’dan tam 632 kilometre uzaklıkta olan Salda Gölü’ne kendi aracınızla tam 7 saat 39 dakikada gidebilirsiniz.

Türkiye’nin en derin 3. gölü olarak anılan Salda Gölü’ne gitmek ve her yeri ayrıntılı gezmek için düşük fiyatlı turları da tercih edebilirsiniz. yalnızca 90 TL’ye bilet alarak da Burdur’a gidebilir Merkez’den 20 TL’ye Yeşilova minibüslere binerek Salda Gölü’ne varabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Canımız Sokakta projesi için fikir yarışı

SALDA GÖLÜ’NDE NELER YAPILIR?

Türkiye’de en temiz ve en berrak göl sulardan birine ev sahipliği yapan ve adeta doğa harikası olan Salda Gölü’nün hemen arka kısmında yer alan ormanda özgürce kamp uygulayabilirsiniz. Beyaz kumsalı olan Salda Gölü’nün kenarlarında yer alan çamurlar, pek çok uzman tarafından araştırılarak, cilt hastalıklarına, sivilcelere ve eklem ağrılarına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Yeni evlenen çiftlerin balayı için tercih ettikleri Salda Gölü, Maldivleri aratmayacak. Turkuaz mavi suyun beyazla buluşan görüntüsünde muhteşem resimler çekilmeyi unutmayın. Kafa dinlemek için güzel bir mekan olan Salda Gölü’nde su sporları ve yamaç paraşütü de uygulayabilirsiniz.

SALDA GÖLÜ’NDE KONAKLAMA VAR MIDIR?

Salda Gölü etrafında yalnızca bir tane otel var. Gölün çevresi sit alanı kabul edildiğinden buralarda yapılaşma kesinlikle yasak. Lakin konaklamak için düşük fiyatlı bir yer arıyorsanız Yeşilova ilçe merkezindeki otellere bakabilirsiniz. Konaklama fiyat aralıkları uygun olsa da, yaz dönemi içerisinde yer bulabilmek oldukça güçtür. Merkezde yer alan otellerden biri, Görenser Otel’dir. Diğeri ise, Berliner Otel.

SALDA GÖLÜ KAMP YAPMAK ÜCRETLİ Mİ? SALDA GÖLÜ’NDE YEMEK YEME ALANI VAR MI?

Salda Gölü’nde kamp alanları ücretsizdir. Çadırınızı kurmak için uygun bir alan bulduğunuzda istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Belediye tarafından sağlanılan tuvalet ve elektrik gibi hizmetlerden yararlanmak da ücretsizdir. En kaliteli kamp alanlarından biri olarak anılan Salda Gölü’nde belediye tarafından kurulan sosyal tesis içerisinde omlet, içme suyu, kahvaltılık gibi birçok şey oldukça uygun fiyattan satışa sunuluyor.

Gölün çevresinde pideciler bulunmaktadır. Burada lezzetli bir kaşarlı ve karışık pide yiyebilirsiniz. Bunun haricinde ise, Yeşilova ilçe merkezinde birbirinden leziz kahvaltılık sunan işletmeler bulunuyor. Özellikle ilçe merkezinde tostçular bulunuyor. Burdur’a özel hazırlanan Burdur Şiş’i de deneyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Sağlık ocakları kan tahlili yapıyor mu? 2020


Cevap bırakın