Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Tarhun otu nedir? Tarhun otu nasıl kullanılır?

Sindirim hastalıkları için bire bir faydası olan tarhun otu, hoş bir koku keskin bir tada sahiptir. Taze tüketildiği gibi kuru hali et ve balık yemeklerine eklenir. bayanların adet döngüsünde yaşadıkları sancılar içinde Tamamen doğal ilaç olan tarhun otu hakkında araştırılanleri sizler için inceledik. Peki Tarhun otu nedir? Tarhun otunun yararları nelerdir? Tarhun otu nasıl tüketilir? İşte suallerın yanıtı:

Papatya ailesine ait olan tarhun otunun anavatanı Sibirya topraklarıdır. İnce uzun yaprakları olan tarhun otu, yeşil ve sarı renklidir. Çok keskin ve hoş bir kokusu vardır. Bilim literatüründe Artemisia dracunculus olarak bilinir. Çok yıllık bir ot türüdür. Ortalama 120-150 cm civarında uzar. Avrupa toprakları kültür otu olarak yetiştirir. Türkiye’de bu otun yetişme alanı; Erzurum, Bayburt, Gaziantep ve Şanlıurfa’dır. Ejder otu, Yeşil altın ve dargun gibi farklı isimlerle de alınır. Kuru hali Fransa mutfağında vazgeçilmez baharatıdır. Bayburt yöresinde dargun olarak geçen tarhun otunun ticareti oldukça yaygındır. Böreğin iç harcına konularak tüketildiği gibi aynı ıspanak gibi pişriilerek de yenir. aynı zamanda kurutulup çayı yapılır. Anadolu da makarna ve salatalara eklenir.

TARHUN OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Sindirim sistemindeki salgılanmayı hızlandırarak gıdaların hızla işlenmesini sağlar. Böylece mide ve bağırsak ağrılarını azaltır. aynı zamanda iştah kaybı olanların iştahını açar. Yani kilo almak talep edenler için güçlü bir Tamamen doğal ilaçtır.

Yemeklerden sonra sık sık gaz sıkışması yaşayanlar içinde içinde uygun bir besindir. Hazmı kolaylaştırarak karın şişkinliği ya da sertliğini önüne geçer.

özellikle bayanların yaşadığı idrar enfeksiyonu hastalığına iyi gelir. İdrar söktürerek mesane de idrar birikmesini önüne engel olur. Böylece taş ve kum rahatsızlıklarının yaşanmasının önüne engel olur.

Ayrıca Bakınız.  Kasımpatı çiçeği nasıl yetişir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Aylık olarak bayanların yaşadığı adet döngüsündeki sancılara iyi gelir. Kasıklarda ve vücutta yaşanan ağrıları dindirir.

Kekik ve lahana gibi güçlü bir ödem söktürücüdür. Vücuttaki tüm ,iltihabı kısa zamanda atar. bunun yanısıra vücuttaki fazla tuzu da atmaya yararlı olur.

Hoş kokuya sahip olan tarhun otu, ağız kokusunu da önüne engel olur. aynı zamanda ağız içindeki enfeksiyonu azaltır. Çay olarak bitirildiğinde diş yüzeyini temizler. Tükürük bezlerinin daha sıhhatli çalışmasını sağlar. Diş eti iltihabının önüne engel olur.

Ruhsal hastalıklar içinde tarhun kurusundan elde edilen çay fayda gösterir. Yoğun iş temposu sonrası vücut yorgunluğunu ve stresini azaltır. Sinir sisteminin işlevselliğini korur.

TARHUN OTU NASIL TÜKETİLİR?

Kurutulup baharat haline getirilerek yemeklere eklenir. Ya da taze halde salatası yapılarak da tüketilebilir. aynı zamanda ıspanak gibi pişirilerek tercih edilen tarhun otunun kuru halinden çay yapılır. Azerbeycan da sirke yapımında tarhun otu kullanılır. Bu da sirkenin daha lezzetli olmasını sağlar. Kekik gibi et ve tavuk yemeklerine lezzet sağlar.

TARHUN OTUNUN ZARARI VAR MIDIR?

Aşırı bitirildiğinde sdüşüşe olan faydası zarara döner. İshale yol açarak vücudun hızla su kaybına neden olur. Gebe ve emziren annelerin tüketmemesi gerekir. Her besinde olduğu gibi tarhun otunu da uzmanına danışarak tüketmekte yarar var.Cevap bırakın