TCL 10 Plus Özellikleri ve Fiyatı

0

Evet, TCL 10 Plus ‘ı 1 ay kadar evvel incelemiştim. Özellikle tasarımı ile ekran kabiliyetleriyle fark yarattığından bahsettiğim TCL 10 Plus’ın …

Evet, TCL 10 Plus‘ı 1 ay kadar evvel incelemiştim. Özellikle tasarımı ile ekran kabiliyetleriyle fark yarattığından bahsettiğim TCL 10 Plus’ın pil ömrü hakkında da başarılı, sınıfına uygun performans gösteren ve kameralarıyla da ihtiyacı karşılayan bir model olduğundan bahsetmiştim. Peki, 1 ay boyu kullandığım TCL 10 Plus ne durumda? Hala alınır mı? Şimdi gelin, 30 günlük kullanım neticesinde TCL 10 Plus bizlere neler sunmuş, ne gibi aksilikler yaşatmış; bu sualleri hep beraber yanıtlayalım.

Tasarım: TCL 10 Plus Yere Düşerse Ne Olur?

İncelemede de geniş bir şekilde olarak bahsettiğim gibi TCL 10 Plus, dizaynıyla bu süre içinde oldukça beğenerek kullandığım bir telefon oldu. Çok kibar bulduğumuzu söylemiştim, hala da aynı biçimde düşünüyorum. Güzel görünüyor ve elde iyi bir dengede duruyor. Özellikle ekran kenarlarının kavisli olması aracılığıyla sağlanan görüntüde olduğu kadar mobil cihazı kavrama noktasında da rahat ediyorsunuz.

Bunun yanı sıra dizayna ilişkin olarak şunu da söylemek gerek. 1 ay süre içinde birkaç defa talihsiz biçimde elimden düşürdüm bu mobil cihazı. İkisi de tatildeyken başıma geldi. Birinde otururken cebimden beton zemine düştü, diğerinde de yine bir kafede masa üstünde ahşap zemine düştü. Neyse ki kutu içerisindeki silikon kılıfı takmıştım, o nedenle herhangi bir sorun yaşamadım, çevresinde bir çizik dahi yok. Lakin ekranında da çizik olmaması mühim bir detay, zira ekran üstünde bir koruma filmi yoktu.

Bunda kuşkusuz mobil cihazın ekranında Corning Gorilla Glass korumasının devreye girdiğini söylemek lazım. Bu sayede ekranda bir problem yok.

Ekran: TCL 10 Plus Netflix Deneyimi Nasıl?

Ekran demişken, biraz da ekran deneyiminden söz edelim. Ekran gerçekten muazzam görüntü üretiyor. Dedim ya, tatildeyken de TCL 10 Plus’ı kullandım ve plajdayken gözalıcı güneş ışığı altında ekran görünürlüğünü oldukça iyi düzeyde buldum. Tabiki Instagram’a koyacağınız bir fotoğrafa filtre efekti uygulamıyorsanız o başka, güneş altında hiçbir ekranda o filtreden emin olamazsınız. Lakin ekran okunabilirliği oldukça iyi düzeyde bu telefonda.

Ayrıca Bakınız.  2021 Huawei Petal Search Nedir, Ne Demek, Arama Motoru, APK, Download, İndir

Ekran sahip olduğu sahip olduğu detaylarını tekrar hatırlatmak gerekirse, TCL 10 Plus’ın ekranı 6.47 inç boyutunda AMOLED panelden biraraya geliyor. HDR 10 desteği var ve bundan özellikle Netflix gibi platformlardan film izlerken çok yararlanıyorsunuz. Ekranın Full HD+ çözünürlüğünde ve 398 ppi piksel yoğunluğuna sahip olması, film görüntülemesinin yanında, ekranda ne varsa, iyi görünmesini sağlıyor zaten.

Bu mobil cihazın ekranının bunun yanısıra özel bir durumu da var, onu da atlamayalım. Bu ekranda NXTVISION adında bir teknoloji kullanılıyor. TCL patentli olan bu ekran teknolojisi, görüntü performansını arttırmaya yarıyor. Yani bunu şöyle düşünün: Ekrandaki görüntüye farklı ışıklandırılmış mekanlarda bakarken, ekran o ortama, ışık şartlarına göre optimize edilerek, daha iyi biçimde görüntüleniyor. İşte az evvel bahsettiğim, güneş altında ekran görünürlüğünün daha iyi olmasının sebeplerinden biri de bu oluyor. Ekrana karanlık bir ortamda bakıyorsanız ise zaten siyahlar tam siyah, renkler oldukça doygun ve canlı biçimde ekranda bulunuyor ki, bu sayede de ekran performansıyla oldukça fazla beğendiğim bir telefon oldu TCL 10 Plus.

Performans: TCL 10 Plus Alınır mı?

Yalnızca filmlerde değil tabiki. Telefonda bu süre içinde çok sayıda oyun da oynadım tabii ki. Özellikle son 4 yıldır mobil platformda oynadığım Boom Beach’in yanında tabii ki PUBG başta olmak üzere, boş zamanlarda Dumb Ways, Asphalt 9, Lemmings ve -eskiler bilirler- Road Fighter bu telefonda en çok oynadığım oyunlar arasındaydı.

Mobil cihazın sahip olduğu sahip olduğu özellikleri de iyi oyun performansını karşılayabilir türde zaten. Bu hususta bir problemi yok mobil cihazın. İşlemci hanesinde Qualcomm Snapdragon 665 bulunuyor ve 8 çekirdekli yapıda olan bu işlemciye daha evvel pek çok test uygulamıştık hatırlarsanız.

Ayrıca Bakınız.  Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir 2022

Performans anlamında günlük kullanım ve yoğun kullanmayı tercih edenlerde ihtiyacımı karşılayan TCL 10 Plus ile bu süre içinde tabiki tüm sosyal paylaşım sitesi hesaplarımı yönetmenin haricinde, günlük telefon konuşmalarımı ve yazışmalarımı yaptım, Instagram video optimize yazılımlarını kullandım, yolda bol bol Spotify dinledim, akşamları Netflix’ten film izledim ve tabiki herkes gibi oyun oynadım. Bunun neticesinde de tatmin kaldığımı kolaylıkla söyleyebilirim. Bunun yanı sıra benzer şeyi pil performansı hakkında da söyleyebilirim.

Mobil cihazın batarya kapasitesi 4500 mAh gücünde. Bu batarya yukarıdaki kullanımla bana gün içinde yetti. Lakin tabii ki çok oyun oynayınca durum farklı olur tabii ki; neyse ki benim o kadar vaktim olmadı. Lakin normal bir kullanımla günü noktalayabiliyorsunuz. Hafta sonları ise daha az kullandığım için cumartesi sabah şarjdan çıkarttıktan sonra pazar akşamına kadar pek şarj etmem gerekmedi. Şarj konusu da oldukça süratli. Telefonda Quick Charge 3 süratli şarj desteği var ve bu sayede kısa zamanda şarj oluyor.

Kamera: TCL 10 Plus ile Nasıl Resimler Çektik?

Peki, bu 1 ay içinde kameraları nasıldı? Tatile de gittin, orada da kullanmışsın; hani resimler diyebilirsiniz. Bazılarını da videoda paylaşıyorum.

Son günlerde mobil cihaz pazarı adeta megapiksel savaşlarına sahne oluyor, markalar mobil cihazların kamera üzerine kamera ekliyor, biliyorsunuz. TCL de bunlardan biri. Bu telefonda da arkada 4 kamera var. Bu kameralar da 48 MP ana kamera, 8 MP geniş açılı kamera olurken, diğer kameralar da 2 MP şeklinde makro çekim ve derinlik sensörü olarak atanmış.

Peki, bu kameralar nasıl çalışıyor? Aslını söylemek gerekirse pek fotoğraf çekmem ama tatilde işte ister istemez birkaç kare çekiyor insan. Sonuçları sizler de görüyorsunuz; telefonla gündüz şartlarında yapılan çekimler oldukça güzel görünüyor. Bunun yanısıra düşük ışıkta da, ters ışıkta da, gece de resimler çektim. Az evvel bahsettiğim NXTVISION teknolojisi kamerada da yapay zeka yardıma koşuyor. Böylece aynı ekranda olduğu gibi, fotoğraf çekimi sırasında da ortam ışık şartlarına göre en kaliteli kamera için kamerayı hazırlıyor.

Ayrıca Bakınız.  SEO ve SMO Aralarındaki Fark Nedir, Hangisini Tercih Etmelisiniz

Yaptığım çekimler arasında 16 MP’lik ön kamerayla da resimler var. Sonuçlar beni tatmin etti, lakin Güneş’i arkanıza aldığınızda, her telefonda lakin bu derece bir görüntü alıyorsunuz. Ona da yapacak bir şey yok.

Siz de kameranın performansıyla ve fotoğraf kalitesiyle ilgili düşüncelerinizi aşağıda yorum olarak yazabilirsiniz.

TCL 10 Plus ile yaptığımız fotoğraf çekimlerini yukarıdaki videoda görebilirsiniz.

Bu da Bonusu

Bunun yanı sıra son olarak şunu da söylemem lazım. Bu telefonda Süper Bluetooth adında bir özellik var ve özellikle kalabalık gruplarda bu oldukça keyifli oluyor. Bu mobil cihazın Bluetooth 5 desteğinden faydalanarak 4 adede kadar Bluetooth kulaklık yahut hoparlöre bağlanabiliyorsunuz. Benim de tatilde dostlarımla denediğim bu özellikten çok keyif aldığımı söylemem gerek.

Sonuç

Evet, sonuç olarak toparlayacak olursak, TCL 10 Plus 1 ay içinde bana iyi bir biçimde tempo tuttu. Ekran ve performansıyla oldukça beğendiğim bir telefon O nedenle uzun soluklu ve keyif alarak kullanacağınız bir telefon arıyorsanız TCL 10 Plus’ı öneririm.

Tavsiye edilen Fiyat: 3999 TL

TCL 10 Plus Teknik Özellikler

ADVERTORIAL


Cevap bırakın