Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Sık tuvalete çıkmak zayıflatır mı?

Gün içerisinde sık sık tuvalete çıkıyor ve bunun diyette kilo verme süreciniz üstündeki tesirini düşünüyorsanız, özellikle de yemek yedikten sonra oluyorsa bu durum hem sağlık hem de diyette iyiye işaret olabilir. Tahmin edildiği üzere sık idrara çıkma metabolizmanızın süratli uğraştığının en mühim göstergesidir. Peki tuvalete sık çıkma sebepleri neler, su içtikten ne kadar sonra idrar gelir? Diyette su içme…

Kişinin gün içerisinde çalışan metabolizma hızı ile direkt ilişkili olan tuvalete çıkma durumu, eğer düzenli ve abartılı değilse sağlık yönünden yararlı olan su miktarı vücuda alınıyor demektir. Günlük hayatta sık tuvalete çıkanlar olduğu gibi idrara çıkma hakkında problem yaşayanların beslenme düzeninde bir bozukluk olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Karın bölgesinde sancı ya da şişkinlik gibi belirtilere rastlanıyorsa büyük bir olasılıkla tuvalete az çıkılıyordur. Halk arasında yaygın görüşlerden bir tanesi de diyette tuvalete çıkmaya yöneliktir. Tuvalete çıkma sayısının sağlıkla olan ilgisi ile doğru orantılı olduğu düşünüldüğü gibi idrar rengine dair tespitler de öne sürülebiliyor. Fazlalık kilolarını verip bunlardan kurtulmak için diyet yapmak isteyen kimselerin sık idrara çıkmasının artıları olduğu gibi eksileri de vardır. Metabolizma düzeyine uygun bir diyet programı izlenerek tuvalete çıkma sayısı gözlemlenmelidir. Diyette sık idrara çıkma durumunun gözlemlenmesi için beslenme listelerinde su artırımı yapılan gıdalar tercih edilmelidir. Vücudun günlük alması gereken su miktarının fazlasını toksinlerle birlikte atmak için bu tür besinler arttırılmalıdır. Günde en az 2-2,5 litre su içmek gerektiğinin en büyük ispatı da budur. Peki diyette su tüketiminin önemi nedir? Diyet yaparken sık idrara çıkma sebepleri neler? Yemek yedikten sonra idrara çıkmak kilo verdirir mi? Su içince idrarın gelmesi yağ yakar mı?

Ayrıca Bakınız.  Botox nedir?

YEMEK YEDİKTEN SONRA TUVALETE ÇIKMAK ZAYIFLATIR MI?

lokal zayıflamada ya da genel anlamda kilolardan kurtulmak için uygulanan birtakım diyetler neticesinde kişinin abartı olmamak kaydı ile sık tuvalete çıkması diyetin işe yaradığının göstergesidir. Sık tuvalete çıkma durumu metabolizmanın hareketli yani süratli çalışıyor olması ile doğru orantılıdır. İdrar ya da dışkı olarak vücuttan atılan ağırlıklar büyük bir rahatlık sağlama olanağı verir.

Bunu en belirgin biçimde görmek istiyorsanız sabah tuvalete çıkmadan evvel ve sonra mutlaka tartılın ağırlık farkını göreceksiniz. Dikkat ederseniz ağırlık kaybı diyoruz çünkü tartıda çıkan tam namı ile kilonuz değil ağırlığınızdır.

TUVALETTE SIK İDRARA ÇIKMA NEDENLERİ NELER?

Öncelikli olarak idrar için tuvalete çıkma ile dışkı için tuvalete çıkmanın sebeplerinin aynı olmadığı bilinmelidir. Vücuda alınan gıdalar ile sıvı içecekler kontrollü ve dengeli diyet programı ile metabolizma üstünde tesirini gösterebilir. Diyette sık tuvalete çıkma durumunu yaşamıyorsanız bunun için hem hafif kalorili hem de doyuruculuğu yüksek olan lifli gıdaları tüketmekle aşabilirsiniz. Bağırsakların nemlenmesine yardımcı olan lifli besinler ile gün içerisinde en az 1 defa dışkı yapılabilir.

Lif yönünden zengin olan kayısı, karpuz, elma, bezelye, mercimek ve fasulye gibi besinlerle tuvalete çıkma gereksiniminizı yerine getirebilirsiniz. Direk olarak anında kilo vermenizi sağlamasa da vücutta şişkinlik ve ağırlık hakkında size epey yol gösterecektır.

uzman kişiler tarafından gün içerisinde tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilen su miktarının haricinde Tamamen doğal meyve suları tüketilerek diyete destek çıkılabilir. Burada bahsedilen meyve sularından kasıt kesinlikle ev yapımı sıhhatli hazırlananlardır. Dışarıda hazır satılan meyve suları tam tersine tuvalete çıkma sayısında azalmaya sebep olmaktadır.

SU İÇTİKTEN SONRA İDRARIN GELMESİ ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR MU?

Ayrıca Bakınız.  Serebral Palsi Nedir? Serebral Palsi Tedavisi

Gerek diyet yaparken gerek normal hayatta sağlık için çok önemli konulardan birisi de su tüketimidir. Kilo verme süreci ile doğru orantılı ilerleyen su tüketiminde su içme meyliniz ne kadar varsa kendinizi kilo vermeye o kadar kolay ikna edersiniz. Su içer içmez tuvalete gidip idrarınızı yapıyorsanız bu durum böbreklerin güzel uğraştığının kanıtıdır.

Tamamen bir filtre görevsi gören böbrekler, ödem yoluyla alınan kiloları bir bir vermeye yardımcı olmaktadır. Vücuttan ödemi atmak için bol bol su içmeli ve metabolizma hızınızı Böylece arttırmalısınız.

1 haftalık zamanda sıhhatli beslenmeye dikkat eder ve bol bol su tüketirseniz ortalama 3 kiloyu idrar yoluyla vücuttan atacaksınız.

TUVALETE ÇIKMAK İÇİN NE YAPILMALI? ANINDA TUVALETE ÇIKARAN YİYECEKLER

Tuvalete çıkma sorunu ile karşı karşıyaysanız kabız olmak istemiyor ve diyetinizi sıhhatli bir biçimde desteklemek istiyorsanız, gün içerisinde anında tuvalete çıkmanızı sağlayacak önerileri sizlere anlattık. Yeteri kadar su içmemek sindirim sisteminizi yoracaktır. Bu nedenle bol bol su için ve kafeinli yani vücuttan suyu uzak tutan içecekleri içmeyin. Rahatlatıcı bitki çayları bağırsakları hareketlendirip tuvalete çıkarmada tesirlidir. Dışkının bağırsakta geçişinin kolay olması için meyve ve sebze tüketimine ağırlık verin.

Düzenli egzersiz hareketleri ile vücudunuzu hareketlendirin. Süt ürünleri, fast food, kızartmalar, yumurta, et, kek ve unlu mamuller gibi gıdalar kabızlığa neden olabilir, tüketmemeye çalışın. İncir, elma, kefir, keten tohumu, kuru erik, meyve ve sebzeleri yiyerek tuvalete çıkma sürecini hızlandırabilirsiniz.

YİYECEKLERİN SİNDİRİM SÜRELERİ TABLOSU:

SU: doğrudan bağırsaklara geçer.
MEYVE yahut SEBZE SULARI: 15-20 dakikada bağırsaklara ulaşır.
ÇİĞ SEBZELER: ortalama 30-40 dk sonra bağırsaklardadır.
PİŞMİŞ SEBZELER: Ortalama 40 dakika sonra bağırsaklardandır.
BALIK: 45-60 dakikada bağırsağa geçer.
YAĞLI SALATA: 1 saat sonra bağırsaktadır.
NİŞASTALI GIDALAR: 1,5- 2 saat sonra bağırsaklara ulaşır.
TAVUK: 1,5-2 saat sonra bağırsaklara gider.
KABUKLU KURUYEMİŞ: 3 saat sonra bağırsaklardadır.

Ayrıca Bakınız.  Sağlıklı Bir Yaşam İçin Temel Tıbbi Değerler ve Sağlık İpuçları

İDRAR RENGİNDEN NE ANLAŞILIR? KİLO VERMEK İÇİN İDRAR RENGİ…

Diyet yapan kimseler idrara sık çıkmaya dikkat ettiği gibi çıkan rengin 3. yahut 4. günlerde beyaz olmasına dikkat edilmelidir. Diyette idrar renginiz koyu ise vücudunuzdan yeteri kadar toksinleri atamıyorsunuz demektir. Vücudunuzdaki fazlalık şişkinlikleri yani ödemi atmak için yapmanız gereken tek şey su içmektir. Diyette Maydanozlu ve limonlu su tüketiminin ödem söktürücü tesiri oldukça fazladır.Cevap bırakın