Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Screaming Frog SEO Spider Tool Nedir, Ne İşe Yarar, Fiyatı 2022

Screaming Frog SEO Spider Tool Nedir, Ne İşe Yarar, Fiyatı 2022

Arama motorları artık gündelik yaşantımızın vazgeçilmez araçlarından. Her geçen gün de daha da vazgeçilmez bir rol üstlenmeye devam ediyor. Neredeyse aklımıza gelen tüm sorunların yanıtlarını arama motorları üzerinden arıyoruz. Araştırmalar Google’ın ülkemizdeki pazar payını %97 olarak gösterirken Amerika’da bu oran %84’ler düzeyinde olduğuna işaret ediyor. Arama motorları da her geçen gün sundukları hizmeti daha da geliştirmeye ve iyileştirmeye çalışıyor. Bu arayışın temel amacı kullanıcılarına en doğru sonucu sunmak ve bunun neticesinde de müşteri memnuniyeti elde etmek. Bunun doğal sonucu olarak müşteri sadakatinin sağlanması amaçlanıyor.

Arama motorlarının sahip olduğu pazarın içerisinde kendisine yer edinmeye çalışan web sitesi sahipleri, e-ticaret siteleri ve diğer tüm paydaşlar bunun için gereklilikleri yerine getirmeye çalışıyor. Bu gereklilikler nedir diye soracaksınız karşınıza çıkacak yanıt ise Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) olacaktır. Arama motoru optimizasyonu konusuna ilişkin web sitemizde çok sayıda yazı mevcut bunlara yazımızın bitiminde erişebilirsiniz. Bu yazımızda ise arama motoru optimizasyonunda kullanılan Screaming Frog SEO Spider Tool nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve fiyatı konularından bahsedeceğiz.

Ayrıca Bakınız.  Asus ROG Theta 7.1 kulaklık incelemesi
Screaming Frog SEO Spider Tool Nedir Ne İşe Yarar
Screaming Frog SEO Spider Tool Nedir Ne İşe Yarar

Screaming Frog SEO Spider Tool Nedir, Ne İşe Yarar

Screaming Frog SEO Spider, verileri ayıklayarak ve yaygın SEO sorunları için denetleme yaparak yerinde SEO’yu geliştirmenize yardımcı olan bir web sitesi tarayıcısıdır. 500 URL’yi ücretsiz olarak indirin ve tarayın veya sınırı kaldırmak ve gelişmiş özelliklere erişmek için bir lisans satın alın.

Kırık Bağlantıları Bul

Bir web sitesini anında tarayın ve bozuk bağlantıları (404’ler) ve sunucu hatalarını bulun. Düzeltmek veya bir geliştiriciye göndermek için hataları ve kaynak URL’leri toplu olarak dışa aktarın.

Denetim Yönlendirmeleri

Geçici ve kalıcı yönlendirmeler bulun, yönlendirme zincirlerini ve döngüleri tanımlayın veya bir site geçişinde denetlenecek URL’lerin bir listesini yükleyin.

Sayfa Başlıklarını ve Meta Verilerini Analiz Edin

Bir tarama sırasında sayfa başlıklarını ve meta açıklamaları analiz edin ve çok uzun, kısa, eksik veya sitenizde yinelenenleri belirleyin.

Yinelenen İçeriği Keşfedin

Bir md5 algoritmik kontrolü ile tam olarak yinelenen URL’leri, sayfa başlıkları, açıklamalar veya başlıklar gibi kısmen yinelenen öğeleri keşfedin ve düşük içerikli sayfaları bulun.

XPath ile Verileri Çıkarın

CSS Yolu, XPath veya normal ifade kullanarak bir web sayfasının HTML’sinden herhangi bir veri toplayın. Bu, sosyal meta etiketleri, ek başlıkları, fiyatları, SKU’ları veya daha fazlasını içerebilir!

Robotları ve Yönergeleri İnceleyin

robots.txt, meta robots veya “noindex” veya “nofollow” gibi X-Robots-Tag yönergeleri tarafından engellenen URL’lerin yanı sıra kurallı ve rel=”next” ve rel=”prev” öğelerini görüntüleyin.

XML Site Haritaları Oluşturun

Dahil edilecek, son değiştirilecek, öncelik ve değişiklik sıklığı için URL’ler üzerinde gelişmiş yapılandırma ile hızlı bir şekilde XML Site Haritaları ve Resim XML Site Haritaları oluşturun.

GA, GSC ve PSI ile entegre edin

Google Analytics, Search Console ve PageSpeed ​​Insights API’lerine bağlanın ve daha fazla bilgi için bir taramada tüm URL’ler için kullanıcı ve performans verilerini alın.

Ayrıca Bakınız.  En Güzel ve Güncel PUBG Nickleri Nasıl Yazılır Nelerdir 2022

JavaScript Web Sitelerini Tarama

Angular, React ve Vue.js gibi dinamik, JavaScript açısından zengin web sitelerini ve çerçeveleri taramak için entegre Chromium WRS’yi kullanarak web sayfaları oluşturun.

Site Mimarisini Görselleştirin

Etkileşimli gezinme ve dizin zorla yönlendirmeli diyagramları ve ağaç grafiği site görselleştirmelerini kullanarak dahili bağlantı ve URL yapısını değerlendirin.

Denetimleri Planla

Taramaları belirli aralıklarla çalışacak şekilde planlayın ve tarama verilerini Google E-Tablolar dahil olmak üzere herhangi bir konuma otomatik olarak aktarın. Veya tamamen komut satırı üzerinden otomatikleştirin.

Taramaları ve Hazırlamayı Karşılaştırın

SEO sorunlarının ve fırsatlarının ilerlemesini izleyin ve taramalar arasında nelerin değiştiğini görün. Gelişmiş URL Eşleme kullanarak hazırlamayı üretim ortamlarıyla karşılaştırın.

Screaming Frog SEO Spider Tool Fiyatı

Screaming Frog SEO Spider Tool 2022 fiyatı tek lisans için yıllık 149 pound olarak görünüyor. Ülkemizdeke döviz kurundaki değişkenlikleri düşündüğümüzde ne yazık ki her geçen bu fiyatın Türk Lirası karşısındaki ederi daha da artıyor. Screaming Frog SEO Spider Tool için firma kullanıcılarına indirim olanağı da sunuyor. Bundan yararlanmak için gerekli olan çok sayıda lisans satın almak. Buna göre;

  • 1-4 lisans fiyatı 149 pound
  • 5-9 lisans fiyatı 139 pound
  • 10-19 lisans fiyatı 129 pound
  • 20 lisans üzerinde ise fiyat 119 pound

Güncel Screaming Frog SEO Spider Tool fiyatlarına ise ürünün web sitesi üzerinden https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/pricing/ erişebilirsiniz.

Screaming Frog SEO Spider Tool lisans almanın dışında bazı web siteleri üzerinden ortak lisans kullanımına da sahip olabiliyorsunuz. Bu şu demek firma satın almış olduğu lisansı çok sayıda kullanıcıya kiralayarak kullanıma sunuyor. Böylelikle belki ürünü kullanma fiyatı lisans ücretinin çok çok daha altında bir fiyata düşebiliyor.Cevap bırakın