Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Şekerlenmeyen Baklava Şerbeti – Malzemeleri – Yapılışı

Şekerlenmeyen Baklava Şerbeti

Her bayram karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri de baklava şerbetimizin şekerlenmesidir. 1 yada 2 gün içerisinde tüketilmeyen şerbetli tatlılar maalesef ki şekerlenmeye başlarlar. Sizlere tavsiye edeceğim bu tarifi mutlaka deneyin. Tatlınızın şerbeti ilk gün nasılsa o halini koruyacaktır. İki tarifi veriyorum sizlere birisi yazılı bir diğeri videolu olarak ikisini de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
40 cm.’lik yuvarlak bir tepsi baklava için,

Şekerlenmeyen Baklava Şerbeti
Şekerlenmeyen Baklava Şerbeti

Şekerlenmeyen Baklava Şerbeti Malzemeleri

 • 3 su bardağı şeker
 • 3 su bardağı su
 • 1 iri dilim limon
 • Bir çay kaşığının üçte biri tuz

Şekerlenmeyen Baklava Şerbetinin yapılışı

 • Şeker, su, tuz ve limonu tencereye koyup, ocağın altını açın. Şeker eriyene kadar karıştırın. Tecrübelerime dayanarak söyleyeyim; bu ilk karıştırmayı yapmazsanız şerbet daha çabuk şekerleniyor. Tuz da şekerlenmeyi önlemek için etkili bir yöntem.
 • İçine limonu kabuklu atmayacaksanız, çeyrek limon suyunu şerbeti ocaktan almadan 10 dakika evvel ekleyin. Ocaktan almadan hemen önce eklerseniz, şerbet şekerlenir.
 • Şerbet tamamen kaynamaya başladıktan sonra, altını kısıp tam 30 dakika kaynatmaya devam edin. Kıvamına gelmiş bir şerbetin, kaynarken çıkardığı ses ilk kaynamaya başladığı zamankinden farklıdır. Baştakine göre baloncuklarda irileşmiştir.
 • Şerbetin kıvamı oldukça koyu olmalıdır ki, tatlı şerbeti hemen içine çekip, hamurlaşmasın.
 • Eğer kat kat açılmış, gevrek bir tatlıysa şerbeti ılıyana kadar bekletip sonra tatlıya dökün. Yok tatlınız biraz kalınca ve sertse şerbeti ocaktan alır almaz dökün ve üstünü kapatın ki sert kalmasın. Ben yaptığım baklavaya şerbeti ocaktan aldıktan 15 dakika sonra verdim. Çünkü çok gevrek bir baklava idi.
 • Şerbeti bekletme süreside oda sıcaklığına bağlı olarak değişir. Soğuk bir mutfaktaki 15 dakikayla, sıcak bir mutfaktaki 15 dakika şerbette aynı etkiyi bırakmaz. Burası sıcak bir yer olduğu için benim şerbeti 15 dakika bekletmem yeterli geldi. Soğuk bir mutfakta 10 dakika bekletmek yeterli olur sanırım.
 • Kısacası soğuk tatlıya ılık şerbet dökülecek.
Ayrıca Bakınız.  Karpatka tatlısı tarifi

NOT: Baklava şerbeti unuttunuz ve koyu olduysa içine biraz daha su ekleyip kaynatabilirsiniz.
Baklavanız şekerlendiyse, sıcak su dolu bir kabın içine baklava tepsinizi yerleştirip bekleyebilirsiniz. Dikkat edin içine su kaçmasın.
Kaynak : cahidesultan.net

Size bir de şekerlenmeyen baklava şerbetinin nasıl yapılacağını gösteren video paylaşıyorum.

Şekerlenmeyen Baklava Şerbeti Videosu4 Yorumlar
 1. […] Şekerlenmeyen Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır? […]

 2. […] noktada sitemizde bulunan Şekerlenmeyen Şerbet Tarifine de göz atmanızı […]

 3. […] sizlere web sitemizde bulunan şekerlenmeyen şerbet tarifini de paylaşmak […]

 4. […] sizlere web sitemizde bulunan şekerlenmeyen şerbet tarifini de paylaşmak […]

Cevap bırakın