Sombre nedir? Nasıl yapılır?

0

Sombre , ombrenin daha ‘soft’ yani daha yumuşak geçişli hali olarak tarif ediliyor ve adını da buradan alıyor. 2021 senesininen trend saç …

Sombre, ombrenin daha ‘soft’ yani daha yumuşak geçişli hali olarak tarif ediliyor ve adını da buradan alıyor. 2021 senesininen trend saç modellerinden biri olacak olan sombre her mevsim kolaylıkla kullanabileceğiniz bir modeldir. Sizlerde sombre hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını bugünkü makalemizde öğrenebilirsiniz.

Sombre nedir?

Her sene saçlarda farklı bir rengin veya modelin moda olduğunu göze çarpıyor. Bazı zaman bu trendleri takip etmek zor olabiliyor. Geçen yılye damgasını vuran ombreden sonra bu yıl daha değişik saç renklendirme işlemlerinin tercih edildiğini göze çarpıyor. Buna karşın ombrenin modası hala geçmedi. Son Senelerde çoğu kadının denediği veya denemek istediği ombrenin yerine sombre özellikle yaz aylarının da yaklaşmasıyla saçlarında farklılik isteyenlerin bir numaralı tercihlerden biri olacak. Saçlarınızda farklılik yaparken lakin bunun çok da marjinal boyutlarda olmamasını isteyenler, kendi tamamen doğal saç renklerine yakın tonlar tercih ediyor. Bu noktada sombre imdadınıza yetişecek.

İlk başta bu isim size enteresan gelebilir, bazı zaman ombrenin yanlış yazılmış hali olduğunu düşünebilirsiniz. Lakin sombre uygulaması ombreye çok benzemekle birlikte bazı noktalarda ondan ayrılıyor.

Sombrede saçın dip renginden birkaç ton açık boya ile saç uçlarına uygulama yapılıyor. Saç dipleri ve saç uçları arasında yumuşak bir geçiş sağlanıyor ve bununla birlikte saçınızı devamlı boyatmanıza da gerek kalmıyor.

SOMBRE NASIL UYGULANIR?

Sombre tekniğinde, saç uçları mevcut saç renginden 1-4 ton açık renkte olacak biçimde açılır. Saçlarınızı bundan öncekilerde boyatmadıysanız, bu işlem anında renk açıcı uygulanmasına gerek kalmayabilir. Saçların tonuna göre seçilen boyalar, saç uçlarından boylarına doğru ilerleyecek biçimde uygulanır. Böylece saç dipleri ve uçları arasında son derece tamamen doğal bir geçiş oluşturulur.

Ayrıca Bakınız.  Kore Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

OMBRE VE SOMBRE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Adından da anlaşıldığı üzere sombre, ombre ile sıklıkla karıştırılıyor. Her ne kadar ombreye benzer olsa da az önce de bahsettiğimiz gibi renk geçişleri bi hayli yumuşak biçimde görünüyor. Böylece saç rengi bi hayli natürel görünüyor. Lakin ombrede bir renkten diğerine geçiş daha net görülebiliyor.

Sombre, ombreden daha yumuşak bir geçişe sahip olduğu için özellikle hiç boyanmamış saçlar üstünde güneşten açılmış bir etki oluşturuyor. Saçlarını bundan öncekilerde hiç boyatmamış olanlar, sombre işleminde saç açıcıya gerek kalmayacağı için, saçları işlemden az zarar görerek bu uygulamayı yaptırabilirler.

Birkaç tonun bir arada yer aldığı sombrede saçın tek düzeliği ortadan kaldırılıp saça boyut kazandırılıyor. Tabiki saçında bundan öncekilerde boya olanlar da bu işlemi yaptırabilirler.

SOMBRE NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

Eldiven
Saç klipsi
Alüminyum folyo
Saç fırçası veya tarak
Derin bir kase
Çırpıcı veya kaşık
Toz şeklinde kaliteli bir saç açıcı
Peroksit volüme

YAPILIŞI

Ufak bir karton parçasını kuaförlerde yaptıkları ebatlarda kesin ve alüminyum fırçayla sarın. Bu levhayı daha sonra uygulama yapacağınız saçın altına yerleştireceksiniz.

Toz açıcı ve peroksidi bir kaseye alıp iyice karıştırın. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta saçınız orijinal rengindeyse, yani boya yoksa açıcı kullanmanıza gerek kalmadan istediğiniz tonda bir boyayla uygulama yapabilirsininiz.

Açıyı uygulamadan önce saçınızın zarar görmemesi için saç renginize ve boya durumuna göre saç renginizi ne kadar açmak gerektiğine dair gerekli incelemelerı yapın.

Saç açıcıyı veya boyayı saçınızın alt kısmını ayırıp saçın altına alüminyum folyo ile yaptığınız levhadan destek alarak saçınızı boyayın.

Saçın renginin değişmesini istediğiniz noktaya kadar hafif bir biçimde boyayın. Bu esnada fırçayı yanlamasına tutarsanız daha iyi bir uygulama uygulayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Seks sonrası vajinada neden ağrı olur?

Saçınızın her katmanını levhaya tutturup tüm saçı aynı biçimde boyayana kadar işleme devam edin.

Boyadığınız kısımların alüminyum folyoyla iyice kapandığına emin olun. Folyoyla kapatacağınız saç ısı arttığı için boveyaha iyi nüfuz edecektir.

Saçın rengini ara ara kontrol edin. İstediğiniz renge geldiyse saçınızı yıkayıp temizleyin.


Cevap bırakın