Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Sert Su Nedir Nasıl Yumuşatılır En İyi ve Etkili 4 Yöntem

Sert Su Nedir Nasıl Yumuşatılır En İyi ve Etkili 4 Yöntem

Su yaşamın ana kaynağı. Tüm canlılar su olmaksızın yaşayamaz. Hava kadar kıymetli olan su her geçen dünyamızda daha da azalıyor ve bu gidişle önlem alınmazsa da çok yakın bir tarihte de bizleri su kıtlığı, ardından da ne yazık ki su savaşları bekliyor. Bu yazımızda ise evlerimizde kullandığımız suyun sertliği üzerine biraz konuşacağız ve sert su nedir biraz üzerinde konuşup sonrasında sert su nasıl yumuşatılır, bunun için en iyi ve etkili 4 yöntemi birlikte değerlendireceğiz. Hepinize iyi okumalar.

Su kaliteniz için endişeleniyor musunuz?

Türkiye’de yaşıyorsanız şayet bizim gibi dünyanın en güvenli su kaynaklarından birine sahip olduğumuz için şanslıyız. Öncelikle sert su nedir ve sert su ile yumuşak su arasındaki fark nedir? gelin birlikte bakalım

Sert su ile yumuşak su arasındaki fark nedir
Sert su ile yumuşak su arasındaki fark nedir

Sert su ile yumuşak su arasındaki fark nedir?

Sert su yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum içerir. Bunlar suda doğal olarak bulunur, ancak suda ne kadar fazla mineral varsa, su da bir o kadar serttir diyebiliriz.

Yumuşak su sert minerallerden arındırılmıştır. Bedeninize ve evinize karşı daha naziktir. Evinizde sıklıkla kullandığınız çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi cihazlarla borularınızda ve cihazlarınızda kireç oluşumunu ortadan kaldırır.

Evinizde sert su belirtileri varsa ki bunlar gözle görülür kireç kalıntıları, ev eşyalarınızda meydana gelen arızalar vb olabilir. Evinizde sert suya bağlı sorun yaşamamak için sert su arıtmayı düşünmek istersiniz. Sert suyu yumuşatmanın 4 etkili yöntemini açıklarken okumaya devam edin.

Ayrıca Bakınız.  Evde Petek temizliği nasıl yapılır?

Ters Osmoz

Evinizdeki sudaki tüm yabancı maddeleri filtrelemek için ters ozmoz, suyu basınç altında bir dizi filtreden geçirir. Filtreler son derece incedir ve sertliğe neden olan kalsiyum, magnezyum, tüm kimyasallar ve organik çözünmüş katıları giderir.

Su, damıtılmış suya benzer su elde etmek için birkaç kez filtrelenir.

İyon Değişimi

İyon değişimi, evlerde yaygın olarak kullanılan su yumuşatıcı türüdür. Tuz kullanırlar ve sertliğe neden olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını sodyum veya potasyum iyonları ile değiştirerek giderirler. Bu iyonlar, iyon değişim tankındaki reçine boncuklarını kaplar.

Su yumuşatıcı iyonların değiştirilmesi için sistemi haftada bir kez yenileyin. Başka sorunlara neden olacak fazla klor olmadığından emin olmak için bunu düzenli olarak yapmak önemlidir.

Tuzsuz Su Şartlandırma

Tuzsuz su şartlandırma yöntemi, suyu yumuşatmak için daha yeni bir yöntemdir. Mikrokozmik seramik boncuklar, kalsiyum ve magnezyum iyonlarını nano kristallere bağlar. Bu az bakım gerektiren, verimli su yumuşatma yöntemi, kümeler minimum boyuta ulaştığında iyonları tekrar suya bırakır. Stabil ve çözünmez oldukları için herhangi bir yüzeye yapışmazlar ve kireç oluşturmazlar.

Kristalizasyon

Kristalizasyon su yumuşatma yöntemi, artık borularınıza, cam eşyalarınıza, duş başlıklarına ve lavabolara yapışmamaları için kalsiyum ve magnezyumun yapısını değiştirmek için kristalizasyon kullanır.

Kireç oluşumunu ortadan kaldıran bir su yumuşatıcı istiyorsunuz. Bunu, evinizdeki borulardan akmadan önce kalsiyum ve magnezyum iyonlarının bir ortam yatağı ile etkileşime girmesini sağlayarak yapar.

Artık Sert Suyu Nasıl Yumuşatacağınızı Biliyorsunuz

Artık sert suyu nasıl yumuşatacağınız konusunda bazı fikirleriniz olduğuna göre, bir yöntem seçmeden önce önce suyunuzun sertliğini ve nihai hedefinizi göz önünde bulundurmayı unutmayın.

9 Dakikada Su Arıtımı

Okuma Önerileri

Ayrıca Bakınız.  Genel anestezi nedir? Nasıl yapılır?

 Cevap bırakın