Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Serebral Palsi’li çocuklar kamera karşısında

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye (TSÇV) ve Allergan Aesthetics Türkiye ortaklığınde fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un desteğiyle 6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü’nde “Benim Güzel Yarınlarım Var” projesi hayata geçirildi. Proje içerisinde açılan dijital sergi ile CP’li çocukların hayatlarında erken müdahelenin önemine dikkat çekildi.

Hayalleri de kalpleri kadar büyük… Hiçbir şey hayallerinin gerçekleşmesine engel değil çünkü onların güzel yarınları, umutları, heyecanları var…

Fotoğraf, soldan sağa: Tuğra Kayfeci, Ecrin Yılmaz, Sude Mercan.
Fotoğraf alt: Ali Yiğit Yılmaz

Bebeklerde doğum evvelsi, sırası yahut daha sonra gelişimini tamamlamamış beynin hasar alması sonucu oluşan fiziksel engellilik hali olan Cerebral Palsy hastalığına dikkat çekmek için 6 Ekim Dünya Celebral Palsy Günü’nde Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye ve Allergan Aesthetics Türkiye bir araya geldi. Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Turgut’un katılımıyla Cerebral Palsy’li çocukların umutları ve yaşam mücadeleleri hakkında farkındalık yaratmak için “Benim Güzel Yarınlarım Var” isimli dijital fotoğraf sergisi Sakıp Sabancı Müzesi sanat danışmanlığında hayata geçirildi.

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un Sakıp Sabancı Müzesi’nin desteğiyle gerçekleştirdiği çekimler daha sonra miniklerin fotoğraf karelerine yansıyan hikâyelerine Vakfın web sitesi

Kiminin en büyük hayali aşçı, hakem, şarkıcı, tarihçi olmak, kiminin de doktor, ressam, prenses, sanatçı olmak. 6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü’nde bir araya gelen 11 Cerebral Palsy’li çocuk hem geleceğe yönelik hayallerini anlattı, hem de hikâyeleriyle umut verdi. Proje içerisinde fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut 11 çocuğun hayallerini simgeleyen nesnelerle, hikâyelerini fotoğrafladı. Fotoğraf çekimlerine ev sahipliği yapan Sakıp Sabancı Müzesi, dijital serginin sanat danışmalığını da yürüterek projeye destek verdi.

AbbVie Türkiye Genel Müdürü Dr. Mete Hüsemoğlu, “AbbVie ailesine 8 Mayıs’ta katılan Allergan’ın Cerebral Palsy gibi engellilik durumlarında erken tanı ve rehabilitasyonun öneminden yola çıkarak, bu sıkça rastlanan toplumsal soruna fayda sağlayabilme maksadıyla üç yıldır Cerebral Palsy Türkiye (TSÇV) ile beraber yürüttüğü Kutup Yıldızları sosyal sorumluluk projesine destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Ayrıca Bakınız.  Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu KAMANUBYO YBS 2022 SEO Dersi

Kutup Yıldızı, 0-36 ay arasındaki riskli bebek grubuna alınan çocukların Cerebral Palsy ya da diğer gelişimsel bozukluklarının erken zamanda tespit edilmesi, yaşam boyu ihtiyaç duydukları özel eğitim ve rehabilitasyon desteklerine kavuşabilmeleri ve hepsinden mühimsi bu çocukların sosyal hayata karışabilmelerini destekleyen çok değerli bir sosyal sorumluluk projesi.

Cerebral Palsy’li çocukların da diğer tüm çocuklar gibi, doğru desteklerle sosyal hayatta yer almalarını ve tüm hayallerine kavuşmalarını diliyoruz.” dedi.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye Genel Direktörü Nigar Evgin “Vakfımızda erken müdahaleye yönelik çalışmalar 2010 senesinden beri devam etmekte. Erken müdahalede amacımız 0-3 yaş arasındaki gelişimsel gerilik yönünden risk altında olan bebekler ve gelişimsel destek ihtiyacı olan bebek ve ufak çocuklara, temel ve yeni beceriler kazandırmak ve bu zamanda ailelerini de destekleyerek iyi olma hallerine katkıda bulunmaktır.

Allergan Aesthetics ile 3 yıldır yürüttüğümüz sosyal sorumluluk projesi aracılığıyla aileleri maddi zorluk içinde olan, Cerebral Palsy olma riski taşıyan bebeklere destek verebildik.

Maddi durumu yetersiz, risk altındaki bebekleri ve aileleri fizyoterapist, çocuk gelişimcisi, nörolog ve psikologtan oluşan bir ekip interdisipliner yaklaşım ile aile temelli erken müdahale programı içerisinde yıl süresince takip etti.”

Çektiği resimlerla serginin taşıyıcısı olan Mehmet Turgut;“Böyle manalı bir projede yer almak benim için çok değerli.

Cerebral Palsy’li çocuklarımızla bir günü geçirmek onların gülüşlerini yakalamak, hayallerini fotoğraflamak çok değerli bir deneyimdi.

Önüne engel olurimizi hissetmediğimiz çok güzel bir çekim geçirdik. Erken tanı ve rehabilitasyonla bu çocuklarımızı topluma kazandırabileceğimizi gösteren, mühim bir projeye imza attık” dedi.

Projeye Doğa Rutkay Kamal da destek verdi

Başarılı oyuncu Doğa Rutkay Kamal sosyal paylaşım sitesi hesabından yaptığı canlı yayın ile serginin duyurulmasına destek verdi.

Ayrıca Bakınız.  Öğrenci EDU e-posta Adresiyle Neler Yapabilirsiniz 2022-2023

Canlı yayınında Mehmet Turgut’u ve Nigar Evgin’i konuk olarak ağırlayan Rutkay projenin taşıdığı anlamı vurgulayarak, “Günümüzde pek çok çocuğun gerek maddi imkânsızlıklar gerek dışlanma sebebiyle hayata katılamadığını düşündükçe ne kadar önemli ve değerli bir işin içinde olduğumu düşünüyorum.

Her şeyden evvel bir anne olarak bu projeye kayıtsız kalamadım çünkü bir hayat bile değiştirmek, hayaline kavuşmasını sağlamak, çocuklarımızı topluma kazandırmak son derece önemli ve değerli. Güzellikler paylaştıkça çoğalır, daha çok sayıda çocuğumuza destek olabilmemiz için bu tür gönüllülük çalışmalarının daha da artmasını diliyorum” dedi.

Allergan Aesthetics hakkında:
Bir AbbVie firması olan Allergan Aesthetics, dünyanın en geniş global tedavi, tıbbi cihaz ve estetik ürün portföyüne sahip, alanında öncü ürünlerle markalar geliştiren, dünyanın en büyük ve en yüksek donanımlı medikal estetik şirketlerinden biridir.

Cerebral Palsy Türkiye Hakkında:

Cerebral Palsy Türkiye – Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV), Türkiye’de Cerebral Palsy (Serebral Palsi) hakkında geniş hizmet yelpazesine sahip ilk ve tek kuruluştur. Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinlerine teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlayarak, iş sahibi olmaları ve hayata kazandırılmaları için lüzumlu faaliyet ve gayretlerde bulunup, Cerebral Palsy’li çocuklar ve ailelerinin kendi gereksinimlerini karşılayabilen, sosyal hayatta daha fazla yer edinebilen bireyler olmaları için gayret etmektir. İstanbul’un Ataşehir beldesinde 35 bin 569 metrekare alan üstünde; Metin Sabancı Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Aile Danışma Merkezi yer alan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı; kurulduğu günden bugüne 30 bine yakın çocuk ve ailesine hizmet verdi ve destek oldu.

Cerebral Palsy Hakkında:
Cerebral Palsy (CP), bebeklerde doğum evvelsi, sırası yahut daha sonra gelişimini tamamlamamış beynin hasar alması sonucu oluşan fiziksel engellilik halidir. Bebeğin hareket gelişiminde yavaşlık, reflekslerde, kas kontrolünde zayıflık1,beslenme ile yutma zorluğu1 bu hastalığın en mühim belirtileri arasında yer almakta ve dünya çapında 17 milyon kişi Cerebral Palsy’den etkilenmektedir2. Ülkemizde ise her 1.000 çocuktan 4,4’ü Cerebral Palsy tanısı almaktadır. Cerebral Palsy’li bireylerin bir kısmı konuşma, bir kısmı yürüme, bir kısmı görme bozukluğu yaşamakta, beynin etkilenen bölgesine bağlı olarak çoklu engel durumu ile karşılaşmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Ölmeden Önce Mutlaka Okunması Gereken Felsefe Kitabı Önerileri 2022


Cevap bırakın