Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Tavşan etinin faydaları ve zararları

Memeli hayvanlardan biri olan tavşan, yüzyıllardır kişilerın yaşam kaynağı olmuştur. Oldukça lezzetli bir ete sahip tavşan aynı tavuk, ördek ve …

Tavşan etinin faydaları ve zararları

Memeli hayvanlardan biri olan tavşan, yüzyıllardır kişilerın yaşam kaynağı olmuştur. Oldukça lezzetli bir ete sahip tavşan aynı tavuk, ördek ve kaz gibi tüketilebilir. Yararları saymakla bitmeyen tavşan sindirim sistemini düzenleme de etkilidir. Güçlü bir idrar söktürücü olan tavşan eti hakkında araştırılanleri sizler için inceledik. Peki tavşan etinin yararları nelerdir? Tavşan eti nasıl yenir?

Diğer kümes hayvanlarıyla karşılaştırıldığında yağ oranı en az olan tavşan eti, özellikle kırsal ve dağlık alanlarda yaşayan kişilerın beslenme kaynağı olmuştur. Lakin avlanma ve tüketilme hakkında tecrübeli olan kişiler tarafından tutulan tavşanlar tüketilmesi daha uygundur. Aksi halde gelişim çağında olan tavşanlar mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu yüzden bazı uzman kişiler, tavşan eti tüketmeyi sevenlere dağ tavşanlarını öneriyor. Çünkü dağ tavşanları diğer tavşan çeşitlerine oranla daha etlidir. Memeli hayvan türlerinden biri olan tavşan, hızla çoğalır ve büyürler. Otçul hayvan olan tavşanlar bu yüzden etlerinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Aynı zamanda yağ oranı da akside oldukça azdır. Tavşan hakkında bilinen bir diğer yanlış ise havuç yemesidir. Lakin tavşanlar fazla havuç tükettiklerinde kandaki şeker oranları yükselebilir. Bu yüzden tavşanlara en çok marul, salata, enginar ve karnabahar verilmesi tavsiye edilir. Tavşan eti tüketimi ise eski yüzyıllardan beridir vardır. İçerdiği yüksek mineraller ve vitaminler aracılığıyla insan vücuduna faydalar sağlar. 100 gram tavşan eti, insan vücudunun ihtiyacı olan proteini karşılar.

TAVŞAN ETİNİN YARARLARI NELERDİR?

İçerisinde az miktarda yağ olduğundan kilo aldırmaz. Lakin yeterli miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. İnsan vücudunun enerji miktarını yeteri derecede karşıladığından uzun süre dinç kalmasını sağlar. Bu donanımı aracılığıyla yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıklara da zemin hazırlayan durumu en aza indirger.

Ayrıca Bakınız.  Amigurumi nedir? Nasıl yapılır?

Yapılan araştırmalarda tavşan eti vücudun ihtiyacı olan proteinin yüzde yüzünü kolaylıkla karşılar. Protein maddesi vücuttaki organların işlevselliğini artırır. Özellikle sindirim için ihtiyacınız olan protein adeta vücudu kısa zamanda yeniler. Çoğu hastalıkları önleyen protein kemik ve kasları da güçlendirir.

– Sinir sistemi ve kan hücreleri için ihtiyacınız olan B 12 vitamini yönünden da zengin olan tavşan eti, vücudun günlük gereksiniminin yüzde 120’sini kolaylıkla karşılar.

Tavşan eti güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki serbest radikalleri temizler. İdrar yoluyla enfeksiyonlu hücreleri atar. Ayırca selenyum maddesi de içeren tavşan eti, çocuk yapma olasılığını artırır. Hem sperm hem de yumurtalıkları güçlendirir.

Vücudun ihtiyacı olan potasyumun yüzde 30’ünü karşılar. Kötü kolesterolü düşürür. Kalp ve damar sağlığını destekler. Damar tıkanıklığını da önleyerek kan akışını sağlar.

TAVŞAN ETİ NASIL YENİR?

Mayhoş bir tadı olan tavşan eti herkes tarafından tüketilmez. Lakin yedikçe tadı oturan tavşan eti, biraz tavuk etine benzer. Karlı hava da kesilmesi uygun olan tavşan tüylerinden arındırıldıktan sonra kanı durdurulması için kara gömülür. Bir gece karda bekledikten sonra beyaz sirkeyle iyice yıkanır arındırılır. Gür bir ateşte baştan uca bir şişe geçirilerek takılır. Pişirilmesi beklenir. Haşlanarak ya da parçalara ayrılarak soğan kavurup içine atılarakta tüketilebilir.

Tavşan etinin zararları

Tavşan beyninin faydaları

Tavşan etinin kansere faydaları

Tavşan eti haram mı?

Tavşan eti fiyat

Tavsan eti nasıl pisirilir?

Tavşan beyni yemenin faydaları

Tavşanın FAYDALARI ve ZARARLARI

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ