Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Sharkoon REV200 İnceleme ve fiyatı

  • Temperli cam panel
  • RGB ışıklandırma
  • Serin ve sessiz çalışma
  • Bağlantı haznesi
  • Sağdan pencere tasarımı
  • Plastik yapı

Farklı zamanlarda Sharkoon ekibinin bilgisayar kasalarını inceliyoruz. Geçtiğimiz sene bunlardan Sharkoon RGB Flow serisini detaylarına bakmıştık bazı zaman. Şirket, bu kez ise REV200 modeliyle konuğumuz oluyor, lakin bu kez gerçekten enteresan bir dizayna imza atmışlar, zira ekip bu kez “ters” bir tasarım üstünde çalışmış. Şimdi bu nasıl oluyor derseniz, hemen anlatmaya başlayalım.

Bilgisayar kasalarında içe bakan panel genel olarak sol yanda olurken, REV200’de temperli cam panel sağ tarafa kaydırılmış durumda. Bununla birlikte sol tarafı duvara dönük masalar için uygun bir model oluyor. PC kasalarında bu tasarım anlayışıyla bir hayli nadir karşılaşıyoruz. Bu anlamda bu donanımı pek sevdik zira bugün, masa yerleşiminden ötürü kasasının içini bir türlü sergileyemeyenlerin günü oluyor.

Tasarımda enteresan olan kısım yalnızca bununla da bitmiyor. Yeni kasa tasarımı ile birlikte REV200’de iç donanımın yerleşimi ve arka bağlantıların yeri de değişmiş durumda. Kasanın üst kısmında bulunan kapaklı bölüm, anakartınızın bağlantı çıkışlarını yönlendireceğiniz alan oluyor. Yani bu kasada bağlantılar kasanın arkasına değil, üzerine doğru bakıyor. Burada yer alan kapaklı hazne ise yeterli boş alan sağlıyor ve tüm kablo bağlantılarını gizliyor.

Kasada anakartın yerleşimi ve dolayısı ile ona bağlı olarak diğer donanım öğelerinin pozisyonları geleneksel kasalara göre bir hayli farklı. Bu yerleşimde ekran kartı da alıştığımız biçimde yatay değil, dikey düzlemde kendine yer buluyor. Evet, yani ekran kartını, kasanın ön ve arka kısmında bulunan fanlar gibi dikey düzlemde konumlandırıyorsunuz. Bu da etkili bir hava akımının sağlanmasına imkan tanıyor. Dışarıdan alınan hava etkili biçimde ekran kartına doğru akıyor ve oradan da kasanın arkasındaki 2 adet 120 mm’lik egzoz fanlarından dışarıya taşınıyor.

Ayrıca Bakınız.  Google'dan Fazlasını Gösteren 5 Arama Motoru!

Aynı zamanda kasanın ön ve arka yüzünde 120mm‘lik toplam 5 fanı bulunuyor. İsteğe bağlı olarak bu alanlar radyatörle de tercih edilebilir tabiki. Fan tasarımları adreslenebilir RGB şeklinde olurken, ışıklandırmayı dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Fanlardaki adreslenebilen RGB’ler, MSI Mystic Light Sync, ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion ve ASRock Polychrome Sync yazılımlarıyla da uyum içinde çalışıyor.

Kasanın önünde 2 adet USB 2.0, 2 adet de USB 3.1 Gen1 karşılıyor. Burada bunun yanı sıra 3.5mm kulaklık, mikrofon yuvası ve güç, reset/LED butonu da mevcut.

REV200’ün içinde bolca alan yer alıyor. Üst kısımdaki kapaklı hazne aracılığıyla zaten kablo yönetimini bir hayli başarılı bulduğumuz kasa, böylece temiz ve derli toplu bir görünüm sağlıyor. ATX form etkenünde olan kasa, mini-ITX, micro-ATX ve ATX anakartlara uygun yapıda olurken, kasanın içine 32.3 cm’ye kadar ekran kartı, 20 cm’ye kadar PSU’yu yerleştirebiliyorsunuz. Eğer hava soğutmalı kullanacaksanız 16.5 cm’ye kadar CPU soğutucusu yerleştirebilir, radyatör tercih edecekseniz ise, ön yüzde 6.4 cm, arka yüzde ise 6 cm’ye kadar fan dahil radyatör yüksekliğine dikkat etmeniz gerekiyor.

Test verilerine bakacak olursak ise kasanın bir hayli fazla serin uğraştığını söylemek lazım. REV200’de işlemci sıcaklığı Blender testi sırasında maksimum yük altında 53 derecelerde seyrederken, GPU ise kasa tasarımının hava akışını senkronize etmesine fırsat verdiği için 35 dereceler gibi bir hayli serin değerlerde çalışıyor. Aynı zamanda stress testi sırasında kasa içi sıcaklığının da ortalama 24 derecelerde olduğunu altını çizelim.

Oyun testlerinde ise işlemci sıcaklığı ortalama 45 derece olurken, ekran kartı 55, kasa içi ise 26 derece gibi bir hayli makul değerlerdeydi. Kasanın ürettiği ses ise, ortalama olarak stress ve oyun testlerinde 40 dB ila 45 dB arasında dolanıyor.

Özetle

Evet, Sharkoon REV200, “ters” olarak nitelendirilmesine karşın bir hayli nizami bir kasa olmuş. Temperli cam bölmenin sol yerine kasanın sağ tarafına yerleştirilmiş olması pek çok kullanıcıya kasayı en sonunda istediği biçimde pozisyonlama fırsat verirken, yerleşimin anakart ve ekran kartına kadar değiştirilmiş olması, hem bağlantı yönetimi hem ekran kartının daha serin çalışması yönünden bir hayli fazla faydalı bir hamle olmuş.

Ayrıca Bakınız.  General Mobile GM 9 Pro incelemesi

Tabiki kasanın bazı eksik sayılabilecek yönüne geçeri de var. Mesela tasarımın büyük ölçüde plastik olması, beğenilmeyebilir. Aynı zamanda ön panelin çıkartılırken biraz zorlaması da buna ilave edilebilir. Ha, pek tabii ki bu kasa geleneksel biçimde penceresi sola açılan bir kasa arayanların radarına girmeyecek, daha çok tam tersi bir kasa arayıp da bir türlü talep ettikleri gibi bir model bulamayanlara özgü bir model olmuş ve bizce bunu da çok iyi biçimde kotarmış Sharkoon. Sessiz ve serin bir ortam sağlaması da cabası oluyor.

Sharkoon REV200’ü şu an piyasada 749 TL fiyatla bulabileceğinizi de söylemekte yarar var.

Sharkoon REV200 Teknik Sahi̇p Olduğu Özelli̇kler
Ürün ModeliSharkoon REV200
Ürün TürüKasa
CHIP Online Notu92
ÜreticiSharkoon
Teknik Detaylar
Form FaktorATX
Genişleme Yuvaları7 adet
Yan PanelTemperli cam
Fan DesteğiÖn (120 mm x 3), Arka (120 mm x 2)
PSU Uyumluluğu20 cm
GPU Uyumluluğu32.3 cm
CPU Fan Uyumluluğu16.5 cm
RGB AydınlatmaVar
Boyutlar484 x 215 x 485 mm
Ağırlık9 kg.

Satın Al

Sharkoon REV200,

Sharkoon REV200 İnceleme,

Sharkoon TG6,

ITOPYA,

İncehesap,

Sharkoon REV200 alınır mı,

Sharkoon REV200 Technopat,

Sharkoon RGB FLOW,Cevap bırakın