Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir Fiyatları Kapsamı İptali Şartları – 2021

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir Fiyatları Kapsamı İptali Şartları – 2021

Seyahat sağlık sigortası yaz ayının gelmesi ile birlikte tatile çıkacak birçok kişinin gündemine girdi. Özellikle koronavirüs salgınının halen tüm dünyada ve Türkiye’de etkisinin sürüyor olması, ekonomik kriz ve belirsizlikler seyahat sağlık sigortasının gerekliliğini biraz daha gösterdi. Belirsizlikler karşısında kendisini ekonomik olarak güvence altına almak isteyen kişiler tatil sigortası yaptırmak istiyorlar. Böylelikle oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumda herhangi bir ekonomik kayıp yaşamaksızın

Seyahat Sigortası Nedir
Seyahat Sigortası Nedir

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahat sağlık sigortası yaptırmaktaki amaç tatiliniz süresince karşılaşacağınız olumsuzluklar karşısında kendinizi ekonomik olarak güvence altına almaktır. Seyahat sigortası sizi seyahat esnasında ortaya çıkabilecek acil durumlar (kaza, hastalık, bagaj kaybı, bagaj gecikmesi vb.) karşısında korur. Yurtiçinde seyahat sigortası zorunlu olmamakla birlikte yurt dışı seyahatlerde seyahat sigortasını yaptırmak zorunludur.

Seyahat Sağlık Sigortası Şartları Nelerdir?

Seyahat sağlık sigortası ve diğer tüm sigortalar neredeyse uzmanlık gerektiren bir kullanıcı deneyimi gerektiriyor. Uzun metinlerin olduğu sözleşmelerin önünüze konduğu çoğu zaman sigorta danışmanının bilgilendirme sınırlığında bilgi sahibi olduğunuz bu dokümanları okumanız oluşacak olumsuz durumlar karşısında daha büyük kırgınlıklar yaşamamanız açısından önemli. Seyahat sigortası seyahat öncesinde bulunan rahatsızlıklarınızı kapsamaz. Ancak seyahat esnasında oluşacak herhangi bir hastalık ve kaza durumu seyahat sigortası kapsamındadır.

Ayrıca Bakınız.  Gaziantep Şehir İçi Otobüs Saatleri

Seyahat sağlık sigortası yurtiçi seyahatlerinizin başlangıç ve bitiş tarihleri arasındaki tarihleri kapsarken yurtdışı sehayatlerinizin ülkeden çıkmanızla başlar ve ta ki ülkeye döneceğiniz süreye kadar geçerliğini korur. Her sigorta poliçesinde olduğu gibi seyahat sigortasında da özel hükümler yer alabilir. Bu özel hükümlerin belirlenmesi ve kapsamı müşterinin talebi ile ortaya çıkar ve onayı ile yürürlüğe girer. Doğal olarak standart bir seyahat sigortasının dışında ek taleplerde bulunulması poliçenin bedelinin yükselmesi anlamına gelecektir.

Seyahat Sağlık Sigortası Şartları Nelerdir
Seyahat Sağlık Sigortası Şartları Nelerdir

Seyahat Sigortası Covid-19 Koronavirüsü Kapsıyor Mu?

Seyahat sağlık sigortası ile ilgili bu günlerde en çok merak edilen konulardan birisi de seyahat sigortasının koronavirüsü kapsayıp kapsamadığı. Yurtdışı seyahatiniz esnasında gittiğiniz yerde ve seyahat sigortasının sizi güvence altına aldığı süre zarfında koronavirüse yakalanırsanız seyahat sigortası sizi korur. Bu güvence karantinaya alınmanız durumunda otel masraflarınız, yemek ve giyim ihtiyaçlarınızı kapsar.

Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sağlık sigortası kapsamı sigortayı yaptırdığınız firma ve poliçenizin kapsamına göre farklı koşulları güvence altına alır. Bu durumu öncelikle bilmeli ve ona göre bir sigorta firması tercih etmelisiniz. Peki seyahat sağlık sigortası neleri kapsar?

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sağlık sigortası seyahat esnasında meydana gelen kaza sonucunda kişinin yaşamını kaybetmesi, sürekli engelli kalması, hastalık ve yaralanmaya bağlı tedavi giderleri, acil ilaç gereksinimlerine bağlı temin ve gönderim, herhangi bir yaralanma ve sağlık sorunu nedeniyle tatil sürenizin uzaması sonucunda ortaya çıkan giderler, tedavi süresinin uzaması durumunda refakat etmek amacıyla aile üyelerinden birisinin ulaşım giderleri, seyahat süresince sigortalının evinde oluşacak herhangi bir olumsuzluk sonucunda geri dönüşün zorunlu olması durumunda seyahat gideri, sigortanın geçerli olduğu süre dahilinde aile üyelerinden birisinin yaşamını kaybetmesi durumunda acil geri dönüş giderleri, sigortalının vefatı durumunda yurda götürülmesi ve refakat edenlerin dönüş giderleri, kayıp bagajın bulunması durumunda bagajın sigortalıya gönderilme giderleri, tarifeli uçuşlarda gecikmeli bagajın tazmini seyahat sigortasının kapsamını oluşturur.

Ayrıca Bakınız.  MİRAS Hukuku Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır? Reddi Miras Nedir?

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları – Ücretleri 2021

Seyahat sağlık sigortası fiyatları poliçenin kapsamına, süresine ve sigorta firmasına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda sigorta yaptıran kişinin sağlık durumu da sigorta bedelinin oluşmasında belirleyici temel unsurlardan bir tanesidir. Bu noktada seyahat sağlık sigortası yaptıracak kişinin fiyat konusunda arayışının olması anlamlı olmakla birlikte bilindik bir firmayı tercih etmesi olası olumsuz durumlarda yarı yolda kalmasının önüne geçecektir.

Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yaptırılır – Alınır

Seyahat sağlık sigortası herhangi bir sigorta firmasından ve bağlı acentalarından alınabilir. Sigorta firmalarının internetin kullanımının yaygınlaşması ile birlikte çevrimiçi çözümleri olduğu gibi aynı zamanda müşteri temsilcileri üzerinden de gerekli sigorta işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Seyahat sağlık sigortası iptal edilebilir. Bunun için yapmanız gereken seyahat planınızda bir değişiklik olmuşsa seyahat sağlık sigortanız başlamadan 24 saat öncesinde sigortayı yaptırdığınız firma ile iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası ve diğer sigorta poliçelerinizle ilgili detaylı bilgi almak için Türkiye Sigorta Birliği web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.tsb.org.tr/tr

Best Travel InsuranceCevap bırakın