Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Sosyal Fobi Nedir?

sosyal fobi başka kişilerın gözünden; gülünç, enteresan ve utanç verici olarak görünmekten duyulan kaygı ve bu kaygının yol açtığunu sosyal …

Sosyal Fobi Nedir?

sosyal fobi başka kişilerın gözünden; gülünç, enteresan ve utanç verici olarak görünmekten duyulan kaygı ve bu kaygının yol açtığunu sosyal mekanlarda kaçınma sürecidir. Sosyal fobisi olan bireyler konuşurken, yemek yerken, yürürken kaygılı olurlar. Kaygılarının belli olmasından ve bu zamanda kızarmak terlemek gibi durumların ortaya çıkmasından utanırlar.

Sosyal fobisi olan bireyler yaşadıkları durumu şu biçimde ifade ederler:

Sosyal mekanlarda büyük bir utanç duyuyorum, bazı zaman ölecekmiş gibi olduğunu hissettiğim oluyor. Yer aldığım ortamdan kaçıp gitmek istiyor ve ortamdaki kişilerı yeniden görmek istemiyorum.

Sosyal fobisi olan bireylerin dikkati aynı ortamda bulundukları bireylerin zihnindedir.Devamlı olarak onlar tarafından nasıl görüldüklerini, nasıl değerlendirildiklerini düşünür ve kendi davranışlarını, ses tonlarını, beden dillerini kontrol ederler.

Sosyal Fobi Görülme Sıklığı Nedir?

Bireylerin psikolojik süreçlerinde en sık gözlemlenen problemlerden biri sosyal fobidir. Ülkemizde ortalama on kişiden birinde sosyal fobi gözlemlenmektedir. Araştırmalara incelediğimizde bu oranın üniversite talebelerinde %24 olduğunu görmekteyiz. Sosyal fobinin bu zamanda daha sık görüldüğünü aktarabiliriz.

Sosyal Fobi Nasıl Oluşur?

Sosyal fobilerin oluşum sürecinde birçok etken etkilidir.

Genetik yatkınlık

Hayatın içerisindeki sıkıntı verici olaylar (ayrılık, bir yakının kaybı)

Kişisel özellikler

Ebeveynlerin duygu dilini anlamaması lakin aşırı korumacı ve kontrolcü olan bir yetiştirme serisinin olması

Diğer bireylerde yaşanan kötü tecrübeler (dışlanmak, alay edilmek, aşağılanmak)

Sosyal Fobinin Belirtileri Nelerdir?

Kişi rahatsızlık duyduğu bir olayla karşılaştığı anda vücudunda farklı belirtilerin ortaya ÇIKTIĞINI gözlemler. Nefes kesilmesi, yüz kızarması, titreme, terleme, çarpıntı, nefes darlığı, mide bağırsak sisteminde rahatsızlık gibi belirtiler yaşanabilir. Bu sırada zihin içinde bulunulan duruma karşı belli başlı yorumlarda bulunur. Kişinin düşünceleri ‘muhteşem olmalıyım, hata yapmamalıyım, kaygılı olduğumu belli etmemeliyim, kusursuz görünmeliyim, güçsüzüm, yetersizim, beğeniyorum, çirkinim’ gibi cümleleri içerebilir. Tüm bu bahsettiğimiz belirtileri ve düşünceleri yaşayan bireyler kaçınma davranışları sergilerler. Bu davranışlar; göz temasından kaçırma, korkulan ortamı terketme, kaygı duyulan yere girememe şeklinde gözlemlenir.

Gözlemlenen diğer durumlar ise şunlardan oluşmaktadır:

Toplum içinde yemek yiyememek,

Başkaları tarafından izlenirken bir şey yapamamak,

Toplum içinde telefonla görüşememek,

Yetkili biriyle konuşamamak,

Kalabalığa hitap edememek,

Kalabalığın varolduğu odaya girememek,

Hazırlıksız konuşma yapamamak,

Yabancı birine düşüncelerinden bahsedememek,

Genel tuvaletleri kullanamamak,

İlişki başlangıçlarında bulunmamak,

Eksik para üstünün tamamını alamamak.

Sosyal Fobiler Nasıl Tedavi Edilir? 

Tedavi sürecinde terapi metodları ve ilaç kullanımı en yaygın olan 2 metodtur. Son zamanlarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki bu tarz kaygı problemleri i̇laçsız biçimde tedavi edebilmektedir. Bu anlamda bilişsel davranışçı terapiler kişinin sürece dair değişiklik kazanması noktasında mühim bir çözüm metodudir. Son zamanlarda ülkemizde de kullanılmaya başlanan üçüncü nesil terapi metodları yüksek oranda faydalı olmaktadır.

Ne Yapmalıyım?

Her problemde olduğu gibi ilk adım bir problemin yaşandığinı fark ediyor olmaktır. Tedavi başvurunun yapıldığı ilk anda bu yana başlar.

 Toplumumuz içerisinde efendilik kavramı bu problemi normalleştirilmesine ve yüceltilmesini sağlar. Oysa bireyler bu zamanda dostlarından, kabiliyetlerinden, doyum aldıkları hayatlarından gitgide uzaklaşırlar. Önemli olan problemi farkedip profesyonel bir bakış açısıyla konuyu değerlendiriyor olmaktır. Tıkanmış hissettiğiniz süreçlerde ruh sağlığı profesyonellerine başvurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ