Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Sony PlayStation 5 İncelemesi

Bir önceki günlerde PlayStation 5’in kutu açılışını yapmış ve evvelki PlayStation modelleri ile boyut karşılaştırması yapmıştık. Şimdi ise Sony …

Sony PlayStation 5 İncelemesi

Bir önceki günlerde PlayStation 5’in kutu açılışını yapmış ve evvelki PlayStation modelleri ile boyut karşılaştırması yapmıştık. Şimdi ise Sony’nin yeni nesil konsolunu hep beraber inceleyeceğiz. Lakin açık altını çizelim, söze nerede başlayacağımızı bilmiyoruz. Zira yeni konsol ile ilgili anlatılacak çok fazla şey, değinilmesi gereken çok fazla detay var. O nedenle incelemeyi bazı noktalardan bölmek ve bunun yanısıra değerlendirmek daha doğru olacak gibi görünüyor. Mesela bunlardan arayüz sahip olduğu sahip olduğu detaylarını daha kapsamlı bir şekilde olarak değişik bir videoda sizlerle paylaşmayı düşünüyoruz.

Çok araştırılan oyun performansları ise, tabii ki bu videomuzda bulunacak. Spider-Man Miles Morales‘e de bakacağız, Red Dead Redemption 2‘ye de, God of War‘a ve bazı zaman Ghost of Tsushima‘ya de vakit ayıracağız. Lakin her şeyden evvel ilk olarak tasarımla söze başlamak daha doğru olacak. Uzun bir inceleme olacak, zira bir konsol 7 yılda bir geliyor, kolay değil; o nedenle çayınızı alın, arkanıza yaslanın ve PlayStation 5 incelemesine göz atmaya başlayın…

Sony PlayStation 5 Tasarımı Nasıl?

Şimdi evvellikle şu ayrımı bir yapalım: PlayStation 5, 2 farklı sürümle tanıtıldı biliyorsunuz. Bunlardan bizim elimizdeki diskli sürüm olurken, bunun yanısıra bir de dijital sürüm bulunacak. Bunun yanı sıra konsolu 19 Kasım‘tan bu yana satışta bulabileceğinizi aktarabiliriz ve fiyatı da bildiğiniz gibi diskli sürümüyle 8299 TL. Dijital sürümün ise Türkiye fiyatı hala belli olmuş değil.

PlayStation 5 zaten artık bilindiği üzere dev gibi bir gövdeye sahip. Bu boyuyla birlikte Sony’nin şu ana kadarki en büyük oyun konsolu oluyor, bununla da kalmıyor Microsoft cephesinin Xbox Series X modelinden de daha büyük, daha kallavi duruyor.

Sony’nin bu tasarım şeklini benimsemesindeki amaç tabiki konsolun iç alanını daha kapsamlı soğutma çözümleriyle donanımlı kılmak olurken, yapmışken de bunu en dikkat çekici biçimde sunmayı istemiş. Bunda da başarılı olmuş doğrusu.

Kenarlardan uzayan yakalar adeta Lord of the Rings‘ten Sauron’un kulesi Barad-dür, yani Karanlık Kule’yi andırıyor. Özellikle dikey olarak kullanırsanız baya heybetli göründüğü açık. Lakin dilerseniz yatay formda da kullanabiliyorsunuz.

Bunun için kutuda bir stant bulunuyor. Daha evvelki sürümlerde bu standı ayrı satın almamız gerekiyordu, lakin bu kez kutu içeriğine dahil edilmiş. Lakin standın plastiğinin biraz ucuz göründüğünü de söylememiz lazım.

Bu standı, konsolu dikey kullanacağınız zaman altına vidalayabiliyorsunuz. Yatay kullanacaksanız da çevirip arkadaki kare – üçgen logoları kısmına takarak konsolu yatay biçimde konumlandırabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra konsolun çevresinde yer alan bu logo detayları da oldukça hoşluk katmış. Kutu açılış videosunda da konsolun iç ve DualSense‘in alt yüzeyindeki pıtırcıklı yapının da aslını söylemek gerekirse kabartmalı üçgen – kare – daire ve x simgeleri olduğunu söylemiştim.

Evet, Sony, bu kez beyaz bir konsol üretti. Özel sürümleri saymazsak 3 jenerasyon boyu siyah renkten sonra beyaz tasarım, ne yalan altını çizelim biraz içimizi açtı. İç kısmındaki siyah bölüm ise gözalıcı piyano renginde dizayn edilmiş. Bunun yanı sıra dikkat etmek lazım, bu yüzey çizilebilir duruyor.

Konsolu çalıştırdığınızda orta kısmın üst tarafından her iki yakaya mavi ışık huzmesi düşüyor, konsol açıldığında da bu beyaza dönüyor, yine dinlenme modundayken de ışık turuncu biçimde yanıyor.

Sony, ön tarafa kolay erişim için USB 2.0 ve USB-C portu yerleştirmiş. Arka tarafta ise 2 adet USB 3.1, Ethernet, HDMI 2.1 portları bulunuyor.

Şimdilik DualSense‘i atlıyoruz. Ondan hem tasarım hem özellik yönünden bunun yanısıra söz edeceğiz. Şimdi PlayStation 5‘in teknik donanımlarine bakalım.

Sony PlayStation 5 Teknik Sahip olduğu özellikleri Neler?

Özellikler yönünden PlayStation 5 teknik açıdan oldukça fazla etkileyici bir oyun konsolu. Saniyede 120 kare hızında 4K çözünürlük sağlayabilen konsol, bunun yanısıra 8K desteği de gösteriyor. Yeni özel RDNA 2 GPU ve 3.5 GHz saat hızına sahip 8 çekirdekli AMD Zen 2 tabanlı bir işlemciden güç sağlayan PS5, GPU’suyla ise 10 TFLOP güç üretebiliyor. Bu değer PS4 Pro’da 4.20 TFLOP’tu. Büyük gelişme olmuş doğrusu.

Bunun yanı sıra Series X’te 12 TFLOP performans olduğu açıklanmıştı. Grafik tarafında bir tık önde görünüyor, doğru; iki konsolun CPU tarafları ise eşit. Lakin şunu unutmamak lüzumlu: Bu konsol savaşında en kaliteli optimizasyonu yapan kazanıyor; güç, konsolu bir yere kadar taşıyor. Önemli olan bu gücü kullanabilmek. Burada da Sony’nin Exclusive oyunları önem kazanıyor kuşkusuz. Bunun yanısıra DualSense ile gelişen oyun deneyimi de PS5’i büyük bir adım ile öne çıkartıyor. Bunun yanı sıra yeri gelmişken Xbox Series S‘in de 4 TFLOP gücünde olduğunu da altını çizelim.

PS5’in teknik donanımlarinden devam edelim. Konsolda 16 GB GDDR6 bellek kullanılıyor. Bu da selefine kıyasla 2 kat artmış durumda. Depolama alanı ise tabiki artık SSD. SSD’nin hızından ve oyun yükleme sürelerinden az sonra söz edeceğiz, lakin kapasitesi açıkçası biraz üzdü.

PS5, 825 GB‘lık kapasite ile geliyor, kullanılabilir alanınız ise 667 GB civarında. Özellikle yeni gelecek PS5 oyunlarının yüksek kapasitelere sahip olacağını düşünecek olursak, bu alan çok süratli biçimde dolacaktır.

Mesela bunlardan Spider-Man: Miles Morales 50 GB olurken, Demon’s Souls en az 66 GB hafıza istiyor. Bizim yüklediğimiz oyunlara incelediğimizde ise burada, Mafia: Definitive Edition, God of War, Spider-Man: Miles Morales, Astro’s Playroom, Days Gone, Assassin’s Creed: Odyssey, Ghost of Tsushima, The Last of Us Part II, Death Stranding ve Red Dead Redemption 2’yi göze çarpıyor. Aslını söylemek gerekirse hepsinin de bir birbirinden baba oyunlar olduğunu düşününce, disk alanı yine iyi dayanmış demek mümkün gerçi. Geriye kalan alan ise 8.37 GB şeklinde.

Dahili depolama alanını ise PlayStation sertifikalı bir NVMe SSD ile genişletebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra iyi haber şu ki, harici sabit şoförleri ve SSD’leri de bu konsolda kullanabiliyorsunuz. Bunun için USB bağlantı noktasını kullanabiliyorsunuz. Bu sayede alanı arttırmanız mümkün. Lakin bu metodu yalnızca PS4 oyunlarında kullanabiliyorsunuz. PS5 oyunlarını oynamak için ise yine harici diskten, PS5’in dahili sürücüsüne kopyalamanız gerekiyor.

Yani bunu şöyle çözebilirsiniz aslını söylemek gerekirse: PS4 oyunlarını harici diskten, PS5 oyunlarını direkt konsolun içindeki sürücüden oynayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra uyumluluktan da söz edelim. PS5 ile birlikte özellikle oyunların dijital sürümleri söz konusu olduğunda son derece kolay bir erişim sunduğundan bahsetmeliyiz. PSN kullanıcı kullanıcı hesabınızdan oturum açtığınız anda kütüphanenizde tüm oyunlarınızı karşınızda görebiliyorsunuz. Bunları bam diye PS5’e indirmeniz ve kaldığınız yerden oyuna devam etmeniz mümkün.

Tabiki PS4’ünüzden de doğrudan tüm oyunları ve kayıtlarınızı PS5’e kopyalayabiliyorsunuz. Bunun için en süratli yöntem 2 konsolu Ethernet kablosu ile birbirine bağlamak. Bu sayede yüklü oyunları internetten download etmenize gerek yok. Bunun yanısıra yine oyun kayıtlarınızı da USB bellek yahut PS Plus bulut depolamadan edinebiliyorsunuz.

Sony PlayStation 5 DualSense Sahip olduğu özellikleri ve Tasarımı

Birazdan PS5’in performansından da söz edeceğiz ve hep beraber oyunlara da dalacağız lakin evvel bunun yanısıra yakın zamandan tanımamız gereken mükemmel bir cihaz var. Bu da DualSense’ten başkası değil.

Evvellikle hemen altını çizelim, DualSense ilk aşamada tanıtıldığında, ben dahil pek çok kişiyi dizaynıyla korkutmuştu. Zira ben Xbox’ın tank gibi yapıda gamepad’i gibi olacağını düşünmüştüm açıkçası lakin kutusundan çıkarttıktan sonra, altlara doğru uzayan kolları ve rahat kavranabilmesi ile hiç de korktuğum gibi bir şey çıkmadı karşıma. Tabiki her 2 gamepad’in tasarımını da beğenen bir kitle var, orası ayrı.

Her neyse, DualSense güzel görünüyor, ele cuk diye oturuyor, kenarlarıyla çok rahat kavranabiliyor. Stick’leri DualShock 4 ile aynı, dokunmatik yüzey daha kibar görünüyor. LED ışıklandırma da yine bu yüzeyin her 2 yanında bulunuyor.

DualSense ile USB-C portuna geçiş yapılmış, bunun yanısıra mikrofon da gelen yenilikler arasında. DualSense üstünde bir mikrofon bulunuyor ve böylece oyun içi sohbetlerde ayrı bir mikrofon ihtiyacı doğmuyor. Bunun yanısıra bu mikrofonu oyunlarla etkileşime geçmek için de kullanabiliyorsunuz. Mesela Astro’s Playroom oyununda rüzgar esmesi gerektiğinde, DualSense’e üflüyorsunuz. Benzer kullanımı Nintendo DS‘te de görmüştük. Konuşma performansında ise en kaliteli sonuç için hoparlörü ağzınıza götürmenize gerek yok, normal oynama pozisyonunda en kaliteli sonucu alıyorsunuz.

Mikrofonu kullanmadığınız durumlarda kapatabileceğiniz bir tuş da kol üstünde bulunuyor. Bazı zaman bu tuşla ilgili yararlı bir tüyo da verelim: Bu tuşa basılı tutarsanız TV’yi yahut kulaklığı da sessize alabiliyorsunuz.

Tabiki DualSense’te hoparlör de mevcut ve bu hoparlör artık daha etkin kullanılıyor. Spider-Man Miles Morales’te ağ attığınızda DualSense’ten ağ atma sesini duyuyorsunuz. Benzer şey diğer oyunlarda da farklı biçimlerde geçerli.

DualSense’in Uyarlanabilir Tetikleri ve Titreşim

Buraya kadar anlattığımız kısımlar zaten oyuncuyu oyunun içine daha fazla sokmak için önemli adımlarken, DualSense’in en çarpıcı yanı ise kuşkusuz uyarlanabilir tetikler ve Haptic titreşimli geri bildirim olayı oluyor.

DualSense içindeki titreşim motoru daha hissel çalışıyor, yani sanki elinizin altında matkap varmış gibi hissetmiyorsunuz. Böylece sizi sıkmadan, her oyuna göre farklı biçimde titreşimlerle atmosfere daha çok çekiyor.

Mesela buzlu bir yüzeyde kayıyorsanız, sağlanan dokunsal bildirimle birlikte uzun şeritler halinde titreşimlerle gerçekten kaydığınız hissiyatı avuçlarınızdan aktarılabiliyor. Yahut Örümcek Adam ile ağ atıp savruluyorsanız da benzer biçimde. Yanınızdan metro geçtiğinde, bir patlama olduğunda yahut yere düştüğünüzde, çevreden rüzgar estiğinde her bir detayı DualSense size titreşim ve seslerle hissettirebiliyor. Bazı zaman bunun yanı sıra, oyun oynarken gözünüzü kapatın, çkainatizde olup bitenleri betimleyebilirsiniz. Yani bunu öyle bir yapmışlar ki, açıkçası ne kadar anlatsak boş, gerçekten de anca kullanarak anlayabilirsiniz aslını söylemek gerekirse.

Yalnızca bu da değil. Çok konuşulan, bahsedilen uyarlanabilir tetikler de var tabii ki. Tetik kullanımı da oynadığınız oyuna göre farklı dirençli yapıya bürünebiliyor. Evet, tuşa basmak zorlaşıyor.

Mesela karakterinizin roketini ateşleyeceksiniz diyelim. Bunun için L2 ve R2 tuşlarına basmaya başladığınızda, bir kademeden sonra tuş size direnç uyguluyor. Siz daha fazla bastırdıkça oyundaki roket ateşleniyor ve bu sırada da titreşimle karşılaştığınız direnç aynı anda dokunsal bildirim ile avuçlarınıza geliyor. Yani hem parmaklarınızda bir direnç, hem avucunuzda titreşimle bunun yansıması derken, aklınız yerinden çıkıyor dememiz mümkün. Bunu kesinlikle denemeniz lazım. Zaten PS5’te yüklü olarak gelen Astro’s Playroom oyunu da tam anlamıyla DualSense’in tüm kabiliyetlerini kavramanız için tasarlanan bir bölüm olmuş.

Bu özellikle birlikte önümüzdeki zamanda PS5’in oyunlarıyla fark yaratacağını açık ara düşünüyoruz doğrusu. Optimizasyon çok çok önemli. Büyük bir olasılıkla PS4 oyunlarına da bununla ilgili güncellemeler gelecektir.

Mesela God of War’a gelecek bir güncelleme ile Kratos‘un ünlü baltasını fırlattığında ve tuttuğunda, böylece daha değişik bir deneyim yaşatacağını düşünüyoruz; kaldı ki, PS5’e de özel God of War Ragnarok gelecek biliyorsunuz. Yani yeni çıkacak tüm oyunlarda bu kullanımla zengin bir oyun deneyimi elde etmek mümkün. Ok ve yay kullanımlarında, silahlarda tetiği çekerken yahut ipe tırmanırken yahut bir halatı çekerken gerilimi sürekli size hissettiriyor, tarif etmesi açıkçası biraz güç.

DualSense ağırlık olarak ise DualShock’a oldukça yakın durumda, lakin daha kapsamlı bir batarya kullanılmış. DualSense’te 1560 mAh‘lik bir batarya mevcut. Bunun da bir dizi oyun oynadığımız senaryoda pratik kullanımda 11 – 13 saat arası sonuç verdiğini aktarabiliriz. Bunca titreşim, direnç ve ses iletimine göre oldukça iyi bir değer doğrusu. Bazı zaman DualShock’un 5 ila 8 saat arası pil performansı sağladığını hesaba katarsak, oldukça iyi.

Bunun yanı sıra PS5 kutu açılış videosunda atlamışız, kutudan USB-C kablosu da çıkıyor tabii ki ve bununla birlikte DualSense’i şarj edebiliyorsunuz.

Sony PlayStation 5 Performansı Nasıl?

Evet, geldik şimdi en çarpıcı noktaya, PlayStation 5 performansına ve oyunlara. PS5 ile birlikte, tabii ki eğer iyi bir televizyonunuz da varsa 120 fps‘e kadar 4K HDR desteğinden faydalanabiliyorsunuz. Bazı oyunlar daha gerçekçi aydınlatma için Ray Tracing olarak da bildiğimiz Işın İzleme donanımıni de kullanabilir. Bunlardan biri de, PS5’in çıkış oyunlarından Spider-Man: Miles Morales oluyor.

Bu oyunda özellikle yansımalara baktığınızda ışık oyunlarını görebiliyorsunuz. Lakin yine de bunun en kaliteli örnek olduğunu söyleyemeyiz, ilerleyen zamanlarda çıkacak olan oyunlarda, ışık izleme donanımınden şahane grafikler eşliğinde yararlanacağımız kesin.

Özellikle Project Athia bu anlamda çok beklenen oyunlardan biri. Daha evvel yapılan lansmanda da bu oyunda Işın İzleme donanımınden had safhada faydalanıldığından bahsedilmişti. Artık bekleyip göreceğiz.

Oyunlar dediğimiz gibi yüksek kare hızında çalışabiliyor. Yine misal verilecek olursa Miles Morales’te 2 seçenek var. Bunlardan biri kare hızına önem verenler için 60fps’e evvellik tanıyan “performans modu“, bir başkası ise Işın İzleme teknolojisinden yararlanan, daha doygun grafik üreten lakin bunun yanı sıra da kare hızını 30 fps’e düşüren “kalite modu“. Burada da tercih oyuncuların olacak. Sony bunun yanısıra bazı oyunların 120 fps’i destekleyeceğini de söylüyor, lakin bunu hala test edemedik.

Bunun yanı sıra elimizdeki televizyonda 4K’da 60 kare alamadığımızı altını çizelim. Biraz hazırlıksız yakalandık, lakin yakın zamanda daha iyi bir televizyon ile hem PS5 arayüzünü daha yakın zamandan tanıyacak, hem de oyun performansına göz atacağımız ayrı bir video daha hazırlayacağız.

PlayStation 5 ile PlayStation 4 oyunlarını da oynadık tabii ki. Şimdi bunlardan mühim birkaç başlığa da yakın zamandan bakalım ve bu sırada da oyunların yükleme sürelerinden söz edelim.

PlayStation 5 gerçek zamanlı oyun performansları ve yükleme sürelerini görmek için hemen yukarıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

PlayStation 5 Oyunlarının Açılış Süreleri

PlayStation 5

PlayStation 4

PlayStation 5

PlayStation 4

PlayStation 5

PlayStation 5 gerçek zamanlı oyun performansları ve yükleme sürelerini görmek için hemen yukarıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Sony PlayStation 5 Performansı Hakkında Ek Notlar ve Arayüz

Evet, az evvel de gördüğümüz gibi kimi oyunlarda çok daha süratli yükleme süreleri ile belirgin bir zaman farkı sağlandığı açık. Bu fark gelecek yeni oyunlarda da artmaya devam edecek tabiki. Bunun yanı sıra oyun içindeyken arayüz üstünden farklı bölümler arasında da geçiş yapılabiliyor ve bu süreler daha muazzam biçimde karşımıza çıkıyor.

Bunun yanı sıra ses ve gürültü derseniz, PlayStation 4‘ün artık yeni oyunlarda fan sesiyle adeta uçuşa geçtiği açıktı. PlayStation 5‘te ise sesin “s”si dahi yok.

Arayüz detaylarından dediğimiz gibi bir başka videoda daha kapsamlı bir şekilde biçimde söz edeceğiz, o nedenle o kısma çok dokunmayacağız şimdilik. Lakin tabii ki önemli noktaları işaret etmek lazım.

Artık arayüzde Süratli Menü kısmı oyun içine entegre edilmiş durumda. Böylece oyun çalışmaya devam ederken, tüm ayar ve oyun fonksiyonlarını alt barda bir arada oyundan çıkmadan görebiliyor ve kullanabiliyorsunuz. Böylece alttaki kartları kullanarak oyundaki değişik bir bölüme geçebiliyor ve bazı zaman oyunlar arasında da geçiş yapabiliyorsunuz. Lakin burada süratli devam etme donanımınin yer almadığını söylemek lazım. Yani mesela hani Netflix‘e girdiğinizde oyun askıya alınıyor ya, bu özellik o biçimde çalışmıyor. Lakin oyunların yükleme sürelerini kısaltabiliyor.

Arayüz baştan aşağı yenilenmiş durumda. Daha güzel bir dinlenme modu ile birlikte minimal bir yapı sağlanmış. Bunun yanısıra yeni arayüzde oyun içi yardım menüsü gibi değişik seçenekler de bulunuyor, bunlardan dediğimiz gibi daha sonra daha kapsamlı bir şekilde söz edeceğiz.

Peki, o halde şimdi de Sony’nin PS5 için bahsettiği Tempest 3D ses donanımıne değinelim.

Tempest 3D Ses Desteği

Konsolun tanıtımında Sony’nin Tempest 3D ses desteği çokça konuşulmuştu. Şimdilik 4 oyunda -ki bunlar Astro’s Playroom, Miles Morales, Demon’s Souls ve Sackboy: A Big Adventure’da- yararlanılabiliyor. Lakin şimdilik yalnızca kulaklık üstünden bu performansı elde edebiliyorsunuz. Daha sonra ise bu özellik, TV hoparlörlerinden çevresel ses desteğiyle yararlanabilmeniz için eklenecek. Yeni gelecek Sony Exclusive oyunları da zaten bu donanımı destekleyecek.

Sonuç: PlayStation 5 Ne Kadar İyi?

Evet, sanıyoruz ki PlayStation 5 hakkında bilmeniz gereken en mühim noktaları anlattık. Artık bundan daha sonra gözler gelecek PlayStation 5 oyunlarında. Şu an ilk aşamada beklediğimiz oyunlar arasında bahsettiklerimizin yanında Horizon Forbidden West, Ratchet & Clank: Rift Apart, Gran Turismo 7, Project Athia, Returnal ve God of War: Ragnarok bulunuyor. Tabii ki daha sonra çok daha büyük oyun gelecek.

Fiyatlar, fiyatlar ise tabiki ülkemizde en çok tartışılan konu. Bu hususta PlayStation Türkiye ekibi elinden geleni yapabildiği ölçüde yapıyor. Lakin döviz kurları da malum, bu da başka bir videonun konusu diyelim.

PlayStation 5, 19 Kasım’da 8299 TL fiyatla çıkıyor. Şu anda da ön siparişte yer aldığınu altını çizelim.

EDİTÖRÜN SEÇİMİ
CHIP Online Notu: %91

+ Devrim niteliğinde DualSense
+ 4K/120 kare, 8K/60 kare desteği
+ Güzel, süratli yeni kullanıcı arayüzü
+ Önemli ölçüde daha süratli yükleme süreleri
+ Oyun performansı
+ Tempest 3D ses teknolojisi
+ Exclusive oyun farkı
+ Kutuya dahil keyifli Astro’s Playroom oyunu
+ Sessiz ve serin çalışır

– 667 GB depolama alanı
– Standın plastik yapısı
– Süratli devam etme donanımı yok
– Fiyat

PlayStation 5 Alternatifleri Neler?

Yeni nesil konsollar arasında PlayStation 5’ın alternatifi Xbox Series X oluyor. Bu oyun konsolunu da değerlendirebilirsiniz. Yahut konsol yerine tercihinizi PC’den yana faydalanabilirsiniz.

Kimler PlayStation 5 Satın Almalı?

Yeni nesil oyunlardan had safhada performans ve eğlence bekleyenler gönül rahatlığıyla PlayStation 5’i tercih edebilirler. Tabiki iyi bir televizyon sahibi olmanız, alacağınız keyfi katbekat arttıracaktır.

PlayStation 5 Teknik Sahip olduğu özellikleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ