Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Siyah domates nedir? Faydaları nelerdir?

Çoğu kişi tarafından bilinmeyen ama antioksidan yönünden güçlü besin olan siyah domatese aynı zamanda Akdeniz domatesi denir. Kumato oalrak bilinen siyah domates oldukça etli ve sulu bir sebzedir. Domates olgunlaştıkça siyahlaşır. Özel koşullarda az miktarda üretildiği için oldukça pahalıdır. Sizler için siyah domates hakkında araştırılanleri inceledik. Peki Siyah domatesin yararları nelerdir?

İlk kez 1970 senesinde İspanya’da yaşayan Luis Ortega ismindeki bir genç tarafından keşfedilen siyah domates tohumu yaban mersini ve normal domatesin 3-4 katı antioksidana sahiptir. İspanya haricinde 11 Akdeniz ülkesinde de sera usulü yetiştirilen siyah domates, ülkemizde ise Antalya’da yetiştirilir. Geçtiğimiz yıl 400 ton ortaya çıkarıldıği açıklanmıştı. Bilimsel literatürde kumato olarak geçen siyah domates olgunlaştıkça siyah rengini alır. Akdeniz iklim kuşağında yetiştiğinden Akdeniz domatesi olarak da geçer. Genelenkse tarım metodlarıyle yetiştirilen siyah domates tohumunun bir diğer çeşidide kırım tohumdur. Bu da Rusya’da yetiştirilir. Siyah domates tohumu, Perlit toprağa yanmış hayvan gübresi karıştırılarak ekilir. Oda sıcaklığı isteyen tohum nem ve nem istemez. Işık almayan gölge serini yerde kolayca çiçeklenir. Kokusu ve lezzeti oldukça güzeldir. Bol sulu ve etli olan siyah domates antioksidan yönünden zengin olduğundan kanser nasıl tedavi edileceğinde tesirli olabileceği düşünülüyor. Halen üstünde araştırma yapılan siyah domates normal domates gibi tükelilebilir. Lakin domatesin asıl kökeni Amerika’da Galapagos adalarına dayanır. Genetiksel olarak kırmızı domates ile aynıdır.

SİYAH DOMATESİN FADYALARI NELERDİR?

Kumato domatesindeki likopen diğer besinlerde bulundan daha tesirlidir. Hemen hemen domates tüm faydasını bu maddeye borçludur. Likopen maddesi vücuttaki hücrelerin yapısını kouryarak yenilenmesini detsekler. Böylece mutasyona uğrayıp kanser ya da daha farklı hastalıkalrın oluşmasını önüne geçer. Bunun yanısıra siyah tohum tamamen doğal asidik ve lif yönünden da zengin olduğundan sindirim sorunlarına da fayda sağlar.

Ayrıca Bakınız.  Keten Tohumu Jeli Nasıl Yapılır? Cilde 12 Faydası

Mide duvarını mide asidinden koruyan siyah domates ülser ve reflü gibi yaşam kalitesini düşüren sağlık sorunlarının oluşmasının önüne engel olur. Aynı zamanda içerdiği lif bağırsaklardaki flora oranını korur. Daha fonksiyonlu çalışmasını sağlar.

Çok fazla vitamin ve mineral barındıran siyah domates, kozmetik ve ilaç firmalarında kullanılır. Yaşlanmayı geciktiren siyah domates, cilt tabakası dermiste oluşan ve yüzeye çıkan sivilce akne ve gözenek gibi sorunları da önüne geçer.Cevap bırakın