Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Serebral Palsi Nedir? Serebral Palsi Tedavisi

Serebral Palsi Nedir? Serebral Palsi Tedavisi
Serebral Palsi hastalığı, ( Cerebral Palsy ) Kas ve duruş hareketlerini oldukça kötü etkileyen Serebral palsi (SP) beyin felci olarak biliniyor. Görme, işitme ve duyumu oranını düşüren hastalık çocukluk döneminde görülmektedir. Milyonlarca insanda görülebilecek bu hastalık doğum sırasında ya da daha sonra bir araya geliyor. Serebral Palsi belirtileri arasında titreme ve istemsiz hareketler baş gösteriyor. Erken (prematüre) doğum, Gebe annede tansiyonun yükselmesi yahut düşmesi, kan grubu uyuşmazlığı hastalığı tetikleyen nedenler arasında sıralanıyor. Peki Serebral Palsi nedir? Serebral Palsi belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı?
Serebral Palsi nedir? Sorusu etraftaki insanlar tarafından sıkça araştırılıyor. Fiziksel engellilik durumu olarak anılan hastalık yeni doğan bebeklerde sıkça görülür. Vücudun hareket sistemini etkileyen ve bilinçsiz oluşan rahatsızlığın belirtileri arasında Yavaş, yazma hareketleri, kollara yüklenme, tek başına oturmak yahut sürünmek gibi motor becerilerin gelişmesinde gecikmeler yer alabiliyor. Peki Serebral Palsi nedir? Serebral Palsi belirtileri nelerdir? Kimlerde sık görülür?
SEREBRAL PALSİ NEDİR?
Serebral palsi ya da diğer ismiyle beyin felci kasların tonusunu, hareketini ve motor becerileri etkileyen bir problemdir. Vücudun koordineli ve amaçlı bir biçimde hareket etme kabiliyetini önüne engel olur. Solunum, mesane ve bağırsak kontrolü, yeme ve konuşma gibi motor becerileri ve kasları içeren diğer vücut fonksiyonlarını da etkileyebilir.
Hafif serebral palsi, Çoğu durumda, görme, işitme ve dokunma duyusunda da sorunlar vardır. Serebral palsi bir hastalık değildir. Aksine, kas hareketlerini kontrol eden beyin zararının yol açtığu bir grup belirtidir.

SEREBRAL PALSİ ÇEŞİTLERİ VE TİPLERİ
Cerebral Palsy’nin 4 alt tipi vardır. …
Spastik: Motor kortekste oluşan zedelenme sonucu ortaya çıkmaktadır. …
Hemipleji (Tek Taraflı) …
Kuadripleji (Dört Taraflı) …
Dipleji (İki Taraflı) …
Ataksik: Beyincik zedelenmesi nedeniyle Cerebral Palsy’li kişinin dengesini etkilenmektedir.

SEREBRAL PALSİ SEBEPLERİ NELERDİR?
Annedeki enfeksiyonların bebeğin beyin dokusuna ulaşması, bebek anne rahminde iken gelişen damar tıkanmaları ve beyin kanamaları, serebral palsinin hamilelikteki sebeplerinden bazılarıdır. Serebral palsinin Türkiye’de en sık görülen nedeni ise doğum sırasında ‘bebeğin yeterli oksijen alamaması’dır. Mor doğmuş ya da doğum sırasında kordon dolanmış bebekler ile doğar doğmaz ağlayamayan bebeklerin beyin dokularına yeterince oksijen gitmediğinden beyinde hasar biraraya geliyor. Doğum sonrası yenidoğan dönemindeki sıkıntılar ise menenjit başta olmak üzere, sıklıkla bebeğin geçirdiği enfeksiyonlardır.
SEREBRAL PALSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Zedelenmenin beynin hangi bölgesinde, ne kadar yaygın olduğuna bağlı olarak serebral palsi belirtileri değişiklik gösterilir. Bunun yanı sıra, her hastada da aynı biçimde belirti vermez. En sık karşılaşılan serebral palsi belirtileri şöyledir:
Nöbet, zihinsel yetersizlik ve körlük gibi nörolojik problemler
Yuvarlanma, tek başına oturma yahut sürünme gibi motor beceri gelişiminde gecikmeler
Konuşma gelişiminde gecikmeler ve konuşma zorluğu
Kaslarda spastisite adı verilen sertlik ve abartılı refleksler
Vücudun bir tarafını tercih etme, misal verilecek olursa nesneleri hep aynı elle tutma
Ataksi olarak adlandıran kas koordinasyonu zayıflığı
Titreme ve istemsiz hareketler
Kas tonusunda aşırı sertlik ya da gevşeklik gibi değişiklikler
SEREBRAL PALSİ NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ NASIL YAPILIR?
Serebral palsi nasıl tedavi edileceği kesin olarak mümkün değildir. Zira, oluşmuş beyin hasarı geriye döndürülemez; lakin etkileri en aza çekilebilir. Hastalığın teşhisi genel olarak 6-12 aylıkken konur. Nörolojik gelişimin tamamlanmasından sonra beklenilen baş tutma, yürüme gibi hareketlerin olmayışı serebral palsiyi düşündürmelidir. Teşhis muayene ile konmaktadır. Tedavi, klinik tablonun ilerlemesini durdurmaya yöneliktir.
Tedaviler cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak 2 gruba ayrılır. Cerrahi olmayan tedaviler; fizik nasıl tedavi edileceği, breys ve ortez kullanımı ve spastisite için uygulanan madikal tedavileri içerir. Serebral palside cerrahi tedaviler 4-5 yaşlarından sonra yapılmaktadır. Bu yöntemler aracılığıyla serebral palsi’li çocuk yetenek ve becerilerini geliştirebilir, yaşama katılabilir ve yaşam kalitesini büyük ölçüde arttırabilir.

Hafif serebral palsi nedir

Ayrıca Bakınız.  İltihaplı Romatizmanın Doğal Tedavisi

Serebral palsi Çeşitleri

Serebral palsi tedavisi

Serebral palsi belirtileri

Serebral palsi nedenleri

Serebral palsi nedir

Hemiparetik serebral palsi nedir

Serebral Palsi hastaları ne kadar yaşar

Hafif serebral palsi nedir

Yenidoğanda serebral palsi belirtileri

İnfantil serebral palsi nedir

Serebral palsi nedenleri

Serebral Palsi hastaları ne kadar yaşar

Serebral palsi ne demek

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ