Stresin İnsan Hayatına Etkisi

0

Hepimizin hayatında kendini stresli hissettiği dönemler vardır. Stres deyince akla çoğu zaman ters çağrısımlar gelir. Aslını söylemek gerekirse …

Hepimizin hayatında kendini stresli hissettiği dönemler vardır. Stres deyince akla çoğu zaman ters çağrısımlar gelir. Aslını söylemek gerekirse stres, kişiin savunma mekanizmasıdır. Bir randevuya geç kalma korkusu, iş bulamama , ev içerisindeki olaylar, arkadaş, eş ile yaşanan sorunu kafaya takma, ekonomik problemler gibi birçok olay stres tepkisini vermemize neden olabilir. İnsanın fizyolojik ve psikolojik düzeyde verdiği tepkiler “stres” olarak adlandırılır. Kişi tehlike ile karşılaşınca “savaş yahut kaç” tepkisini verir. Stres tepkisinde yaşanan olay ve bu olaya yüklenen anlam mühimdir. Bir olay herkes için stres yaratmayabilir burada bireylerin olayı algılayış biçimleri ve başa çıkma becerileri devreye girer.

Stresin düzeyi mühim bir etkendür. Stres bireylerde baş ağrısı, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi bedensel hastalıklara neden olabileceği gibi, psikolojik ve zihinsel rahatsızlıklara da neden olabilir. Organizma stres karşısında psikolojik tepki olarak kabullenme, geri çekilme, karşı koyma, korku, kaygı gibi duygusal problemler geliştirebilir.

Stressiz bir toplum, stressiz bir kişi düşünmemiz mümkün değildir. Asgari düzeyde stres dikkat ve motivasyonumuzu arttırmaya, yaptığımız işlerimizi tamamlayabilmemiz yönünden olumlu bir özellik taşır.

Diğer yandan, stresle başa çıkamayan ve yoğun derecede stres altında olan bir insan;

*Değersizlik, yetersizlik duyguları,

*Kişisel başarısızlıklara ve tersluklara odaklanmak,

*Karar vermede güçlük,

*Uykuya dalmakta , sürdürmekte güçlük çekmek,

*Sigara ve içki içme eğiliminde artış,

*Duygusal ve cinsel hayatta düşüncesiz davranışlar,

*Ölüm ve intihar fikirlerinin zihinde sık sık tekrarlanması

Gibi davranışlar göstermeye başlar.

Kişisel özellikler, stresten korunabilme derecesini belirler. Bunlar kişinin esnekliği, çevre etkenü ve geçmiş tecrübelerinden elde ettiklerine göre biçimlenir. Benmerkezci olarak adlandırılan egoist kişilik donanımı baskın olanlar, olgunlaşmamış kişilik sahip olduğu sahip olduğu özellikleri olanlar, aşırı duyarlı ve duygusal tepkileri önde olanlar, çevre ile etkileşimlerinde pasif bireyler, husumet duyguları baskın olan bireyler stres ile başa çıkmakta başarısız olmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Genital Estetik Nedir?

Yapılan araştırmalarda işlerine ve sosyal hayata daha aktif katılanlar , gelecekle ilgili olumlu beklentiler içinde olanlar, yakin çevreleriyle olumlu iliskiler icinde olanlar, mücadeleci ve degisiklikten zevk alan bireylerin strese daha dayanıklı olduğu açıklanmıştır.

Stresle başa çıkılabilir.

Genel olarak stres altındayken bireyler bir çözüm üretmek yerine içinde bulunulan durumun ne kadar zor ve çözümsüz olduğunu düşünerek zihinde ters senaryolar kurarlar. Bu da kişinin çaresiz ve karamsar hissetmesine neden olabilir. Düşüncelerimiz duygularımıza, duygularımız davranışlarımızadönüşür. Yani olayı nasıl yorumladığımız aslını söylemek gerekirse kimi zaman düşünce yanlışlarına iter. Stresin hangi durumlardan ortaya çıktığını, rahatsız edici durumları bilmek, duygularımızı tanımak ve bunları gözden geçirmemiz gerekir.

Yaşadığımız duygu ve durumu tanımak en mühim adımdır.

-Ters zihinsel senaryolar yerine olumlu sahip olduğu sahip olduğu özelliklerimize ve başarılarımıza odaklanmak, zihinsel olarak alternatif üretmek mühimdir. “Elimden geleni yaptım, bu durumla başa çıkabilirim” gibi.

-Fiziksel egzersizleri ritüel haline getirin. Egzersiz endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Endorfin hormone ruh sağlığını olumlu olarak etkiler.

-Uyku ve beslenme düzeninize dikkat edin.

Stresli olan durumlarda aşırı yemek yeme davranışına başvurma sık yapılan yanlışlardan biridir.

-Muhteşemiyetçiliğin tuzağına düşmeyin.

– Kendinize zaman ayırın, ruhunuza iyi gelecek etkinlikleri keşfedin.

-Kendi stresinizi yönetmek için doğru nefes alma ve gevşeme teknikleriyle stresinizi kontrol altına alın.

Her duygunun bir ömrü vardır. Stres de o anlık bir felaketmiş gibi gözükse de bu duyguyu da Kabul edin. Eğer stresle başa çıkamayacağınızı kafanızı yoruyorsanız bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin.


Cevap bırakın