Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Yaz mevsimini yaşadığımız bu günlerde havaların da ısınmasıyla birlikte çevremizde özellikle sahil kesimlerinde, mesire alanlarında, herhangi bir akarsu kenarında yada yaşadığımız evde sıklıkla sinek ve sivrisinek görmeye başladık. Sivrisineğe ve türevi hayvanlara karşı alınan bireysel veya belediyelerin aldığı önlemler çoğu zaman yeterli olmamakla birlikte sivrisinek sayısının artması yaşam alanlarımızı çekilmez bir hale getirebiliyor, tatilimizi zehir edebiliyor. Özellikle de bu tür hayvanlara karşı duyarlılığı fazla olan bebek, çocuk ve yetişkinlerin bir bölümü için ise sivrisinek ısırığı büyük sorun olarak yaşanabiliyor. Bu yazımızda sizlere sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Isırılan bölgeye ne yapılmalı? Sivrisineğin ısırdığı bölgeye ne yapılmalı? sorularının yanıtını vermeye çalışacağız. Biraz makale kıvamında olan yazımızı keyifle okuyacağınızı ümit ediyoruz.

Sivrisineğin Isırdığı Bölgeye Ne Yapılmalı
Sivrisineğin Isırdığı Bölgeye Ne Yapılmalı

Sivrisinekler, çift kanatlılar takımının Culicidae familyasındandır. Dişileri kan emerek yavrularını besler. Kan emmek için yaklaşırken vızıltı sesleriyle kolayca tanınan, ince uzun bacaklı narin böceklerdir. Sivrisinekler ısırdıkları yerde bıraktıkları kaşıntı ve şişkinlik etkisiyle asırlardır insanları rahatsız etmektedirler. Bazı hastalıkları bulaştırma riskine rağmen, sivrisinek ısırıkları genellikle insan hayatı için tehlikeli değildir. Ancak alerjisi olan kişilerin sivrisinekler tarafından ısırılması riskli olabilir.

Isırılan Bölgeye Ne Yapılmalı?

Eğer ısırılan kişinin alerjisi varsa veya zehirli bir sivrisinek tarafından ısırılmışsa kesinlikle medikal müdahale almalıdır. Normal bir ısırık için ise aşağıdaki yöntemler kullanılarak kaşıntının dindirilmesi sağlanabilir.

  • Limon: Sivrisinek ısırığının sebep olduğu kaşıntıyı geçirmenin en iyi yolu limondur. Isırığın olduğu bölgeye yarım limonun iç tarafının sürülmesi, kısa süre içerisinde kaşıntıyı dindirecektir.
  • Buz: Isırılan bölgeye uygulanan buz, bölgenin uyuşmasına sebep olacaktır. Dolayısıyla kaşınma hissini de engelleyecek ve hatta şişmesinin de önüne geçecektir. Buzun uygulanma süresi ne kadar uzarsa o kadar etkili olacaktır.
  • Sirke: Oldukça asidik olan sirke de sivrisinek ısırığına iyi gelmektedir. Bilhassa elma sirkesi bu konuda oldukça etkilidir. Elma sirkesini ısırık bölgesine doğrudan uygulamak mümkündür.
  • Bal: Bal antibakteriyel olduğu için sivrisinek ısırığına çok faydalıdır. Isırığın olduğu noktaya uygulanan bal, kaşıntı ve şişkinliği dindirir.
  • Aloe Vera: Aloe Vera bitkisinin içinden çıkan sıvı ısırığın olduğu bölgeye direkt olarak uygulanabilir. Bu bitkinin antiseptik özelliği ısırığın rahatsız edici etkilerinin oluşmasının önüne geçer.
  • Nane: Taze nane de sivrisinek ısırıklarına iyi gelir. Nanenin etkisi, ısırığın olduğu bölgeyi uyuşturur ve ısırığın etkilerinin önüne geçer.
  • Diş Macunu: Yine diş macununun da ferahlatıcı etkisi sayesinde sivrisinek ısırığının olduğu bölgeye uygulanması kaşıntıya karşı etkili olacaktır.
Ayrıca Bakınız.  Potasyum yönünden en zengin besin

Sivrisinek ısırığından korunmak için sivrisinekleri uzak tutacak yöntemler de deneyebilirsiniz. Kapı ve camlara takılan sineklikler sivrisineklerin evin içine girmesini engellemek için oldukça etkilidir. Akşam vakitlerinde sineksavar kullanmakta genellikle akşamları daha fazla ortaya çıkan sineklerin önüne geçilmesinde fayda sağlayabilir.

Sivrisineğin Kaşıntısını Geçirmek için 5 Doğal Yöntem

Sinek Isırığına Ne İyi Gelir yazımızı okumak isterseniz lütfen anahtar kelime üzerindeki bağlantıyı takip ediniz.Cevap bırakın