Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Siyanür kadar güçlü zehirli ‘balon balığı’ tehlike saçıyor!

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Van’da kaya balığı zannederek yedikleri balon balığından zehirlenerek hastaneye götürülen ve biri ölen 2 kişinin durumunu değerlendirdi. Ufak balon balıklarının farkında olmadan kaya balığına benzetilerek yenmiş olabileceğini aktaran Prof. Dr. Gökoğlu, balon balığının zehrinin siyanür kadar kuvvetli bir zehre sahip olduğunu vurgulayarak yenmesinin çok tehlikeli olduğunu vurguladı.

Balon balığı yiyen vatandaşlar zehirlendi

Balon balığının ufak türünün kaya balığına benzetildiği için etraftaki insanlar tarafından tüketilip zehirlenmelere yol açtığına dikkati çeken Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Büyük bir olasılıkla farkında olmadan ufak balon balıkları kasalara karıştı. Kaya balıkları ufaktür, vatandaşlar da balon balıklarını kaya balığı zannedip yediler. Belki de balığı iyi temizlemediler. Balıkların karaciğer bölgesinde toksin miktarı çok yüksek, belki karaciğeri iyi temizlemedikleri için Van’daki bu vatandaşlar zehirlendi” dedi.

Balon balığının zehri siyanür kadar güçlü

Aslan balığı, iskorpit balığı ve trakunyaz balıkları gibi balıkların içinde yer alan toksit miktarlarının çok yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Bu tür balıklarda toksit protein yapısındadır. Lakin balon balıklarının toksini protein yapısında değildir. Herhangi bir ısı işleminde zehir ölmüyor. Bundan dolayı hemen tesirini gösteriyor. Balon balığının gerçekten çok kuvvetli bir zehri var. Bazı zaman literatürlerde siyanür tesirinin de olduğu belirtiliyor. Çok güçlü ve etkili zehri olduğu kaynaklarda aktarılıyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Gökoğlu, “Balon balıklarındaki zehri balığın beslendiği canlılardan aldığını savunan bilim kişilerı var. Bu toksini üreten bakterilerin olduğunu söyleyen bilim kişilerı da yer alıyor. Tam net değil ama çok balon balığının kuvvetli bir zehri var” dedi.

Balon balığı ihracatı döviz kazandırır

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın balon balıklarının ekonomik olarak değerlendirmesi için birtakım girişimlerde yer aldığınu aktaran Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “İki tür balon balığı toplandı ve ihracatının yapılabileceği gibi bir haber aldık. Balon balıklarının ekonomik olarak değerlendirilmesinin insanlık yararına kullanılmasıyla alakalı tavsiyelerde bulunmuştum. Eğer bu gerçekleştirilirse çok güzel bir olay olur. Hem ülkemize döviz kazandırılır hem de balıkçılarımıza ekonomik olarak kâr olur” diye konuştu.

Ayrıca Bakınız.  Kim ne zaman aşı olacak?

Antalya ve Van’da zehirlenme

Van’da balıkçı dostuyla beraber pişirdikleri kaya balığına benzeyen balon balığını yiyerek zehirlenen K.İ. isimli fırıncı tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitirdi. Balıkçının ise hastanedeki nasıl tedavi edileceği devam etmekte.

Antalya’da geçen 10 Mayıs’ta Hükümdar Akbay (52), Ali Akgül (51) ve Nedim Derbek (46), sohbet ettikleri sırada yanlarına gelen seyyar satıcıdan poşet içinde satın aldıkları balığı yedikten sonra fenalaşmış, hastaneye götürülen 3 arkadaş uzun süre tedavi görmüştü. Mezgit zannederek yedikleri balığın balon balığı olduğu ortaya çıkmıştı.Cevap bırakın