Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

SEO ve SMO Aralarındaki Fark Nedir, Hangisini Tercih Etmelisiniz

SEO ve SMO Aralarındaki Fark Nedir, Hangisini Tercih Etmelisiniz

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO) son dönemde web sitelerinizin görünürlüğünü artırmak için önemini artıran iki yöntem. Genellikle SEO’nun SMO’yu içerdiği düşünülse de geçtiğimiz ay yapılan Google Güncellemesi Hummingbird Google çok net olarak Sosyal Medya Optimizasyonunun da artık Arama Motoru Optimizasyonu kadar önemli bir yerde olduğunu ifade etmiş oldu. Bu yazımızda da birçok kişi için ikisinden biri olacaksa hangisi olmalı sorusunun yanıtından ziyade ikisinin de olmazsa olmaz olarak bir bütün halinde gerekli olduğundan bahsedeceğiz. Hepinize iyi okumalar.

Çevrimiçi pazarlama, tamamen öngörme ve hedeflemeyle ilgilidir. Neredeyse çoğu zaman, insanlar işletmenizi 3 yoldan biriyle çevrimiçi olarak keşfeder:

  • Firmanıza arama motoru sonuçlarından ulaşır,
  • Ziyaret ettikleri başka bir kişi veya web sitesi tarafından belirtilmiş veya önerilmişsinizdir
  • Firmanızı önceden tanırlar ve size ulaşmak için ararlar
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization – SEO), arama motoru sıralamalarınızı iyileştirerek, web sitenize ilk yoldan daha fazla insanı taşımaya odaklanan bir yöntemler dizisidir. Sosyal medya optimizasyonu (Social Media Optimization – SMO), SEO’nun 1 parçası olabilir – ancak aynı zamanda insanların sizi çevrimiçi olarak keşfettiği 3 yolun tümünden de ayrılır. Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (Search Engine Resault Page – SERP) üst sıralarda yer almasını sağlamak için çeşitli farklı stratejiler kullanır. Bu stratejiler şunlardan oluşur:

Ayrıca Bakınız.  Web Sitenizi SEO İçin Optimize Etmenin 7 Kolay Yolu - 2021

Anahtar Kelime Planlama

Anahtar Kelime Planlama, web sitesinin her sayfasında hedeflenecek belirli bir anahtar kelimeyi seçme prosedürüdür. Anlaşılır bir anahtar kelime stratejisi, aynı arama ifadeleri için birbirini zorlamayan sayfalara atıfta bulunduğundan, bu SEO için önemlidir. Her sayfanın belirli bir zemini olacaktır.

İyi Kalitede Düzenlenmiş İçerik

Web sitesindeki her sayfanın, google’da üst sıralarda yer almak amacıyla belirli anahtar kelimeleri hedefleyen bireysel, optimize edilmiş bir içeriğin olması gerekir. İçeriğin iyi yazılmış ve bilinmesi kolay olması gerekir.

Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir (SMO)
Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir (SMO)

Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir (SMO)?

Sosyal Medya Optimizasyonu son dönemde birçok firmanın ilgi duyduğu ve her geçen günde önemi artan bir alan. Sosyal Medya Optimizasyonu, yalnızca Facebook ve Twitter değil, aynı zamanda bloglar, forumlar ve işinizin belirtildiği veya sosyal olarak bağlı olduğu herhangi bir yerde toplu topluluklar aracılığıyla şirketinizin varlığını ve çevrimiçi görünümünü iyileştirme ile ilgilidir. SMO ile çalışmak, markanızı oluşturmanıza ve görünürlüğü artırmanıza, ayrıca olası satışlar oluşturmanıza ve satışları artırmanıza yardımcı olabilir. Sosyal ağlarınızı optimize etmek, işinizle hem samimiyet hem de inanç oluşturur çünkü tüketiciler sizi yalnızca belirtildiğini değil, başkaları tarafından önerildiğini de görecektir.

Sosyal Medya Optimizasyonu SMO Ne Değildir?

Sosyal Medya Optimizasyonu SMO’nuzu artırmak için görüntülüyorsanız, web sitenize sosyal medya üzerinden dağılmış çok sayıda bağlantıya sahip olmanın optimizasyon olmadığını akılda tutmak çok önemlidir. Her Facebook alan sayfasına, Google+ Topluluğuna ve bir LinkedIn grubuna yalnızca içeriğinize bağlantı vermek için eklemek, hem SMO hem de SEO açısından gerçekten etkisizdir. Sosyal paylaşımlar bir başkasından geldiğinde çok daha fazla ağırlık taşır. Ayrıca, katılım ve katılım olmaksızın kapsamlı bağlantı yayma, sosyal medyanızda sizi arkadaşsız bırakacak ve birbiri ardına gücünüzü azaltacaktır. Sosyal medya ajansı aracılığıyla Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarındaki varlığınızı iyileştirebilirsiniz. Küçük işletmeniz için SMO’yu artırmak amacıyla, sosyal kitleler amacıyla etkileşim kurmayı, iletişime adamayı ve alanınız için güvenilir içerikten bireysel paylaşımlarınızı yayınlamayı hedeflemelisiniz.

Ayrıca Bakınız.  Xiaomi Mi Band 3 Akıllı Bileklik özellikleri

Google Hummingbird: Neden SMO’ya ihtiyacınız var?

Geçen ay ya da öylesine, Google sessizce arama algoritmasının hayati bir yenilemesini başlattı. Hızı ve doğruluğu nedeniyle Hummingbird olarak adlandırılan yeni algoritma, Google’ın arama ifadelerini açıkladığı yolu değiştirir ve arama sıralamalarını yönlendiren bazı bileşenlerin ağırlığını değiştirir. Sosyal paylaşımlar şimdi sıralamaları tahmin etmede daha önemlidir ve gelecekte daha da fazlasını ayırmaya uygundurlar. Hummingbird algoritması, uygun, güvenilir ve paylaşılabilir kaliteli içeriğe daha fazla değer verir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO) nedir? https://tr.wikipedia.org/wiki/Arama_motoru_optimizasyonu

 1 yorum
  1. […] SEO ve SMO Aralarındaki Fark Nedir, Hangisini Tercih Etmelisiniz […]

Cevap bırakın