Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Takma kirpiklerin zararları nelerdir? Uzmanlar uyardı!

Bayanların son zamanlarda en çok tercih ettikleri güzellik uygulamalarından biri olan takma kirpikler uzman kişilera göre tehlike saçıyor. Doç. Dr. Sevil Karaman, “Kirpikleri yapıştıran tutkalların bazılarının içerisinde yer alan alerjen formaldehit maddesi, alerjik reaksiyon, ağrı, kaşıntı, kızarıklık ve şişliği tetikleyebilir, geçici görme kaybına neden olabilir” uyarısında bulundu.

Doç. Dr. Sevil Karaman, tüketicilerin alerjik reaksiyon riskine gözlerini kapamaması gerektiğini vurguladı.

Karaman, takma kirpik hakkında ilk sorgulanması gereken konunun yapıştırıcı maddenin içeriği olduğuna işaret ederek, “Geçmişte bu tutkalların bazıları alerjen formaldehit içermekteydi. Alerjik reaksiyon, ağrı, kaşıntı, kızarıklık ve şişliği tetikleyen bu içerik, geçici olarak görmede azalmaya neden olabilir. Diğer bir risk ise takma kirpiklerin orijinal kirpiklere ve göze vereceği hasar. Sürtünme, çekiştirme yahut çekme halinde tamamen doğal kirpikler kırılıyor. Bazı zaman kirpik folikülünde kalıcı hasara neden olabiliyor. Nadiren de olsa uzantılar, liflerin göz dokusunun altına yapışmasına ve cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirebiliyor.” ifadelerini kullandı.

“İŞLEM EVVELSİ GÖZÜNÜZÜ DÖRT AÇIN”

Doç. Dr. Sevil Karaman, kirpik taktırmadan evvel göz sağlığı ve güvenliği yönünden bilinmesi gerekenleri şöyle anlattı:

“Kirpik uzatmalarına devam etmeden evvel uygulanacak güzellik salonunu, ​​uygulayacak kişiyi araştırmalısınız. Ürünlerin bileşenlerine dikkatlice baktığınızdan emin olun. Salonun iyi bir ünü var mı? Ne kadar zamandır iş yapıyorlar ve hijyen kaidelerinı ne kadar uyguluyorlar? Yorumları okuyarak ve diğer müşterilerin evvelki ve sonraki resimlerına bakmalısınız. Uygulamayı yapacak olan kişi, kirpik uzatmalarında hangi eğitim, sertifika ve deneyime sahip? Tutkalın bileşen listesini isteyin ve alerjen olup olmadığını kontrol edin. Son kullanma tarihinin geçmediğini onaylayın. Yapıştırıcı gözlerinize uygulanmadan evvel bileğinizin iç kısmında bir nokta testi isteyin. Uzantılara karşı alerjik bir reaksiyonunuz varsa bunları kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Çünkü bu gözlerinize zarar verebilir. Reaksiyonu kendi kendinize tedavi etmeye çalışmayın. Vakit kaybetmeden bir göz doktoruna müracaat edin.”

Ayrıca Bakınız.  Kolay Saç Modelleri 2020

Karaman, gözleri güvende tutmak için alınacak önlemlere ilişkin, “Kirpikler, hijyenik bir ortamda işinde uzman bir kişi tarafından cildiniz için güvenli kimyasallarla uygulanmalıdır. Göz kapağı yahut korneaya travma yahut enfeksiyon, yapıştırıcıya karşı alerjik reaksiyon, kalıcı yahut geçici kirpik kaybı uygulama risklerindendir.” değerlendirmesinde bulundu.

Enfeksiyonun, yetersiz hijyen yahut uygulama sırasında göze zarar gelmesinden kaynaklanabileceğini vurgulayan Karaman, keskin bir nesnenin göze çok yakın kullanıldığının unutulmaması gerektiğini kaydetti.Cevap bırakın