Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Tavla nasıl oynanır? Kuralları nelerdir?

En eski oyunlardan biri olan tavla oyunu nasıl oynanır?, Tavla oynamanın püf noktaları hakkında sizlere detaylı bir yazı paylaşmak istedik. Tavla oyunu, en eski oyunlarımız arasında yer alır aynı zamanda zeka geliştirici ve çoklu düşünmeyi sağlayan oyunların başında gelir. Öngörü kabiliyetini geliştiren zarlı oyunlardan olan tavla özellikle yazlıklarda bir araya gelindiğinde çok oynanır. Pandemi döneminde de evde çok zaman geçirdiğimizde akla gelen oyunlardan biridir. Peki tavla nasıl oynanır, tavla dizilişi nasıl yapılır? İşte detaylar:

Dilimize İtalyanca’dan gelen tavla kelime kökeni tahtadır. Tavla çeşitleri olarak; Osmanlı, Çelebi, Gülbahar, İzmir, Tokat, Mahpus ve Kız tavlası gibi isimler olarak biliniyor. Tavla iki kişi olarak oynanan en eski masa oyunları arasında yer alır. Ortalama 5000 yıllık tarihi olan tavla satranç oyununa alternatif olarak çıkarıldığı biliniyor. Tavla oyunu özel olarak oyulmuş tahta platform üzerine 15 beyaz taş ve 15 siyah taştan oluşmaktadır. Eski dönemlerde tavlanın 4 köşesi 4 mevsimi karşılıklı 6’şar olan hanenin de 12 ayı ve pulların toplamının ayın 30 gününü, taşların yarısının siyah olması geceyi diğer yarısının beyaz olması gündüzü temsil ettiği söylenir. Zeka ve kabiliyetinizi gelişmesine katkıda yer alan tavla nasıl oynanır? Tavla dizilişi ve ipuçları nelerdir? İşte tavla oynamanın püf noktalarını haberimizin içerisinde bulabilirsiniz:

TAVLA NASIL OYNANIR, TAVLA OYNAMANIN KAİDELERİ

Tavla 24 haneden oluşmaktadır. İki kişi oynanan tavla da her oyuncu 15 tane pul kendi tahta tarafına yerleştirmesi gerekir.

Oyunda ki amaç her iki tarafın karşı tarafın rakip pullarını toplamadan kendi pullarını hanelerin sağında biriktirip toplamaktır.

Tavla oyununda pulları ilk toplayan kişi oyunun kazanan kişi olur.

Her iki taraf pullarını dizdikten sonra kimin başlamasına karar vermek için karşılıklı olarak zar atar. Kimin attığı zar daha yüksek rakamlı ise oyuna ilk o başlar.

Ayrıca Bakınız.  PUBG Oyunu Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Oyunda 2 ya da daha çok pul art arda gelirse rakip bunun üzerine gelemez ve buna tavlada ‘kapı’ olarak adlandırılır.

Tavla oyununda tüm pulları kendi sahasında toplayan her kimse atılan zarlara göre pulları toplamaya başlar. Boş bir hane gelirse pulların ilerletmek gerekir. Oyunu oynarken her zar attığınızda pul alma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Tavla oyununda en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi pulunuzu yalnız bırakmamak çünkü pulunuzun önünde başka pul yok ise, karşı rakibin attığı sayı ile pulunuzun önüne engel olur ise kendi pulunuzu kaybetmiş olursunuz. Bundan dolayı pulu yalnız bırakmayın sürekli dikkatinizi verip önünde 2 pul bulundurmaya çalışın ve kapı yapın. Böyle yaparak karşı rakibin attığı sayı size isabet etmesini engellemiş olursunuz.

Tavla oyununda karşı rakibin hiçbir pul kaldırmasına fırsat vermeden kendi pullarını kaldırmaya ‘mars’ etmek denir. Tavlada mars etmek karşı taraf en az bir pul toplamışsa 1 puan olarak kabul ediliyor. Eğer rakip hiç pul toplamamış ise rakip mars olur ve 2 puan elde etmiş olur.

Tavla oyunun sonunda pullarının hepsini kendi önüne topladıktan sonra, attığınız zara göre tüm pullarınızı topladıktan sonra oyunu kazanan kişi olursunuz.

Tavla kuralları

Tavla Nasıl dizilir

Tavla Nasıl Oynanır İndir

Profesyonel tavla Nasıl OYNANIR

Erkek tavlası oyna

Tavla nasıl Oynanır 2020

Tavla Plus nasıl oynanır

Karışık Tavla Nasıl oynanır


Cevap bırakın